Informację o tym, że tramwaje kursujące ulicą Puławską w kierunku Służewa oraz na Sielce znikną na kilka tygodniu podawaliśmy na tvnwarszawa.pl pod koniec czerwca. To efekt trwającej budowy torów na ulicy Rakowieckiej.
- Musimy połączyć ze sobą odcinek torów oraz sieci trakcyjnej na skrzyżowaniu Rakowieckiej z Puławską - mówił miesiąc temu Konrad Niklewicz, wiceprezes Tramwajów Warszawskich. Konieczne są wyłączenia trakcji nie tylko na znacznym odcinku Puławskiej, ale również w ciągu Goworka i Spacerowej w kierunku Sielc. - Inaczej, po prostu, nie da się tego technologicznie zrobić - rozkładał ręce przedstawiciel tramwajarzy.
Czytaj też: Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie
Zmarnowana szansa
Przypomnijmy, że w związku z wciąż trwającą budową torów do Wilanowa mieszkańcy Górnego Mokotowa byli pozbawieni tramwajowego połączenia ze Śródmieściem przez ponad rok. W rejonie placu Unii Lubelskiej oraz skrzyżowania Puławskiej z Goworka trwały prace przy budowie rozjazdów torowych, nowych zespołów przystankowych, jezdni i chodników. Przez wiele miesięcy narzekali nie tylko pasażerowie komunikacji miejskiej, ale również kierowcy. Fragmenty jezdni ulicy Puławskiej były zamykane, tworzyły się gigantyczne korki, w których - pomimo wyznaczonego buspasa - tkwiły też autobusy.
Tramwaje Puławską ponownie puszczono we wrześniu ubiegłego roku. Natomiast utrudnienia dla kierowców trwają do dziś. W rejonie skrzyżowania z Rakowiecką zamknięta jest jezdnia w kierunku Ursynowa. Ruch odbywa się w obu kierunkach nitką wschodnią.
W przypadku cyklistów wspomniana przebudowa nie zmieniła nic, choć była dobrą okazją do likwidacji teleportu rowerowego pomiędzy Dolną a placem Unii Lubelskiej.
Cztery linie zawieszone
Stołeczny ratusz poinformował, że od poniedziałku 29 lipca do końca wakacji tramwaje nie będą kursować Marszałkowską i Puławską na odcinku od placu Zbawiciela do Królikarni oraz w ciągu Goworka, Spacerowej i Gagarina. "Zawieszone będzie kursowanie linii 4, 10, 11 i 18" - czytamy w komunikacie.
W miejsce zawieszonych linii wyjadą zastępcze: – 74 na trasie: Nowe Bemowo/Cm. Wolski – Kasprzaka – Prosta – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska – Marszałkowska – aleja "Solidarności" – Targowa – 11 listopada – Odrowąża – Rembielińska – Annopol – Żerań Wschodni; – 78: Os. Górczewska – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Kasprzaka – aleja Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Międzyparkowa – Słomińskiego – Jagiellońska – Żerań FSO; – autobusowa Z-4: Plac Konstytucji – Waryńskiego/Marszałkowska – Puławska – Metro Wilanowska.
Natomiast zawieszoną linię 11 na Sielce mają zastąpić częściej kursujące autobusy linii 131 łączącej Sadybę z Dworcem Centralnym.
Ponadto tramwaje linii 31 będą kursowały przez cały tydzień (obecnie tylko w dni powszednie) na trasie wydłużonej do pętli Wyścigi, zaś autobusy linii 218 będą kończyły trasę na przystanku Metro Wierzbno, a w drogę powrotną będą wyruszały z przystanku Królikarnia 08, przy ulicy Woronicza.
Rozpoczynające się w poniedziałek prace obejmą także jezdnie ulicy Puławskiej wzdłuż torowiska. Najpierw zamknięte będą lewe pasy obu nitek drogi – pomiędzy Narbutta a Madalińskiego. W kolejnym etapie tramwajarze zajmą jeden pas w kierunku centrum – od Wiktorskiej do Madalińskiego.
Przebudowa wodociągu
Równocześnie rozpoczną się prace związane z przebudową wodociągu na skrzyżowaniu Rakowieckiej z Wiśniową. "Do budynków po północnej stronie Wiśniowej kierowcy dojadą od Stefana Batorego. Natomiast na odcinku od Narbutta do Rakowieckiej będą dwa kierunki ruchu. Z Rakowieckiej będzie można tu dojechać jednokierunkowym fragmentem Kazimierzowskiej i Narbutta" - wskazuje w komunikacie stołeczny ratusz.
"Inna droga poprowadzi ulicą Madalińskiego i Kazimierzowską z ruchem dwukierunkowym. Z kolei dojazd do Urzędu Dzielnicy Mokotów i budynków położonych przy Rakowieckiej pomiędzy Wiśniową a Sandomierską oraz przy skrzyżowaniu z Puławską będzie odbywał się ulicami Narbutta lub Madalińskiego i Sandomierską. Wyjazd z tej okolicy poprowadzony będzie ulicami Starościńską i Rejtana do Sandomierskiej" - podsumowano.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl