Braki w dokumentach. Odcinek trasy S17 łapie opóźnienie

TVN24Dla tego odcinka opóźniona jest decyzja środowiskowa

Opóźnia się wydanie ponownej oceny środowiskowej dla fragmentu drogi ekspresowej S17 (Warszawa- Lublin) na odcinku od Kołbieli do Garwolina. Nowy termin wydania dokumentu upływa 30 czerwca. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska czeka na uzupełnienie dokumentacji przez Budimex.

Budowa drogi ekspresowej S17 z Warszawy do Lublina na odcinku od węzła "Lubelska" tj. przecięcia trasy z planowaną S2 do początku obwodnicy Garwolina podzielona jest na trzy odcinki.

Pierwszy od węzła "Lubelska" (bez budowy samego węzła) do początku obwodnicy Kołbieli, drugi to sama obwodnica, natomiast trzeci połączy wspomnianą drogę z istniejącą już w Garwolinie.

Opóźnienie ma ostatni 13-kilometrowy fragment drogi, który wybuduje Budimex za blisko 290 milionów złotych. Jak informuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, nowy termin wydania ponownej oceny środowiskowej przesunięty został do 30 czerwca.

"Przyczyną zwłoki jest oczekiwanie Regionalnego Dyrektora na uzupełnienie przez inwestora raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko" – czytamy w obwieszczeniu. Sprawa toczy się na wniosek wojewody mazowieckiego i dotyczy rozwiązań projektowych.

Decyzję zaskarżyli mieszkańcy

- Uzyskana przez nas decyzja środowiskowa została zaskarżona przez grupę mieszkańców, jednak Wojewódzki Sąd Administracji odrzucił skargę. Mieszkańcy złożyli apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak dopóki decyzja nie jest uchylona, możemy dalej działać, projektować drogę - mówi Małgorzata Tarnowska, rzecznik Generalne Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Obecnie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim toczy się postępowanie związane z wydaniem decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Jednym z elementów tego postępowania jest ponowna ocena środowiskowa uwzględniająca rozwiązania przyjęte w projekcie budowlanym. Jest to normalna procedura, w trakcie której RDOŚ prosi o dodatkowe wyjaśnienia. Przed wydaniem decyzji ZRID przeprowadzone zostaną jeszcze konsultacje społeczne, a samej decyzji spodziewamy się w maju bieżącego roku - uspokaja Krzysztof Nalewajko z lubelskiego oddziału GDDKiA. Pozostałe dwa odcinki - 8,7 km obwodnicy Kołbieli (ok. 225,5 mln zł) i 15,2 km od tej obwodnicy do węzła Lubelska (370,5 mln zł) - wybuduje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

Pozwolenia na budowę

Niedawno na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o kolejnych odcinkach S17, które otrzymały pozwolenia na budowę. To 13 km od granicy województw lubelskiego i mazowieckiego do Gończyc oraz 12,2 km od Gończyc do początku obwodnicy Garwolina. Oba zbuduje firma Budimex.

To dwa fragmenty z ponad 95 km drogi, która ma kosztować łącznie 3,2 mld złotych. Inwestycja ma się zakończyć w 2019 roku.

Budowa 95,5 km drogi ekspresowej między Lublinem a Warszawą podzielona została na siedem odcinków od Kurowa do węzła "Lubelska", z wyłączeniem obwodnicy Garwolina. Inwestycję prowadzi lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dotychczas wydane zostały trzy decyzje ZRID, umożliwiające rozpoczęcie prac budowlanych. W grudniu ub. roku wojewoda lubelski wydał pozwolenie na budowę odcinka Kurów-Skrudki (13,2 km). Inwestor spodziewa się czwartej decyzji, na odcinek od węzła "Skrudki" do granicy województw jeszcze w marcu. Postępowanie w tej sprawie toczy się w lubelskim urzędzie wojewódzkim.

Natomiast w mazowieckim urzędzie wojewódzkim trwa rozpatrywanie wniosków o wydanie ZRID dla dwóch odcinków - od Garwolina do Kołbieli oraz od Kołbieli do węzła Lubelska. Dla obwodnicy Kołbieli, która jest oddzielnym odcinkiem, trwają jeszcze prace nad dokumentacją.

W trybie "projektuj i buduj"

Inwestycja jest realizowana w trybie "projektuj i buduj". Wykonawca ma opracować dokumentację projektową, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji i wybudować drogę. Przed oddaniem trasy dla ruchu musi uzyskać decyzję o dopuszczeniu do użytkowania drogi.

Nawierzchnia drogi ekspresowej nr 17 wykonana będzie w technologii betonu cementowego. Wszyscy wyłonieni w przetargach wykonawcy zadeklarowali wybudowanie tras w ciągu 34 miesięcy (do czasu nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Jeśli plany te zostaną zrealizowane i nie będzie opóźnień, to 95,5 km trasy od Kurowa do węzła "Lubelska" będzie przejezdna w 2019 roku.

150 km w niecałe 1,5 h

Po udostępnieniu trasy dla kierowców przejechanie 150 km drogi z Lublina do węzła "Lubelska" (który ma połączyć wschodnią i południową obwodnicę Warszawy) może zająć niecałe półtorej godziny. W latach 2011 - 2014 r. zbudowano już 67 km drogi ekspresowej S17 na odcinku od Kurowa do miejscowości Piaski (Lubelskie) wraz z obwodnicą Lublina. Budowa tego fragmentu S17 pochłonęła 3,3 mld zł, z czego 2,2 mld zł stanowiło dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz także lot dronem nad przyszłą obwodnicą Marek:

Powstaje obwodnica Marek - fragment S8
Powstaje obwodnica Marek - fragment S8Artur Węgrzynowicz, Marcin Chłopaś, tvnwarszawa.pl

skw/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości