Tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, znajduje się na budynku przy ul. Suzina 3, w którym urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia Lech Kaczyński z rodziną.
Ulica, skwer czy tablica? Stolica chce upamiętnić Bartoszewskiego
Kaczyński: bolesne, że dotąd takiego miejsca nie było
W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział: prezes PiS Jarosław Kaczyński, córka zmarłego prezydenta - Marta Kaczyńska, burmistrz Żoliborza Krzysztofa Bugla, władze dzielnicy i parlamentarzyści PiS, m.in. wiceszef partii Mariusz Kamiński i szef klubu Mariusz Błaszczak.
Jarosław Kaczyński w krótkim wystąpieniu wskazywał na potrzebę tworzenia miejsc upamiętniających jego zmarłego brata, także w innych częściach Warszawy z nim związanych.
Prezes PiS dodał, że bolesne jest, że dotąd takiego miejsca pamięci Lecha Kaczyńskiego w Warszawie nie było, mimo że w kraju jest ich wiele.
"Oddali życie w służbie ojczyzny". Tablice dla ofiar katastrofy smoleńskiej
Musieli zmniejszyć czcionkę
Tablica jest wykonana według wzoru Miejskiego Systemu Informacji. Na szklanej tafli znalazły się czarno białe zdjęcie Lecha Kaczyńskiego na tle godła i nota biograficzna.
Jak pisze "Gazeta Stołeczna", treść jest dużo dłuższa niż sylwetki osób upamiętnionych na tego typu tablicach. Wyliczono wszystkie funkcje Lecha Kaczyńskiego, jego profesurę na Uniwersytecie Gdańskim, działalność w KOR, współpracę ze strajkującymi w stoczni, ordery.
"Zmieścić się w limitach MSI udało tylko dzięki zmniejszeniu czcionki i odstępów między wyrazami" - informuje "Stołeczna".
Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć i przeczytać treść noty:
PAP/lulu
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl