Eurowybory: frekwencja w stolicy na godz. 12 wynosi 10,70 proc

Polacy wybierają
Źródło: TVN24
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. W ponad 27 tys. lokali wyborczych będzie można głosować do godz. 21. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że o godz. 12 frekwencja w całym kraju wyniosła 7,31 proc.

Frekwencja w stolicy to 10,70 proc., a w całym okręgu Warszawa I - 9,79 proc. O FREKWENCJI W CAŁYM KRAJU CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL.

Polacy wybierają 51 eurodeputowanych. W wyborach startuje 1 277 kandydatów. O jeden mandat ubiega się średnio 25 kandydatów.

Polska jest podzielona na 13 dużych okręgów wyborczych, ale bez przypisanej liczby mandatów do zdobycia.

To, ile mandatów przypadnie na dany okręg, będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców.

#WYBORYEUROPY - cisza wyborcza

#WYBORYEUROPY - jak głosować

WIECZÓR WYBORCZY W TVN24, TVN24 BIZNES I ŚWIAT ORAZ TVN24.PL

Znak "X" przy nazwisku

Udając się do lokalu wyborczego, należy wziąć dowód tożsamości - to warunek, by została nam wydana karta do głosowania. Karta ma formę broszury zawierającej na kolejnych kartkach listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" w kratce przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Nie można więc zagłosować, wpisując w kratkę np. "V". Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X.Zagłosować można tylko na jednego kandydata. Postawienie znaku "X" przy nazwisku na więcej niż jednej liście spowoduje, że głos będzie nieważny. Natomiast jeśli "X" zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku kandydatów na tej samej liście, głos będzie ważny - otrzyma go kandydat na wyższym miejscu na liście.

Na kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. Wszelkie zamazania w kratkach spowodują, że głos będzie nieważny.Żadnego wpływu na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie do głosowania poza kratkami. "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu" - czytamy w kodeksie wyborczym.

Cisza wyborcza

Do końca głosowania w Polsce trwa cisza wyborcza. Konsekwencje za jej naruszenie zależą od rodzaju wykroczenia lub występku - największa grzywna grozi za publikację sondaży: od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Sondaże exit polls będzie można publikować dopiero od godz. 21.

Wybory do europarlamentu w państwach UE rozpoczęły się w czwartek i zakończą się w niedzielę o godz. 23.

Unijne przepisy nie narzucają ciszy wyborczej. Zakazują jedynie publikacji oficjalnych wyników wyborów, nawet cząstkowych i wstępnych, przed zamknięciem wszystkich lokali wyborczych w całej UE. Jednak sondaże exit polls mogą być publikowane.

Od czwartku w wyborach do PE głosowały już: Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Czechy, Słowacja, Malta i Łotwa.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Na wybory do PE pójdziemy 25 maja

Główne zdjęcie:

PAP, MAC/kka

Czytaj także: