"Dzień bez książki" na wizytę minister? Zamieszanie po ważeniu tornistrów

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec minister edukacji
Sejm odrzucił wotum nieufności wobec minister edukacji
TVN24
Sejm odrzucił wotum nieufności wobec minister edukacjiTVN24

Czy bemowska szkoła poprosiła rodziców uczniów, aby w dniu wizyty minister edukacji Anny Zalewskiej, która miała ważyć tornistry, nie pakowali dzieciom podręczników? Zaprzeczają temu dyrekcja podstawówki i władze dzielnicy.

O zamieszaniu wokół tornistrów uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 316 informowała "Gazeta Stołeczna". Wszystko zaczęło się od wpisów w mediach społecznościowych osób podających się za rodziców uczniów tej szkoły i zrzutów ekranu z dziennika elektronicznego z wiadomością: "w poniedziałek 1 października - dzień bez książki". Udało nam się znaleźć dwa takie zdjęcia. Nie widać na nich, czy faktycznie zostały one wysłane przez nauczycieli lub dyrekcję bemowskiej podstawówki.

Zdaniem komentujących te zdjęcia "dzień bez książki" został zorganizowany w tym samym czasie, co Ogólnopolski Dzień Tornistra, by w czasie wizyty minister edukacji okazało się, że problem przeciążonych tornistrów nie istnieje.

"Moja córka uczęszcza do tej szkoły. Od córki usłyszałam, że szkoła obchodzi 'Dzień Tornistra' i w tym dniu dzieci do szkoły nie przynoszą podręczników. Nie było mowy o żadnej akcji ważenia plecaków... Ja osobiście się ucieszyłam, że będzie to 'lżejszy' dzień dla mojej córki... O temacie dowiedziałam się z mediów... Gdyby Rodzice mieli wiedzę w jakim celu jest ta akcja... Osobiście zaniosłabym plecak do szkoły... Zamiast pomóc dzieciom... Lepsza propaganda" - napisała osoba podająca się za mamę na forum stowarzyszenia "Rodzice przeciwko reformie edukacji".

Absurdalna prośba

Do zarzutów wobec szkoły odniósł się Błażej Poboży, wiceburmistrz Bemowa odpowiedzialny za oświatę. Jego zdaniem akcja społeczna została przez media i internautów obrócona w polityczną. Jak ocenił podczas rozmowy z tvnwarszawa.pl, "to próba dezawuowania" pomysłu ważenia tornistrów.

- Upewniałem się wczoraj i dziś ponownie czy pani dyrektor wysyłała taką informację lub zleciła jej wysłanie. Otrzymałem odpowiedź przeczącą - wyjaśnił.

Wiceburmistrz podkreślił też, że celem poniedziałkowego spotkania w SP nr 316 było zwrócenie uwagi na ważny problem społeczny. - Istotą tej akcji jest popularyzacja wiedzy i informowanie rodziców o ich prawach. Akcja nie ma udowadniać, że plecaki nie są przeładowane. Ma uświadamiać rodziców, że mają prawo wymagać od szkoły, czy od inspekcji sanitarnej pilnowania, aby dzieci nie dźwigały zbyt wiele - dodaje.

- To oczywiste, że ani urząd, ani dyrekcja szkoły nie była zainteresowana sztucznym zmniejszaniem wagi plecaków. Byłoby absurdem proszenie uczniów, aby na akcję ważenia tornistrów, która w założeniu miała uwypuklić problem, przynieśli lżejsze tornistry - podsumował.

W związku z art. w dzisiejszej @gazeta_wyborcza informuję, że nieprawdą jest, że z uwagi na wizytę MEN i ważenie tornistrów dzieci ze SP 316 zostały poproszone o nieprzynoszenie podręczników w tym dniu. Dzieci w tej szkole nie muszą nosić podręczników bo mają szafki. #FakeNews— Błażej Poboży (@pobozy) 2 października 2018

"Niefortunny zbieg okoliczności"

Próbowaliśmy ustalić, czy zdjęcia udostępnione w sieci faktycznie pochodzą z dziennika elektronicznego SP nr 316. Burmistrz nie potrafił udzielić odpowiedzi na to pytanie. Podkreślił jednak, że ani od niego, ani od dyrekcji szkoły nie wyszło polecenie ogłoszenia "dnia bez książki".

W rozmowie z reporterem TVN24 do sprawy odniosła się również dyrektor podstawówki Iwona Kaczmarczyk. - To niefortunny zbieg okoliczności, że wszyscy tak zrozumieliśmy - podkreśliła.

Jej zdaniem ze strony szkoły nie pojawił się przekaz świadczący o tym, że 1 października będzie dniem bez podręczników. Pytana o to, czy pomysł nie wyszedł od Ministerstwa Edukacji Nardowej, zaprzeczyła. - Nie było żadnych podpowiedzi ze strony ministerstwa. Zostaliśmy zaproszeni do tej akcji w ostatniej chwili, więc nie mieliśmy zbyt dużo czasu, żeby się do tego przygotować. Nie otrzymywaliśmy żadnych wskazówek, że mamy odciążać tornistry - zapewniła Kaczmarczyk.

Dyrektor nie powiedziała wprost, że zrzuty ekranu zamieszczane przez rodziców w sieci nie pochodzą z jej szkoły. Wielokrotnie podkreślała jednak, że ważenie tornistrów odbyło się w kilku wybranych wcześniej klasach, a dla samych uczniów było ono zaskoczeniem, bowiem do ostatniej chwili nie wiedzieli o tym planie.

Kłamczuszek z tego Pobożego Screen z Librusa jednej z mam ze szkoły 316 na Bemowie. Cały pis to #FakeNews Ps. Mnie też zablokował pic.twitter.com/opNOCN69Or— Wioletta Borecka (@WiolettaBorecka) 2 października 2018

Szafki i e-podręczniki

Na Twitterze wiceburmistrz Bemowa zwrócił też uwagę na to, że dzieci w SP nr 316 nie muszą nosić podręczników, ponieważ w szkole są szafki. Jak wyjaśniła dyrektor, dzieci z klas 0-III mają w klasach szafki indywidualne. - W starszych klasach nie mamy indywidualnych szafek. Są to wydzielone części regałów szkolnych, na których pozostawione są podręczniki poszczególnych klas - zaznaczyła Kaczmarczyk.

W odpowiedzi na argument wiceburmistrza pojawiły się głosy, że dzieci zwykle zabierają podręczniki do domów ze względu na prace domowe. Ten problem mogłyby rozwiązać e-podręczniki, o których podczas poniedziałkowego spotkania mówiła minister Zalewska. - Przypominamy, że uczymy z podstawy programowej, a nie z podręcznika. Podręcznik jest tylko dodatkiem, uzupełnieniem. Jednocześnie mamy kilkadziesiąt tysięcy e-zasobów, czyli podręczników i pomocy, które są dostępne na stronach Ośrodka Rozwoju Edukacji i MEN - zaznaczyła, cytował PAP.

Dodała jednak, że aby w pełni korzystać z e-zasobów, szkoły powinny zostać wyposażone w multimedialny sprzęt. - Jeżeli chcemy mówić o e-zasobach, o tym, żeby podręczniki były na tablicy multimedialnej, to po prostu musimy dostarczyć szerokopasmowy internet i multimedialne tablice. Dlatego też przed nami rok, półtora, kiedy będziemy mogli przenieść te podręczniki do e-zasobów - zapewniła. Dodała, że od 2020 r. podręczniki, które nie będą miały wersji elektronicznej, nie zostaną dopuszczone do użytku szkolnego.

Ogólnopolskie ważenie tornistrów

Ogólnopolski Dzień Tornistra inauguruje miesięczne ważenie tornistrów uczniów w całej Polsce. Zostanie na stałe wpisane w kalendarz roku szkolnego.

Jak podaje PAP, Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w 2016 roku w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnopolskie badanie wagi tornistrów. Prawidłowo nie powinny one przekraczać 10 procent wagi ciała ucznia. W badaniu wzięło udział ponad 114 tys. uczniów ze wszystkich województw. Okazało się, że 58 proc., czyli 22 tys. uczniów klas I-III w Polsce nosi plecaki, których waga przekracza 10 proc. masy ciała. Natomiast aż 17 proc., czyli ponad 6 tys. uczniów nosi plecaki ważące więcej niż 15 proc. masy ciała. Największy problem nadmiernego obciążenia tornistrów stwierdzono w klasach I - aż 65 proc. uczniów tych klas nosi plecaki, których waga przekracza 10 proc. masy ciała, a 21 proc. - przekraczające 15 proc. masy ciała.

kk

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl