Awantura o bazar na pętli. Aktywiści proponują zmiany

[object Object]
Pomysły Inicjatywy Mieszkańców UrsynowaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ursynowscy aktywiści i radni mobilizują siły przeciw likwidacji pętli autobusowej przy ulicy Polaka i organizacji tam bazaru. Jedni straszą prokuraturą i chcą storpedować pomysł wytykając urzędnikom błędy formalne. Inni proponują konkretne rozwiązania, które mają ograniczyć negatywne skutki zmian tras autobusów.

Kiedy w połowie lipca podaliśmy informację, że bazar "Na Dołku" zostanie przeniesiony na pętlę autobusową, wśród mieszkańców zawrzało. Choć propozycja pojawiła się już w 2015 roku, to Zarząd Transportu Miejskiego konsekwentnie utrzymywał, że się na to nie zgodzi. Ostatecznie jednak zmienił zdanie i pętla zostanie zlikwidowana, co bardzo utrudni życie pasażerom autobusów.

Błędy formalne?

Ci najbardziej oburzeni pojawili się w czwartek na spotkaniu organizowanym przez stowarzyszenie Otwarty Ursynów. Aktywiści poinformowali zebranych, że w sprawie ciągle prowadzą rozmowy z przedstawicielami urzędu miasta. A ich celem jest doprowadzenie do rezygnacji z kontrowersyjnego pomysłu.

- W środę widzieliśmy się z dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego. W piątek jesteśmy umówieni z wiceprezydent Renatą Kaznowską, której przedstawimy nasze argumenty. Chcemy powiedzieć, że naszym zdaniem lokalizacja jest fatalna. Likwidacje pętli autobusowej pogorszy obsługę komunikacyjną mieszkańców, którzy będą musieli pokonywać dłuższy dystans - mówi Piotr Skubiszewski ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów.

ZTM-owi wytyka formalne błędy przy podejmowaniu decyzji. - Sprawdzając, czy ta nieruchomość może być dzierżawiona, nie zapytał o opinię Wydział Architektury dzielnicy Ursynów - zauważa Skubiszewski i dodaje, że sprawa może mieć konsekwencje prawne. - Rozważamy wnioski do prokuratury, czy doszło do popełnienia przestępstwa, chodzi o niegospodarność, działanie na szkodę mieszkańców - twierdzi.

Zmiany w rozkładzie

Z kolei przedstawiciele stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa są pogodzeni z likwidacją pętli i skupiają się na tym, aby zmiany w rozkładach nie były tak uciążliwe. Urzędnicy proponują, aby autobus linii 136 jechał Cynamonową tylko w kierunku Płaskowickiej, a po postoju wracał al. KEN. W ten sposób mieszkańcy okolic Cynamonowej zostaną pozbawieni dojazdu do metra, co będzie szczególnie uciążliwe w trakcie porannego szczytu. Jednokierunkowy ruch w stronę południową jest zdaniem działaczy IMU niewystarczający.

- Proponujemy przedłużenie tej linii tak, aby utrzymać dwukierunkową trasę na Cynamonowej. Autobusy mogłyby skręcać w Płaskowickiej, jechać dalej Rosoła a następnie wracać Belgradzką i al. KEN. Postój autobusów byłby możliwy w zatoce przy metrze Natolin, która dziś nie obsługuje żadnej linii. Stacja metra dawałaby też dostęp do zaplecza sanitarnego bez potrzeby montowania przenośnych toalet dla kierowców - mówi radny Antoni Pomianowski (Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa).

Mieszkańców oburzyła też zapowiedź likwidacji linii 195. Członkowie stowarzyszenia zaproponowali alternatywne warianty. - Pierwszy pozostawiający trasę linii 195 bez zmian aż do skrzyżowania Płaskowickiej ze Stryjeńskich, gdzie autobus ten jechałby dalej do al. KEN, a następnie wracał Belgradzką i Stryjeńskich. Na skrzyżowaniu tych ostatnich możliwy byłby postój w obecnie niewykorzystywanej zatoczce. Taka zmiana byłaby też korzystna dla mieszkańców Kazury, którzy dziś muszą pokonywać spore dystanse do najbliższego przystanku - przekonuje Pomianowski.

- Jeżeli nie będzie możliwe zachowanie całej trasy trasy linii 195, to drugi wariant zakłada jej skrócenie do granicy, jaką stanowi ul. Ciszewskiego. Tam też proponujemy pętlę postojową tejże linii: na terenie parkingu P+R przy skrzyżowaniu al. KEN z ul. Ciszewskiego - dodaje.

Proponowane zmiany w trasie linii 195Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa
Proponowane zmiany w trasie linii 136Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa

Przenosiny na pętlę

Targowisko "Na Dołku" to jedno z pierwszych tego typu w dzielnicy. Na początku lat 90. można było tutaj kupić wszystko: futra, niemieckie telewizory czy japońskie magnetofony "jamniki". Kilka lat temu dzielnicę poruszyła informacja, że bazar musi ustąpić drogowcom, którzy wybudują na Ursynowie Południową Obwodnicę Warszawy.

Piotr Karczewski, radny Ursynowa, a zarazem prezes stowarzyszenia kupców, od początku chciał przenieść targowisko na drugą stronę ulicy, ale zaprotestowali mieszkańcy. Teraz radny nie kryje radości z możliwości przesunięcia targowiska na pętlę (formalnie musi jeszcze wygrać konkurs).

kz/b

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl