"Miłość istnieje zawsze". 79. rocznica Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w Warszawie TVN24
wideo 2/5
Godzina "W" w Warszawie TVN24

1 sierpnia Warszawa zatrzyma się, by uczcić bohaterów i bohaterki Powstania Warszawskiego. Z okazji 79. rocznicy powstańczego zrywu w mieście odbędzie się wiele różnych wydarzeń. Zaplanowano m.in. koncert, wystawę, spektakl teatralny, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek czy konkurs fotograficzny.

- Powstanie Warszawie jest mitem nierozerwalnie związanym z miastem, jego mieszkańcami i mieszkankami. To jest ten czas, kiedy spotykamy się w całym mieście, upamiętniając rocznicę Powstania Warszawskiego w bardzo różnych miejscach: przy pomnikach, tablicach, miejscach upamiętnień, na cmentarzach. Bo obchody odbywają się w całym mieście - mówiła podczas środowej konferencji poświęconej programowi obchodów Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. - My mamy Powstanie Warszawskie już w sobie. Kolejne pokolenia też przyswoiły jego wartości, zasady, przesłanie - zauważyła.

Machnowska-Góra doceniła rolę wydarzeń kulturalnych organizowanych przez muzeum z okazji kolejnych rocznic. Jak mówiła, "nowe interpretacje pozwalają nieustająco mówić o powstaniu w sposób nowoczesny" i "przekazywać jego tematyką kolejnym pokoleniom".

Koncert, konkurs fotograficzny i gra w zajezdni autobusowej

Jedną z takich współczesnych interpretacji jest co roku płyta i promujący ją koncert. W tym roku muzeum zaprosiło do współpracy zespół Sorry Boys, który nagrał album "Moje serce w Warszawie". Jego premierę zaplanowano na 21 lipca w Parku Wolności. Koncert będzie transmitowany przez TVN24. Czytaj więcej na ten temat>>>

Tego samego dnia wystartuje konkurs fotograficzny "Pamięć w kadrze", zarówno dla zawodowych fotografów, jak i amatorów. Muzeum zachęca do przesyłania zdjęć z oficjalnych i mniej formalnych wydarzeń rocznicowych. - Trzeba zrobić zdjęcie lub fotoreportaż z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego i do nas przysłać. Oceniane będą pojedyncze zdjęcia i reportaże. To ważne, że tych zdjęć nie trzeba robić w Warszawie - tłumaczył Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W jury zasiądą m.in. fotografowie Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal, a główna nagroda to 10 tysięcy złotych.

27 lipca w hali Miejskich Zakładów Autobusowych odbędzie się "Labirynt ’44. Duchy Paryża Północy", czyli rodzinna gra plenerowa łącząca elementy zagadek edukacyjnych, escape roomu oraz rekonstrukcji historycznej. Jej scenariusz powstał na kanwie wydarzeń i wspomnień z Archiwum Historii Mówionej. "Gracze poruszają się po zrekonstruowanym fragmencie przedwojennego Śródmieścia. Siatka ulic to jednocześnie labirynt i pole gry, z kilkudziesięcioma skrytkami do odnalezienia i kilkoma pokojami z zadaniami do wykonania" - zapowiadają organizatorzy.

Dla młodszych dzieci zorganizowana będzie plenerowa gra "Chwaty powstańczej Warszawy" (29 lipca).

Godzina "W". "Fleszmob na kilkaset tysięcy osób"

30 lipca w Parku Wolności uczestnicy i uczestniczki Powstania Warszawskiego oraz ich bliscy spotkają się z prezydentami Polski i Warszawy.

Najważniejsze wydarzenia odbędą oczywiście 1 sierpnia. W ramach akcji "Wolność łączy" już od rana na ulicach miasta pojawią się wysłannicy muzeum. - W miejscach pamięci, tam, gdzie są tablice upamiętniające dramatyczne wydarzenia z okres Powstania Warszawskiego, staną warty złożone z harcerzy i wolontariuszy, którzy będą rozdawać pamiątkowe kotwiczki. Niektóre z tych miejsc znajdują się przy głównych ulicach, ale cześć jest ukryta w głębi drugiego czy trzeciego podwórka. Żeby dotrzeć, trzeba się postarać, ale my chcemy, żeby wszystkie takie miejsca były pamiętane - wyjaśniał Jan Ołdakowski.

Punktualnie o godzinie 17.00 zawyją syreny a miasto stanie, by uczcić pamięć bohaterów i bohaterek. - Dostajemy sygnały, że na to wydarzenie przyjeżdżają turyści z zagranicy, by zobaczyć ten niesamowity moment, rodzaj spektaklu, fleszmobu na kilkaset tysięcy osób. Myślę, że w większości państw europejskich byłoby niemożliwe, żeby ludzie umówili się na coś oddolnie w takiej skali - opowiadał dyrektor muzeum.

Zapewne ogromne tłumy przyjdą też wieczorem na plac Piłsudskiego, żeby wspólnie zaśpiewać "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa" czy "Sanitariuszkę Małgorzatkę". Orkiestrę i chór poprowadzi Janusz Stokłosa. - W tym roku plac będzie wyglądał inaczej, bo jego część jest oddana archeologom. Ale obiecujemy, że ta część, która wyłoniła się spod ziemi, zostanie pięknie oświetlona. Samo wydarzenie nieco się przesuwa, zajmiemy parkingi przed budynkami Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że wszyscy się zmieszczą i damy radę wspólnie zaśpiewać - zachęcał Jan Ołdakowski.

Spektakl teatralny, wystawa, marsz i rowerowy przejazd

Tradycją obchodów jest także spektakl teatralny, który premierę ma o północy. Tym razem wyreżyseruje go Michała Zadara i będzie to już druga sztuka, którą zrealizuje dla muzeum. 12 lat temu w Sali pod Liberatorem wystawił wyjątkową pod względem formalnym, bo dziejącą się równolegle w kilku planach, "Awanturę Warszawskę". "Cisza" również zapowiada się interesująco. Składać się będzie z dwóch części: w jednej padnie dużo słów, w drugiej nie będzie ani jednego dźwięku.

- W latach 60. Krzysztof Kąkolewski wydał zbiór fabularyzowanych rozmów z nieukaranymi zbrodniarzami III Rzeszy. Najbardziej wstrząsająca wśród nich była rozmowa z Oskarem Dirlewangerem. To będzie wyjątkowy autorski spektakl, dla którego tekst reportażu będzie punktem wyjścia. Pewne zadanie czekać też będzie na widzów, ale nie będę zdradzał pomysłu - mówił Ołdakowski. W obsadzie: Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski. Kolejne spektakle: 3, 4, 5 i 6 sierpnia.

3 sierpnia w muzeum zostanie otwarta wystawa czasowa "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", pokazująca kobiecą perspektywę powstania. 5 sierpnia wspominane będą cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Sprzed pomnika Ofiar Rzezi Woli w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy wyruszy milczący Marsz Pamięci. 6 sierpnia szlakiem II Obwodu Żoliborz przejedzie natomiast powstańcza Masa Krytyczna.

Hasło obchodów: "Miłość istnieje zawsze"

W oprawie graficznej plakatów promujących rocznicowe wydarzenia znalazły się zdjęcia młodych ludzi połączonych uczuciami. - Są to zdjęcia z Powstania Warszawskiego oraz inspirowane nimi współczesne zdjęcia wykonane w Warszawie. Pokazują młodość, radość, a przede wszystkim miłość, uczucie najmocniejsze - opowiadał Jan Ołdakowski.

"Miłość istnieje zawsze" to także hasło przewodnie tegorocznych obchodów. - Chcieliśmy zaprosić w ten sposób młodych ludzi, dla których tak ważny jest świat uczuć i relacji. Chcemy, żeby zauważyli coś, co było wyjątkowe w pokoleniu żołnierzy Armii Krajowej. Oni nigdy nie byli samotni, zawsze działali z innymi ludźmi. A gwałtowność Powstania Warszawskiego pokazywała też gwałtowność uczuć - podsumował dyrektor Ołdakowski.

Szczegółowy program, bilety i zaproszenia na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl