- Wpłynęło około 50 prac – mówi tvnwarszawa.pl Tomasz Pniewski, sekretarz konkursu. Jak czytamy w regulaminie, pomnik "ma upamiętniać udział Polaków w ratowaniu Żydów w czasie niemieckiej okupacji z uwzględnieniem działań Polskiego Państwa Podziemnego, oraz różnych form pomocy indywidualnej, w tym ze strony Kościoła katolickiego".
Znajdzie się na nim lista nazwisk Polaków, którzy za pomoc Żydom ponieśli największą ofiarę. Ostateczna ilość osób nie jest znana, ale szacuje się ją na 10 tyś.
Na placu i Bagno
Pomnik stanąć ma przy pl. Grzybowskim. Uczestnicy mogli swoim projektem objąć fragment placu przy krużgankach kościoła Wszystkich Świętych, arkady, oraz teren wzdłuż ogrodzenia kościoła od strony ulicy Bagno. Miejsce to zostało wskazane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Jury oceni prace według trzech kryteriów. Za ideę można maksymalnie 45 punktów. Tyle samo punktów przynieść może kategoria forma. Tu szczególnie pożądana jest "atrakcyjność formy plastycznej, sposób nawiązania do otoczenia i kontynuacji zabudowy, ukształtowanie przestrzeni publicznej, trwałość i odporność na eksploatację w wielkomiejskich warunkach". Pozostałe 10 pkt to kategoria "ekonomia".
Pół roku na projekt
Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 70 tys. złotych i zostanie zaproszony do negocjacji na wykonanie projektu realizacyjnego pomnika. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał około 6 miesięcy na stworzenie ostatecznej wersji.
Wyniki konkursu poznamy 18 marca. Koszt realizacji projektu nie może przekroczyć 3 mln złotych.
Zygmunt Rolat w rozmowie z TVN24
wp/ran
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl