Chcą z was zrobić zabytek? "Nie bójcie się!"

Ruiny willi Julia - fot. TVN Warszawa
Ruiny willi Julia - fot. TVN Warszawa | muenchner-kirchenradio.de, youtube.com, accuweather com, PAP/EPA

Zapowiedź konserwatorskiej ochrony części Otwocka wywołała sprzeciw władz miasta, które obawiają się paraliżu inwestycyjnego i utrudnień dla mieszkańców. Tymczasem pod Warszawą, kilka innych miejscowości, od lat jest objętych wpisem do rejestru zabytków. Ich włodarze zapewniają: nie ma się czego bać!

Plany wojewódzkiej konserwator zabytków wywołały zaskoczenie i sprzeciw w Otwocku. Barbara Jezierska nie zamierza jednak odstępować od swojej decyzji. Powołuje się na pozytywny przykład innych podwarszawskich miast-ogrodów, które już są w rejestrze: Podkowy Leśnej, Milanówka i Konstancina-Jeziorny. Postanowiliśmy sprawdzić jakie korzyści płyną z wpisu, jakie kłopoty może on nastręczyć oraz jak układa się współpraca z konserwatorem w tych miastach.

Podkowa Leśna

Układ urbanistyczny Podkowy Leśnej jest w rejestrze zabytków od prawie 30 lat i nikt słuszności tej decyzji nie próbuje podważać.

- Podkowa Leśna już w 1981 r. została wpisana od rejestru zabytków. Koncepcja miasta–ogrodu zrealizowana według projektu Antoniego Jawornickiego z 1925, jest unikalnym rozwiązaniem tego typu w Polsce, dlatego warto je chronić – mówi wiceburmistrz Podkowy Leśnej Małgorzata Stępień-Przygoda.

Zwraca jednak uwagę na różnicę skali obu miast. W Otwocku mieszka ok. 45 tys. mieszkańców, w Podkowie – niespełna 4 tysiące, a liczba ta od lat pozostaje na niezmienionym poziomie.

Mimo zakusów deweloperów Podkowie udało się zachować przedwojenny układ urbanistyczny, leśny charakter i willową zabudowę. Włodarze podwarszawskiej miejscowości chwalą sobie współpracę z konserwatorem i nie potrafią przypomnieć sytuacji, w której doszłoby do konfliktu. - Przy chęci dialogu po obu stronach, zawsze można wypracować rozsądny kompromis – tłumaczą.

- Biorąc pod uwagę liczbę osób, które chcą zamieszkać w naszym mieście, mimo wysokich cen gruntów, wpis nie stanowi przeszkody, wręcz przeciwnie, podkreśla wyjątkowość tego miejsca – podsumowuje Stępień-Przygoda.

Milanówek: splendor i porządek

Na pytanie czy warto obejmować całe obszary miast wpisem do rejestru zabytków wiceburmistrz Milanówka Bogdan Korycki odpowiada krótko. - Zależy, jakie chce się mieć miasto. My zdecydowaliśmy, że chcemy zachować rezydencjonalny charakter i jesteśmy z tego zadowoleni.

Korycki nie zaprzecza, że taki wpis oznacza pewne utrudnienia w inwestycjach. Warto jednak ponieść takie wyrzeczenia. - Wygląd i klimat miasta je rekompensują – przekonuje.

Układ urbanistyczno-krajobrazowy miasta, wraz z 300 willami objęto konserwatorską ochroną w 1988 roku. W związku z tym w milanowskim ratuszu konieczność konsultacji wszelkich inwestycji z konserwatorem jest dziś zupełnie naturalna.

- Współpraca z konserwatorem układa się dobrze. Urząd spełnia swoje zadania. Nie jest zbyt pryncypialny, nie stwarza dodatkowych problemów, nie rzuca kłód pod nogi. Konserwator żyje w dzisiejszych czasach i ma tego świadomość – przekonuje wiceburmistrz Milanówka.

Także prywatni właściciele domów i posesji znajdujących się na obszarze objętym wpisem nie sygnalizują problemów. Czy są zatem jakieś minusy wynikające z ingerencji konserwatora w estetykę miasta?

- Nie widzę większych problemów z tego tytułu. Wpis zdecydowanie pomaga w zachowaniu wyglądu starego Milanówka. Choć podnosi często koszt remontów, to pozwala dbać o miasto i dodaje mu splendoru – podsumowuje wiceburmistrz Korycki.

Konstancin: wyszło nam na dobre

Podobnie myślą włodarze uzdrowiskowego Konstancina-Jeziorny. - To nie jest coś co nastręcza dodatkowych trudności – twierdzi zdecydowanie burmistrz Konstancina-Jeziorny Marek Skowroński. W miejscowości położonej na południe od Warszawy szczególną opieką objęty jest obszar około 200 hektarów.

- Mazowiecki konserwator jest dodatkowym organem czuwającym nad przestrzenią miasta. Współpraca układa się bardzo dobrze – mówi Marek Skowroński.

Na terenie chronionym przez konserwatora znajdują się także budynki niemające wartości historycznej. Do podobnej sytuacji dojdzie w Otwocku, jeśli projekt Barbary Jezierskiej wejdzie w życie. Burmistrz Konstancina zapewnia, że ten paradoks nie powinien skutkować problemami, ponieważ wszelkie decyzje konserwatora wobec niezabytkowych obiektów są wyłącznie formalnością.

- W ich przypadku wszelkie decyzje zapadają szybko – komentuje Skowroński - Każdy kto chce budować lub remontować w Konstancinie musi się liczyć z pewnymi obostrzeniami, ale miastu wychodzi to na dobre – dodaje.

Na pieniądze nie liczcie

Jako dodatkową korzyść płynącą z obszarowego wpisu do rejestru wojewódzka konserwator zabytków wskazuje możliwość pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Nasi trzej rozmówcy zgodnie twierdzą, że to mrzonki.

- Wpis nie ułatwił nam dotychczas pozyskania środków unijnych – mówi wiceburmistrz Podkowy Leśnej.

- Niestety dokonanie wpisu nie sprawia, że pozyskiwanie funduszy na ochronę zabytków jest łatwiejsze. Środki na ochronę musimy wydzielać z własnego budżetu – twierdzi wiceburmistrz Milanówka i dodaje, że w ostatnich latach Unia Europejska stawia raczej na ochronę obiektów postindustrialnych ograniczając środki na inne cele.

- Mamony z tego nie będzie. W kwestii finansowej Otwock niech liczy na siebie – radzi burmistrz Konstancina-Jeziorny.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | muenchner-kirchenradio.de, youtube.com, accuweather com, PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl