Już wcześnie rano na największej warszawskiej nekropolii - Cmentarzu Północnym - pojawiły się pierwsze osoby odwiedzające groby bliskich. Wszystko, by uniknąć korków. Ruchem kierują na drogach policjanci.
Reporterka TVN24 Michalina Czepita od wczesnych godzin porannych jest w okolicach Cmentarza Północnego. Jak oceniła, ruch samochodów zwiększa się tam z godziny na godzinę. Nasza kamera była przy bramie głównej. Parking wokół cmentarza od rana jest zapełniony. - Jest czynny od samego rana i rzeczywiście obserwujemy, że na tym największym cmentarzu, jednym z największych w Europie, sporo osób odwiedza groby bliskich - mówiła reporterka przed godziną 9.
Wcześniej na cmentarze, by uniknąć korków
Czepita rozmawiała też z kilkoma osobami, które przyszyły na cmentarz wcześnie rano, by uniknąć korków. - Specjalnie wyjeżdżamy rano. 6.30 wyjeżdżamy, żeby być wcześnie na cmentarzu po to, żeby był mniejszy ruch - przyznają niektórzy. - Jednego roku wróciliśmy się do domu. Bo taki był korek straszny - dodają.
- Bardzo rano wyjechałam z Pragi Południe, o godzinie chyba 6.10 - wskazała inna osoba.
- Przyjeżdżamy, żeby uniknąć korków. Dlatego tak wcześnie - wytłumaczył kolejny mieszkaniec Warszawy.
Z podobnymi problemami muszą się liczyć ci, którzy odwiedzają te małe i te duże cmentarze. - Bo przypomnę, że organizacja ruchu wokół cmentarzy jest dzisiaj inna. Warszawski ratusz zachęca, żeby przesiąść się z samochodu dzisiaj do komunikacji miejskiej. Z tego też powodu autobusy, tramwaje i metro znacznie częściej niż w taki standardowy dzień - przypomniała reporterka TVN24.
CZYTAJ TAKŻE: Wszystkich Świętych w Warszawie. Linie cmentarne nawet co minutę
Uruchomione zostały także specjalne linie, które dowożą warszawianki i warszawiaków na cmentarze. Ruchem kierują w stolicy także policjanci. Na cmentarzach pomagają z kolei strażnicy miejscy i harcerze.
***
Cmentarz Komunalny Północny jest cmentarzem miejskim, zarządzanym przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Zajmuje powierzchnię 143 hektarów, jest największym cmentarzem w Warszawie i jednym z największych w Europie. Miejsce pod cmentarz wyznaczono w latach sześćdziesiątych XX wieku na północnym krańcu miasta i częściowo na terenie miejscowości Wólka Węglowa (stąd potoczna nazwa "Cmentarz na Wólce"). Cmentarz został otwarty w 1973 roku i do chwili obecnej pochowano tu blisko 180 tysięcy zmarłych.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24