Inwestor uznał, że wykopał śmieci. Konserwator zgłasza do prokuratury


Inwestor wznoszący blok przy Olszowej 14 na Pradze Północ odkrył, wykopał i wywiózł rzeczy, które mogły być zabytkami. Sam ocenił wartość wykopalisk w dawnej Fabryce Maszyn i Kamieni Młyńskich. "Raczej nie stanowiły żadnej wartości historycznej" - stwierdził.

Inwestor wznoszący blok przy Olszowej 14 na Pradze Północ odkrył, wykopał i wywiózł rzeczy, które mogły być zabytkami. Sam ocenił wartość wykopalisk z dawnej Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich. "Raczej nie stanowiły żadnej wartości historycznej" - stwierdził. O znalezisku podczas wykopów na Pradze Północ stołecznego konserwatora zawiadomili mieszkańcy zaniepokojeni robotami na miejscu inwestycji. - Zgłoszenie o wydobywaniu i wywożeniu zabytkowych obiektów, podczas prowadzenia robót ziemnych związanych z budową budynku mieszkalnego przy ul. Olszowej 14 wpłynęło telefonicznie – informuje Magdalena Łań z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. - Pierwsza wizja lokalna – weryfikacja zgłoszenia - miała miejsce tuż po otrzymaniu informacji o odkryciach. Odbyła się 4 czerwca. Zastępca dyrektora BSKZ Michał Krasucki potwierdził w terenie fakt prowadzenia robót budowlanych pod podanym adresem. Termin oględzin musiał zostać ustalony z inwestorem i wykonawcą - dodaje Łań. Dwa dni później konserwator wysłał do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak informuje SKZ to na inwestorze leży obowiązek powiadomienia, że na terenie budowy znalazł obiekty zabytkowe. - Jeśli tam rzeczywiście coś było, to inwestor złamał prawo – dodaje Magdalena Łań.

Wykonawca sam ocenił znalezisko

Wykonawca złożył wyjaśnienia na piśmie dopiero 21 czerwca. - Poinformował, że podczas wykonywania wykopów odkrył pozostałości ław fundamentowych, które w jego ocenie "raczej nie stanowiły żadnej wartości historycznej". Nie wspominał o odkryciu jakichkolwiek zabytków ruchomych – informuje stołeczny konserwator. Wizja lokalna na terenie budowy z udziałem przedstawiciela inwestora i wykonawcy odbyła się tydzień później. - Stwierdzono wykonanie docelowego i ostatecznego wykopu. Prace ziemne zostały zakończone – informuje SKZ. O tym, czy znalezisko jest zabytkiem, czy ma, bądź nie posiada wartości historycznej z pewnością nie może decydować wykonawca robót ziemnych. Prawo jasno reguluje takie sytuacje. Ustawa o ochronie zabytków nakazuje, aby każdy kto w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych odkrył przedmiot, i jest przypuszczenie, że jest on zabytkiem powinien roboty wstrzymać, miejsce zabezpieczyć i powiadomić konserwatora. W przeciwnym razie naraża się na grzywnę, która może wzrosnąć do wysokości dwudziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami. Na razie nie wiadomo, co znalazł inwestor przy ul. Olszowej 14. Historycy odnotowali jednak, że w tym miejscu od ponad wieku prężnie toczyło się życie, także gospodarcze. "Około 1890 roku dawny magazyn na posesji nr 14 przebudowano na parterowy dom mieszkalny. Do 1900 przy południowym boku posesji wystawiono oficynę piętrową od strony domu frontowego dołączając do niej krótkie skrzydło poprzecznej, dwupiętrowej oficyny fabrycznej. Zabudowania przemysłowe powstały też przy boku północnym i tu wyróżniały się wysokim, czworobocznym kominem ceglanym. Na posesji mieściła się w tym czasie Fabryka Maszyn i Kamieni Młyńskich 'C. Skoryna i S-ka', założona w 1797. W okresie międzywojennym była znana jako Towarzystwo Akcyjne Wytwórni Maszyn 'Młynotwórnia', zatrudniając 80 osób" - czytamy w "Atlasie dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (tom 15), autorstwa Jarosława Zielińskiego.

Na terenie dawnej fabryki wind na Służewcu ocalała część cennych mozaik:

Mozaika na ZREMB
Mozaika na ZREMBMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

skw/mś

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl