Dwie osoby zginęły w wypadku wiatrakowca. Prokuratura podała prawdopodobną przyczynę

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
W wypadku wiatrakowca zginęły dwie osoby Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Wypadek na lotnisku w Chrcynnie

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, prawdopodobną przyczyną wypadku wiatrakowca w miejscowości Chrcynno była jego awaria. Do zdarzenia doszło we wtorek, zginęli doświadczony instruktor oraz jego uczeń.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania wypadku w ruchu powietrznym, w wyniku którego wiatrakowiec ze znajdującymi się na jego pokładzie dwoma mężczyznami spadł na płytę lotniska, prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pułtusku.

"Przyczyną wypadku była awaria"

Jak przekazała prokuratura, oględziny miejsca wypadku z udziałem przedstawicieli Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych "w wysokim stopniu uprawdopodabniają podejrzenie, iż przyczyną wypadku była awaria wiatrakowca".

- Jako jedna z ofiar wypadku został zidentyfikowany instruktor lotu szkolno–treningowego. Zwłok drugiego z mężczyzn ze względu na znaczny stopień obrażeń termicznych nie można było zidentyfikować, przypuszczalnie należą one do jednego z kursantów. Na dzień dzisiejszy zostały zaplanowane sekcje zwłok obu denatów - poinformowała w czwartek prokuratura.

Podała też, że śledczy aktualnie przesłuchują świadków, zabezpieczają dokumentację techniczną wiatrakowca oraz zapisy monitoringu wizyjnego znajdującego się na lotnisku.

"Zaczął się rozpadać jeszcze w powietrzu"

Do wypadku w miejscowości Chrcynno (woj. mazowieckie) doszło we wtorek. Aeroklub Polski na swoim profilu na Facebooku napisał, że w wypadku zginął Alojzy Dernbach, wielokrotny Mistrz Świata i Europy, członek Kadry Mikrolotowej, instruktor, pilot lotniowy, motoparalotniowy, motolotniowy, samolotowy i wiatrakowcowy.

"Z ogromnym żalem i poczuciem wielkiej straty zawiadamiamy, iż dzisiaj na lotnisku w Chrcynnie w wypadku wiatrakowca zginął Alojzy Dernbach, wielokrotny mistrz świata i Europy, członek Kadry Mikrolotowej, instruktor, pilot lotniowy, motoparalotniowy, motolotniowy, samolotowy i wiatrakowcowy" - poinformowano.

Jak wcześniej informował zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych ds. pilotażowych Andrzej Pussak, wiatrakowiec najprawdopodobniej zaczął się rozpadać jeszcze w powietrzu i spadł na murawę na skraju lotniska..

Wiatrakowiec przypomina śmigłowiec. Różni się od śmigłowca tym, że główny wirnik nie jest napędzany silnikiem, tylko siłą wiatru. Silnik napędza wirnik tylny. - Ten silnik napędza śmigło pchające. Dzięki temu wiatrakowiec może mieć bardzo krótki rozbieg i lądowanie - tłumaczył Pussak.

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

ab/b