Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Gronkiewicz-Waltz do Błaszczaka: oczekuję zdecydowanych działań

  TVN Warszawa

  TVN 24Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje do Mariusza Błaszczaka

  "W Warszawie, w Polsce nie może być przyzwolenia na tolerowanie ksenofobii; oczekuję podjęcia zdecydowanych działań oraz przekazania mi informacji o podjętych przez pana krokach" - napisała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w liście do szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

  Pismo ma związek z atakiem na stołeczny Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy wybili kilkanaście szyb. Nikomu nic się nie stało.

  Na terenie ośrodka znajduje się meczet.

  Apelowała we wrześniu

  Gronkiewicz-Waltz przypomniała w liście opublikowanym we wtorek na Twitterze, że we wrześniu zeszłego roku apelowała do szefa MSWiA o "zwrócenie szczególnej uwagi na problem przemocy na tle rasistowskim, który coraz częściej pojawia się na naszych ulicach". Deklarowała też, jak dodała, "chęć pomocy ze strony służb Warszawy".

  "W świetle ostatniego skandalicznego ataku na ośrodek muzułmański ponawiam apel o zwrócenie szczególnej uwagi na tego rodzaju zachowania" - podkreśliła prezydent Warszawy.

  Według niej "jeszcze dwa lata temu warszawiacy bardzo wysoko oceniali bezpieczeństwo w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a ostatnie nasilenie tego typu zdarzeń budzi niepokój mój i mieszkańców. W czasie mojej kadencji Warszawa wsparła Policję kwotą ponad 340 milionów złotych i warszawiacy mają prawo czuć się bezpiecznie w swoim mieście" - napisała Gronkiewicz-Waltz.

  "W Warszawie, w Polsce nie może być przyzwolenia na tolerowanie ksenofobii. W związku z powyższym oczekuję podjęcia zdecydowanych działań oraz przekazania mi informacji o podjętych przez Pana krokach" - zaapelowała Gronkiewicz-Waltz do szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji.

  Sprawców ustala policja

  "95 procent Polaków czuje się bezpiecznie w swojej okolicy" - napisał szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odnosząc się do pisma prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

  Szef MSWiA odnosząc się na Twitterze do pisma przypomniał, że pełniący obowiązki komendanta stołecznego policji nadinspektor Paweł Dobrodziej zaproponował spotkanie policji z przedstawicielami Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. Minister podkreślił, że policja poszukuje też sprawców ataku.

  "KSP zaproponował spotkanie przedstawicielom Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. Sprawców ustala policja. Od 07.16 w Warszawie działa Mapa Bezpieczeństwa. 95 procent Polaków czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo socjalne" - napisał Błaszczak.

  Dodał, że warszawiacy oczekują, że Gronkiewicz-Waltz stanie przed komisją weryfikacyjną, która bada reprywatyzację stołecznych nieruchomości.

  Zobacz co mówili przedstawiciele ośrodka o incydencie oraz jak wyglądał on po dewastacji:

  Przedstawiciele ośrodka o incydencieTVN24
  wideo 2/5

  PAP/mp/pm