"Beznadziejna ustawa. Wstyd! PiS pcha nas w stronę Białorusi"

"To pchanie nas w stronę Białorusi"
"To pchanie nas w stronę Białorusi"
TVN24
TVN24"To pchanie nas w stronę Białorusi"

- Ta ustawa jest po prostu beznadziejna. Wstyd! To pchanie nas w kierunku Białorusi, a nawet Moskwy - na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zostawiła suchej nitki na projekcie zmian granic Warszawy. Stwierdziła, że wejście w życie zaproponowanej przez PiS ustawy, będzie fatalne w skutkach dla stolicy. - Lech Kaczyński przewraca się w grobie - stwierdziła.

- W tej sytuacji tylko jedne słowa cisną mi się na usta. To nie są moje słowa, ale Wojciecha Młynarskiego: co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze? – mówiła emocjonalnie Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jedynym tematem czwartkowej konferencji była propozycja PiS przyłączenia do stolicy 32 ościennych gmin.

Prezydent stolicy przekonywała, że zgodnie z Europejską Kartą Samorządu, wszystkie zmiany granic gmin powinny być konsultowane z mieszkańcami. – Taka powinna być droga poważnej zmiany, a co nam zaproponował poseł Sasin? Powiedział, że zaprosi nas do Sejmu na konsultacje. I wy mu wierzycie? – pytała dziennikarzy.

- To mieszkańcy Warszawy powinni decydować o zmianach. Podobnie jak mieszkańcy tamtych gmin powinni decydować o zmianach w ich życiu - dodała.

"To wstyd!"

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że sama przeprowadzi konsultacje wśród mieszkańców Warszawy. W formie debat, paneli dyskusyjnych, spotkań, a także za pomocą mediów społecznościowych. Włodarzy ościennych gmin zachęciła do tego samego. - Niech spytają się swoich mieszkańców, czy chcą, żeby w ten sposób niszczyć ich dorobek - sugerowała.

- Ja już nie startuję na prezydenta Warszawy, to nie jest już w moim interesie. To w interesie tych, którzy po mnie tu przyjdą i tu podejmą odpowiedzialność za rozwój naszej stolicy, która miała dramatyczną historię i teraz jednym pomysłem, poseł z Ząbek będzie decydować co będzie się działo w Warszawie - punktowała.

Ostro skrytykowała też pomysł wybierania prezydenta Warszawy przez mieszkańców innych gmin. - To wstyd. Biedny Lech Kaczyński się w grobie przewraca, kiedy to słyszy - stwierdziła.

Prezydent Warszawy krytykuje propozycje PiS-u
Prezydent Warszawy krytykuje propozycje PiS-uTVN24

Wstrzymane inwestycje

Zdaniem prezydent zaproponowany sposób wybierania przedstawicieli do Rady Warszawy jest niesprawiedliwy.

- Głosy 60 tysięcy mieszkańców gmin pozwolą na wybór pięciu radnych w Warszawie. Tych samych pięciu radnych będzie wybieranych przez 820 tys. mieszkańców - zauważyła.

Nie bez złośliwości odniosła się do pominiętej w projekcie PiS Podkowy Leśnej. – Do 50 liczyć nie potrafią – skomentowała.

Ostrzegała, że uchwalenie nowej ustawy może oznaczać wstrzymanie budowy metra. – Ta będzie wstrzymana na Pragę, Targówek, Wolę, Bemowo. Forget about it! Tramwaj na Białołękę, Wilanów, Gocław. Tego już nie będzie. Nawet nie ma co o nich marzyć, a co dopiero mówić – ostrzegała prezydent Warszawy.

Droższe bilety

Zwróciła także uwagę na konieczność podniesienia cen biletów. – Nie wiem, jak to liczył poseł Sasin, który obiecywał, że komunikacja będzie za darmo. Tylko dzięki temu otrzymał te 42 proc. – przypomniała, odnosząc się do ostatnich wyborów na prezydenta Warszawy.

- Na pewno nie będzie budowy żłobków, szkół, przedszkoli, bo jeśli będziemy mieli tylko 18 radnych, to jak będziemy decydować o tym, co się dzieje na terenie miasta stołecznego Warszawy – pytała.

Jej zdaniem, nastąpi też centralizacja usług, które dziś są blisko mieszkańców. W tym m.in. udzielanie warunków zabudowy, co jest kompetencją poszczególnych powiatów. Ceny i podatki od nieruchomości – jak przekonywała – również pójdą w górę.

Gronkiewicz-Waltz przyniosła ze sobą na konferencję zdjęcie billboardu Beaty Szydło z ostatniej kampanii wyborczej. Główne jego hasło brzmiało: "Obywatele decydują, jakiej chcą Polski". – Nie. To poseł Sasin i inni posłowie z Krosna, i innych miejscowości będą decydować o tym, co dzieje się w Warszawie – podsumowała.

Sasin: prezydent nie zna ustawy

Tuż po konferencji, słowa prezydent skomentował pomysłodawca zmian Jacek Sasin. - Wolałbym dyskutować z osobą, która przeczytała projekt ustawy. A z tego co mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz wynika, że ona go w ogóle nie zna - powiedział.

Zapewnił, że politycy PiS nie chcą ingerować w kompetencje gmin, a tym bardziej niszczyć ich niezależności.

Poseł PiS unikał odpowiedzi na kilkukrotnie powtórzone pytanie, czy będzie startował na stanowisko prezydenta Warszawy. Opozycja często przypomina, że zmiana ustawy o ustroju Warszawy jest wprowadzana tylko po to, aby posłowi łatwiej było przejąć władzę w stolicy. - To absurd. Na tej zasadzie można powiedzieć, ze każda ustawa, nad którą pracuje w parlamencie to ustawa dla mnie – stwierdził i dodał, że o tym, czy będzie kandydatem zdecyduje partia, nie on sam.

CZYTAJ WIĘCEJ O ARGUMENTACH PIS

Jacek Sasin odpowiada prezydent Warszawy
Jacek Sasin odpowiada prezydent Warszawy TVN24

"Cwaniacki plan"

Hanna Gronkiewicz-Waltz już we wtorek "na gorąco" komentowała plany Prawa i Sprawiedliwości. Przekonywała, że to nic innego jak "cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy". Podkreśliła, że Warszawa "w ogóle przestanie decydować o sobie", bo będzie mieć jedynie 18 radnych w 50-osobowej radzie miasta. Pozostałe 32 osoby będą reprezentować gminy, które PiS chce dołączyć do obszaru metropolitalnego.

Nie będzie też odrębnego prezydenta, wybieranego wyłącznie przez warszawiaków. Prezydent miasta stołecznego (i jednocześnie burmistrz gminy Warszawa) będzie wyłaniany przez mieszkańców wszystkich 33 gmin.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest prokuratorskie postępowanie dotyczące kradzieży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W sprawie nie postawiono nikomu zarzutów. Śledczy opisują, co zostało skradzione.

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura:  "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura: "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano na Pradze Północ zderzyły się podmiejski autokar i autobus MZA. Obaj kierowcy zostali poszkodowani. Policja wyjaśnia przyczyny wypadku.

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mieszkańca Otwocka podejrzanego o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia