Z Warszawy Głównej odjechał pierwszy pociąg od 24 lat

Aktualizacja:
Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pociąg przyjechał na stację Warszawa Główna
Pociąg przyjechał na stację Warszawa GłównaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPociąg przyjechał na stację Warszawa Główna

Stacja Warszawa Główna wraca na kolejową mapę. Skromna, bez udogodnień, ale i tak ma usprawnić ruch lokalny i pomóc przetrwać modernizację dworca Warszawy Zachodniej i remont linii średnicowej.

W niedzielę rano ruszył pierwszy pociąg. Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. Jak zaznaczył, pociąg przyjechał na stację o 8.36. - Na miejscu było mnóstwo pasjonatów kolejnictwa. Kilkanaście osób wsiadło do pociągu, który odjechał planowo o 9.16 w kierunku Łodzi Fabrycznej - przekazał.

Również od niedzieli pasażerów czekają zmiany w organizacji ruchu. Po 24 latach wraca odnowiona stacja Warszawa Główna, co oznacza, że zmienia się także rozkład jazdy pociągów SKM i KM. "Przewidziano kilkanaście połączeń Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie do Łodzi Fabrycznej oraz Kolei Mazowieckich do Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna, Dobieszyna i Łowicza, Sochaczewa" – zapowiedział Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP PLK.

Nowe perony, wiaty i czytelne oznakowanie

Jak zaznaczył, otwarcie stacji Warszawa Główna jest szczególnie ważne teraz, bo pozwoli na rozkładowe prowadzenie ruchu pociągów podczas przebudowy stacji Warszawa Zachodnia oraz prac na linii średnicowej. "Stacja zwiększy możliwości podróży koleją w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego" – zapewniają PKP.

Na odnowionej stacji pojawiły się dwa nowe perony, na które można dojść od strony Towarowej. Jest też oświetlenie oraz wiaty. Podróże mają ułatwić także czytelne oznakowanie, a w gablotach – dodatkowe informacje i rozkłady jazdy. Od strony Towarowej przewidziano także parking Kiss&Ride.

"Otwarcie stacji poprzedziły prace budowlane. Zamontowano tory, rozjazdy oraz nowe konstrukcje i sieć trakcyjną. Ruch pociągów będzie prowadzony z nowej nastawni. Ważnym elementem prac było zbudowanie wiaduktu kolejowego, nad dalekobieżną linią średnicową, który gwarantuje bezkolizyjny przejazd pociągów z Warszawy Głównej w kierunku Warszawy Zachodniej" – przypomniał Jakubowski.

Zapewnił też, że kontynuowane będą prace przy budowie kładki, co zapewni dogodny dostęp na nowe perony od Alej Jerozolimskich i ulicy Kolejowej. "Mieszkańcy wygodnie przejdą nad torami między Ochotą a Wolą" – zapowiedział rzecznik PKP. Przypomniał też, że "prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia realizowane są w trybie 'projektuj i buduj'. Wartość to ponad 87 milionów złotych".

Zmiana rozkładu jazdy

Otwarcie stacji wiąże się też ze zmianą rozkładu jazdy. To pierwsza korekta w tym roku, która będzie obowiązywać do 12 czerwca 2021 roku. "Zmiany zapewnią optymalne kursowanie pociągów na odcinkach, na których będą prowadzone prace inwestycyjne mające na celu poprawę jakości infrastruktury i samego podróżowania. Ruszają intensywne prace na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpłyną na ruch kilkudziesięciu pociągów jeżdżących do i ze stolicy" – podkreślił Jakubowski.

Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie portalpasazera.pl, a lista pociągów ze zmienioną trasą kursowania jest dostępna również na specjalnej stronie uruchomionej przez PKP Intercity intercity.pl/wwk

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości