- Postępowanie jest prowadzone w kierunku przestępstwa niedopełnienia obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy skutkującego narażeniem na bezpośrednią utratę życia lub spowodowanie uszczerbku na zdrowiu . W tym przypadku chodzi o nieumyślne spowodowanie średnich obrażeń ciała. Mówimy o złamaniu kończyn. Grozi to pozbawieniem wolności do trzech lat - przekazał prokurator Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.
Urazy kończyn dolnych
Do zdarzenia doszło w czwartek tuż przed godziną 12 w Karczewie w powiecie otwockim.
- Otrzymaliśmy zgłoszenie o urwanej windzie w urzędzie. Kiedy strażacy dojechali na miejsce, okazało się, że winda spadła z drugiego piętra - relacjonował Maciej Łodygowski z otwockiej straży pożarnej. - Winda była otwarta, nie było potrzeby otwierać jej za pomocą specjalistycznego sprzętu. W środku były dwie kobiety - mówił.
Jak dodawał strażak, kobiety były przytomne i kontaktowe. - Mają urazy kończyn dolnych. Na noszach zostały przetransportowane z windy do bezpiecznego miejsca. Obie zostały odwiezione do szpitala - informował Łodygowski.
I zaznaczał, że nie była to winda wewnątrz budynku, tylko dźwig przylegający do obiektu przy wejściu.
"Prawdopodobnie interesantka i pracownik urzędu"
- Świadkowie twierdzą, że windą jechała interesantka z pracowniczką urzędu. To by się zgadzało, bo na windzie jest informacja, że dźwig jest czynny tylko w godzinach pracy urzędu i żeby z niego skorzystać, trzeba zgłosić się do biura obsługi mieszkańców - relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. - Jest tu też niebieski znak, co znaczy, że jest to winda przeznaczona dla osób, które mają problem z poruszaniem się - dodaje.
Informację o tym, że windą jechała interesantka z pracowniczką urzędu potwierdził Daniel Niezdropa z otwockiej policji.
"Wyjaśnienie okoliczności priorytetem"
Niedługo po wypadku do sprawy odniósł się w oświadczeniu burmistrz Karczewa Michał Rudzki.
"Pragnę zapewnić, że wyjaśnienie okoliczności tego zdarzenia jest dla mnie priorytetem. W pełnym zakresie współpracujemy z instytucjami prowadzącymi postępowanie" - napisał. Rudzki podkreślił, że "urząd miejski dopełnił wszelkich obowiązków w celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystania z infrastruktury znajdującej się w budynku". Dodał, że winda posiada wszystkie aktualne badania techniczne oraz spełnia wymogi Urzędu Dozoru Technicznego, a ostatni jej przegląd przeprowadzono w grudniu tego roku.
"Osoby poszkodowane są aktualnie diagnozowane. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, deklarując udzielenie niezbędnej pomocy" - dodał burmistrz w opublikowanym jeszcze w czwartek oświadczeniu.
Autorka/Autor: mp/pm
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl