"Miłość istnieje zawsze". 79. rocznica Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w Warszawie TVN24
wideo 2/5
Godzina "W" w Warszawie TVN24

1 sierpnia Warszawa zatrzyma się, by uczcić bohaterów i bohaterki Powstania Warszawskiego. Z okazji 79. rocznicy powstańczego zrywu w mieście odbędzie się wiele różnych wydarzeń. Zaplanowano m.in. koncert, wystawę, spektakl teatralny, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek czy konkurs fotograficzny.

- Powstanie Warszawie jest mitem nierozerwalnie związanym z miastem, jego mieszkańcami i mieszkankami. To jest ten czas, kiedy spotykamy się w całym mieście, upamiętniając rocznicę Powstania Warszawskiego w bardzo różnych miejscach: przy pomnikach, tablicach, miejscach upamiętnień, na cmentarzach. Bo obchody odbywają się w całym mieście - mówiła podczas środowej konferencji poświęconej programowi obchodów Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. - My mamy Powstanie Warszawskie już w sobie. Kolejne pokolenia też przyswoiły jego wartości, zasady, przesłanie - zauważyła.

Machnowska-Góra doceniła rolę wydarzeń kulturalnych organizowanych przez muzeum z okazji kolejnych rocznic. Jak mówiła, "nowe interpretacje pozwalają nieustająco mówić o powstaniu w sposób nowoczesny" i "przekazywać jego tematyką kolejnym pokoleniom".

Koncert, konkurs fotograficzny i gra w zajezdni autobusowej

Jedną z takich współczesnych interpretacji jest co roku płyta i promujący ją koncert. W tym roku muzeum zaprosiło do współpracy zespół Sorry Boys, który nagrał album "Moje serce w Warszawie". Jego premierę zaplanowano na 21 lipca w Parku Wolności. Koncert będzie transmitowany przez TVN24. Czytaj więcej na ten temat>>>

Tego samego dnia wystartuje konkurs fotograficzny "Pamięć w kadrze", zarówno dla zawodowych fotografów, jak i amatorów. Muzeum zachęca do przesyłania zdjęć z oficjalnych i mniej formalnych wydarzeń rocznicowych. - Trzeba zrobić zdjęcie lub fotoreportaż z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego i do nas przysłać. Oceniane będą pojedyncze zdjęcia i reportaże. To ważne, że tych zdjęć nie trzeba robić w Warszawie - tłumaczył Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W jury zasiądą m.in. fotografowie Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal, a główna nagroda to 10 tysięcy złotych.

27 lipca w hali Miejskich Zakładów Autobusowych odbędzie się "Labirynt ’44. Duchy Paryża Północy", czyli rodzinna gra plenerowa łącząca elementy zagadek edukacyjnych, escape roomu oraz rekonstrukcji historycznej. Jej scenariusz powstał na kanwie wydarzeń i wspomnień z Archiwum Historii Mówionej. "Gracze poruszają się po zrekonstruowanym fragmencie przedwojennego Śródmieścia. Siatka ulic to jednocześnie labirynt i pole gry, z kilkudziesięcioma skrytkami do odnalezienia i kilkoma pokojami z zadaniami do wykonania" - zapowiadają organizatorzy.

Dla młodszych dzieci zorganizowana będzie plenerowa gra "Chwaty powstańczej Warszawy" (29 lipca).

Godzina "W". "Fleszmob na kilkaset tysięcy osób"

30 lipca w Parku Wolności uczestnicy i uczestniczki Powstania Warszawskiego oraz ich bliscy spotkają się z prezydentami Polski i Warszawy.

Najważniejsze wydarzenia odbędą oczywiście 1 sierpnia. W ramach akcji "Wolność łączy" już od rana na ulicach miasta pojawią się wysłannicy muzeum. - W miejscach pamięci, tam, gdzie są tablice upamiętniające dramatyczne wydarzenia z okres Powstania Warszawskiego, staną warty złożone z harcerzy i wolontariuszy, którzy będą rozdawać pamiątkowe kotwiczki. Niektóre z tych miejsc znajdują się przy głównych ulicach, ale cześć jest ukryta w głębi drugiego czy trzeciego podwórka. Żeby dotrzeć, trzeba się postarać, ale my chcemy, żeby wszystkie takie miejsca były pamiętane - wyjaśniał Jan Ołdakowski.

Punktualnie o godzinie 17.00 zawyją syreny a miasto stanie, by uczcić pamięć bohaterów i bohaterek. - Dostajemy sygnały, że na to wydarzenie przyjeżdżają turyści z zagranicy, by zobaczyć ten niesamowity moment, rodzaj spektaklu, fleszmobu na kilkaset tysięcy osób. Myślę, że w większości państw europejskich byłoby niemożliwe, żeby ludzie umówili się na coś oddolnie w takiej skali - opowiadał dyrektor muzeum.

Zapewne ogromne tłumy przyjdą też wieczorem na plac Piłsudskiego, żeby wspólnie zaśpiewać "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa" czy "Sanitariuszkę Małgorzatkę". Orkiestrę i chór poprowadzi Janusz Stokłosa. - W tym roku plac będzie wyglądał inaczej, bo jego część jest oddana archeologom. Ale obiecujemy, że ta część, która wyłoniła się spod ziemi, zostanie pięknie oświetlona. Samo wydarzenie nieco się przesuwa, zajmiemy parkingi przed budynkami Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że wszyscy się zmieszczą i damy radę wspólnie zaśpiewać - zachęcał Jan Ołdakowski.

Spektakl teatralny, wystawa, marsz i rowerowy przejazd

Tradycją obchodów jest także spektakl teatralny, który premierę ma o północy. Tym razem wyreżyseruje go Michała Zadara i będzie to już druga sztuka, którą zrealizuje dla muzeum. 12 lat temu w Sali pod Liberatorem wystawił wyjątkową pod względem formalnym, bo dziejącą się równolegle w kilku planach, "Awanturę Warszawskę". "Cisza" również zapowiada się interesująco. Składać się będzie z dwóch części: w jednej padnie dużo słów, w drugiej nie będzie ani jednego dźwięku.

- W latach 60. Krzysztof Kąkolewski wydał zbiór fabularyzowanych rozmów z nieukaranymi zbrodniarzami III Rzeszy. Najbardziej wstrząsająca wśród nich była rozmowa z Oskarem Dirlewangerem. To będzie wyjątkowy autorski spektakl, dla którego tekst reportażu będzie punktem wyjścia. Pewne zadanie czekać też będzie na widzów, ale nie będę zdradzał pomysłu - mówił Ołdakowski. W obsadzie: Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski. Kolejne spektakle: 3, 4, 5 i 6 sierpnia.

3 sierpnia w muzeum zostanie otwarta wystawa czasowa "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", pokazująca kobiecą perspektywę powstania. 5 sierpnia wspominane będą cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Sprzed pomnika Ofiar Rzezi Woli w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy wyruszy milczący Marsz Pamięci. 6 sierpnia szlakiem II Obwodu Żoliborz przejedzie natomiast powstańcza Masa Krytyczna.

Hasło obchodów: "Miłość istnieje zawsze"

W oprawie graficznej plakatów promujących rocznicowe wydarzenia znalazły się zdjęcia młodych ludzi połączonych uczuciami. - Są to zdjęcia z Powstania Warszawskiego oraz inspirowane nimi współczesne zdjęcia wykonane w Warszawie. Pokazują młodość, radość, a przede wszystkim miłość, uczucie najmocniejsze - opowiadał Jan Ołdakowski.

"Miłość istnieje zawsze" to także hasło przewodnie tegorocznych obchodów. - Chcieliśmy zaprosić w ten sposób młodych ludzi, dla których tak ważny jest świat uczuć i relacji. Chcemy, żeby zauważyli coś, co było wyjątkowe w pokoleniu żołnierzy Armii Krajowej. Oni nigdy nie byli samotni, zawsze działali z innymi ludźmi. A gwałtowność Powstania Warszawskiego pokazywała też gwałtowność uczuć - podsumował dyrektor Ołdakowski.

Szczegółowy program, bilety i zaproszenia na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie żyje wieloletni pracownik domu kultury w warszawskim Rembertowie. Został brutalnie pobity przed centrum handlowym w centrum stolicy. Mężczyzna był reanimowany i trafił do szpitala, gdzie zmarł. Podejrzany został aresztowany.

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Rokitno pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę. Przez kilka godzin były utrudnienia w ruchu kolejowym na szlaku pomiędzy Warszawą a Sochaczewem.

Śmiertelny wypadek na torach. "Wstrzymany ruch pociągów"

Śmiertelny wypadek na torach. "Wstrzymany ruch pociągów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miejscowości Kamion Duży koło Sochaczewa. W wyniku zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu dostawczego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Droga krajowa numer 50 jest zablokowana w obu kierunkach.

Szoferka tira nadziała się na przewróconą naczepę z węglem. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne

Szoferka tira nadziała się na przewróconą naczepę z węglem. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Głuszyna koło Nowego Miasta nad Pilicą zderzyły się toyota i skoda. Jak podała policja, dwie osoby podróżujące drugim z pojazdów oddaliły się z miejsca zdarzenia. W trakcie ucieczki mężczyźni ukradli dwa rowery. Kierująca toyotą trafiła do szpitala.

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak podali policjanci, 28-latek przez rok uporczywie nękał swoją byłą partnerkę - nachodził, dzwonił, wysyłał wulgarne esemesy i groził. Został zatrzymany i objęty dozorem. Nie zmienił swojego zachowania, dlatego został aresztowany.

Wulgarne SMS-y i groźby śmierci. Trafił do aresztu za stalkowanie byłej partnerki

Wulgarne SMS-y i groźby śmierci. Trafił do aresztu za stalkowanie byłej partnerki

Źródło:
PAP

Guru nowojorskiej sceny jazzowej, twórca nowej tradycji żydowskiej John Zorn będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Stodole zagrają także współpracownik Milesa Davisa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistów Marcus Miller oraz ekscytujący saksofonista Isaiah Collier. A to tylko część z długiej listy wykonawców.

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do aresztu trafił mężczyzna, który znieważał i kierował groźby karalne wobec pracownicy marketu w Ostrołęce. Podczas zatrzymania agresor miał powiedzieć policjantom, że zabiłby ekspedientkę, klientów oraz siebie. Mężczyzna miał przy sobie 20-centymetrowy nóż.

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnią niedzielę strażnicy miejscy dwukrotnie wyciągali z Wisły tego samego mężczyznę. Mimo zakazu kąpał się w wodzie, dodatkowo był nietrzeźwy. Służby przestrzegają: prąd w rzece jest zdradliwy i nieprzewidywalny.

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Józefowie pod Warszawą policja zatrzymała kobietę podejrzaną o znęcanie się nad psem. Śledczy ustalili, że 43-latka przywiązała zwierzę do drzewa, założyła dwa kagańce i pozostawiła bez jedzenia i wody w odludnym miejscu. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska z Żyrardowa otrzymała zgłoszenie o kocie, który miał leżeć nieruchomo na chodniku. Gdy strażnicy przyjechali na miejsce, okazało się, że kocur zwyczajnie odpoczywał w słońcu.

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed godziną 10 na Białołęce zderzyły się samochód osobowy i motocykl. Dwie osoby podróżujące jednośladem zostały zabrane do szpitala.

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do napadu na 80-letnią ekspedientkę doszło w Ostrowi Mazowieckiej. Policja podała, że jeden z napastnik ranił kobietę nożem. Policja ustaliła, że podejrzany w tej sprawie miał dwóch wspólników. Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani i trafili już do aresztu.

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Źródło:
PAP

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Policjanci z zatrzymali 40-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa oraz 40-letnią kobietę podejrzaną o zacieranie śladów. W sprawie zostało wszczęte śledztwo. W wyniku ataku poszkodowany został 44-latek, którego znaleziono w niedzielę na warszawskich Bielanach. Pierwszy sygnał o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali 20-latka podejrzanego o atak z użyciem noża. Mężczyzna miał dźgnąć znajomego byłej partnerki w udo. W trakcie przeszukania mieszkania, w którym ukrywał się 20-latek, policja znalazła narkotyki. Podejrzanemu grozi do 20 lat więzienia.

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamera nieoznakowanego policyjnego radiowozu grupy Speed nagrała niebezpieczny manewr kierowcy toyoty. 57-latek ominął nieoznakowany radiowóz, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym, gdy sygnalizator nadawał pulsujące czerwone światło.

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz i Unia Metropolii Polskich apelują o zmianę prawa lotniczego w Polsce. Jego obecny kształt powoduje, że na sporym obszarze stolicy nie można stawiać nowych budynków. Poprawka do nowelizacji tego prawa wypadła ostatnio z porządku sejmowych obrad.

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żoliborza zatrzymali kobietę, która pod koniec maja uszkodziła 70 ozdób szydełkowych zamontowanych na słupkach oddzielających jezdnię od chodnika. Jak tłumaczyła policji, odcinała je nożyczkami i wyrzucała, bo jej się nie podobały. Straty oszacowano na blisko pięć tysięcy złotych. Kobieta odpowie za uszkodzenie mienia.

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa znajdującego się w ewidencji zabytków gmachu głównego Narodowego Banku Polskiego na placu Powstańców Warszawy. W marcu biuro prasowe instytucji zapowiadało, że "prace zaprojektowano z poszanowaniem istniejącego gabarytu i formy architektonicznej". Tymczasem gołym okiem widać poważną ingerencję w bryłę. Stołeczny konserwator zabytków ocenił z kolei, że "budynek praktycznie przestał istnieć" i prawdopodobnie przestanie być obiektem zabytkowym.

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył młodej parze najpiękniejszy dzień w ich życiu. Z domku, sąsiadującego z miejscem przyjęcia, zniknęło pudełko z kopertami, otrzymanymi od gości weselnych. Państwo młodzi stracili pokaźną sumę pieniędzy oraz kartki, będące pamiątką ślubu. - Zabrali nam najfajniejsze wspomnienia z tego dnia - mówi panna młoda.

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24