Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.
"Ministerstwo Kultury unieważniło postanowienie MWKZ z zeszłego roku, w którym konserwator wojewódzki umorzył postępowanie ws. uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy. Wówczas konserwator od całej sprawy umył ręce twierdząc, że park to nie zabytek, a zatem całe postępowanie było bezprzedmiotowe. A nie było" - przekazał w mediach społecznościowych Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. "Przypominam, że cały teren jest w gminnej ewidencji zabytków (jest, po prostu jest) w związku z czym nie można takiego postępowania umorzyć. Można decyzję uzgodnić, albo nie uzgodnić" - podkreślił.
Jaki jest skutek unieważnienia? "Wydana decyzja o warunkach zabudowy w tej sytuacji najzwyczajniej w świecie nie ma uzgodnienia MWKZ, które jest wymagane prawem na mocy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym" - zaznaczył Krasucki.
Decyzja z wadą prawną
Kontrowersyjny plan budowy bloków na obrzeżach Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury ujawnili aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, 14 czerwca 2023 roku Urząd Dzielnicy Mokotów wydał decyzję zezwalającą na wybudowanie pięciopiętrowego budynku mieszkalnego z dwiema kondygnacjami podziemnymi i z ponad setką miejsc postojowych. Od strony ulicy generała Błaszczyka miały powstać trzy bryły o maksymalnej wysokości 17,9 metra i łącznej długości 116 metrów. Dziś na działce pod adresem Żwirki i Wigury 24 znajduje się niewielki dom wolnostojący.
"Wuzetka" została zaskarżona przez stołecznego konserwatora zabytków, który stwierdził, że jest ona obarczona wadą prawną - błędną decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który umorzył w całości postępowanie administracyjne w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy. Dzięki temu urząd dzielnicy mógł dać zielone światło inwestorowi. W lipcu ubiegłego roku pytaliśmy w biurze wojewódzkiego konserwatora, czy przy wydawaniu postanowienia o umorzeniu doszło do błędu. Rzecznik prasowy instytucji Andrzej Mizera zaprzeczył. "Wspominana procedura została przeprowadzona zgodnie z przepisami i ze zgromadzonymi aktami sprawy. MWKZ w pełni podtrzymuje swoje stanowisko. Nie zamierzamy uczestniczyć w dyskusjach mających znamiona przedwyborczej kampanii" - odpowiedział.
Plan miejscowy ochroni zieleń
We wrześniu 2023 roku radni uchwalili plan miejscowy, który objął rejon cmentarza żołnierzy radzieckich. "Plan miejscowy obszaru w rejonie ul. Żwirki i Wigury, Rostafińskich i Kulskiego został sporządzony tak, by jak najlepiej chronić tereny zieleni przed próbami przekształcenia. Stanowią one bardzo ważny obszar w systemie przyrodniczym Warszawy" - przekazywał wówczas w komunikacie stołeczny ratusz.
Jak podaje na swoich stronach stołeczny ratusz, Park Mauzoleum - Cmentarz Żołnierzy Radzieckich powstał w latach 1949-1950. Jego ogólne założenie zaprojektował Bohdan Lachert, natomiast autorem koncepcji zieleni był Władysław Niemirski. Na terenie cmentarza znajdują się 294 groby indywidualne oraz 540 mogił zbiorowych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl