Gdzie są zabytkowe, apteczne regały? Ostatnio widziane w szopie za miastem

[object Object]
Próba kontaktu z właścicielamiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Właściciel apteki nie dostał zgody, by przerobić ją na lokal gastronomiczny, więc zwinął interes, wywożąc przy okazji zabytkowe wyposażenie. Dokąd? Formalnie nikt tego nie wie. W praktyce ostatnio widziano je w szopie pod Warszawą, gdzie meblom może grozić grzyb.

Nowy Świat 18/20 - pod tym adresem jeszcze nieco ponad rok temu działała apteka. Pozostały po niej tylko napisy. Okna są zasłonięte czarnymi foliami, więc do środka nie da się zajrzeć. W dużym skrócie apteka, która była historycznym miejscem na Trakcie Królewskim, przestała istnieć.

Wraz z nią zaginął słuch po wyjątkowych meblach. Apteczne regały z Nowego Światu zniknęły w lutym ubiegłego roku. Najemca lokalu chciał go wtedy przekształcić w lokal gastronomiczny. Zgody nie dostał. I jak informował rok temu stołeczny konserwator zabytków, "przedsiębiorcy postanowili sięgnąć po środki ostateczne i... zabrali swoje meble".

"Przechowywane w złych warunkach"

Gdzie są teraz? Nie wiadomo. W sierpniu widzieli je pracownicy wojewódzkiego konserwatora zabytków, którzy przeprowadzili kontrolę. Leżały w przybudówce, na prywatnej posesji w podwarszawskiej Wiązownie. - Były owinięte folią, przechowywane w złych warunkach, zagrażał im grzyb, pomieszczenie nie było wentylowane - relacjonuje Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, którego pracowników doproszono do składu kontroli.

- Wojewódzki konserwator wydał zalecenia o przeniesieniu mebli najpóźniej do 15 października. Tak się jednak nie stało, ponieważ osoby, które posiadają meble, tego nie zrobiły. Z kolei my pod koniec października wysłaliśmy jeszcze nakaz przywrócenia mebli do apteki przy Nowym Świecie do 31 sierpnia 2018 roku - wyjaśnia Krasucki.

To była jedna z ostatnich decyzji stołecznego konserwatora zabytków przed tym, jak - decyzją wojewody - kompetencje przejął wojewódzki odpowiednik. Efekt? SKZ nie może już nic zrobić, a WKZ... zaczyna wszystko od nowa. - Planowana jest kontrola w miejscu przechowywania mebli - potwierdza Agnieszka Żukowska, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Meble stanowią własność dotychczasowych najemców. Nie nałożono kar na właścicieli. Procedura umożliwi nam ukaranie, jeżeli nie zastosują się do zaleceń lub będą utrudniali służbom konserwatorskim dostęp do zabytku - wyjaśnia Żukowska.

Kontakt z właścicielami

Ale jest jeden problem. Formalnie służby Jakuba Lewickiego nie wiedzą, gdzie są meble. A bez tego - nie mogą uzgodnić terminu kontroli. Muszą najpierw skontaktować się z właścicielami. A to nie będzie łatwe. Firma zarejestrowana jest przy Nowym Świecie 18/20. Jednak lokal stoi pusty.

Nie udało nam się znaleźć telefonu do właścicieli firmy, dlatego postanowiliśmy pojechać na miejsce, gdzie meble mają się znajdować. Podjechaliśmy przed posesję i zadzwoniliśmy domofonem - za trzecim razem odezwał się mężczyzna. Powiedział "ma pan tutaj właściciela". I usłyszeliśmy głos drugiego mężczyzny. Ten z kolei stwierdził, że... "nie ma właścicieli". Nie był w stanie podać kontaktu do odpowiednich osób.

Wcześniej miasto proponowało, że odkupi meble. - W ogóle nie podjęli rozmów - mówi Krasucki. - Meble przejęli w latach 90. od firmy Cefarm. Chcemy sprawdzić, czy to było legalne - dodaje.

Historyczna apteka przy Nowym ŚwiecieTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

"Historyczna funkcja apteki"

Oddzielna sprawa to sam lokal. Jak już pisaliśmy, najemcy apteki złożyli wniosek do ratusza o zmianę na lokal gastronomiczny. - Odmówiliśmy, bo to miejsce o historycznej funkcji apteki. Są pomysły, by stworzyć w tym miejscu wzorcową aptekę, zapewne już bez udziału tej spółki. Trwają rozmowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ze śródmiejskim Zakładem Gospodarki Nieruchomościami. Ważne jest jednak przywrócenie, a w trybie pilnym właściwe zabezpieczenie mebli. W styczniu wysyłaliśmy w tej sprawie prośbę do wojewódzkiego konserwatora - zapewnia Krasucki.

Lokal znajduje się w Pałacu Branickich, przy ulicy Nowy Świat 18/20, z wyjątkowym, neogotyckim wnętrzem z połowy XIX wieku. Apteka powstała w wyniku przebudowy oficyny dla hrabiny Róży z Potockich Branickiej po 1852 roku.

ran/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl