prognoza

prognoza

Warunki narciarskie w europejskich kurortach narciarskich nieco się pogorszą. W sobotę panowała będzie w większości dodatnia temperatura i dużo chmur. Pojawią się też opady śniegu. Słonecznie tylko we Włoszech.

W piątek i w sobotę w naszym kraju będzie dość mocno wiało. Najsilniej - do 70 km/h - w Małopolsce i na Podkarpaciu, najsłabiej na wschodzie Polski.

Śnieg lub deszcz, a czasem wszystko na raz. Tak będzie wyglądał dzień w całej Polsce. Termometry pokażą nawet 5 st. C. Będzie też mocno wiało - do 45 km/h, a w rejonach podgórskich nawet 70 km/h.

W piątek polskie kurorty narciarskie zasypie świeża porcja śniegu. Dodatkowo miejscami będzie on mokry, więc warunki do szusowania będą utrudnione. Na większości stoków opad ograniczy widoczność na stokach.

Francuskie, włoskie, szwajcarskie, austriackie i niemieckie Alpy połączy w piątek jedno - wszędzie ma sypać śnieg. Będzie padać mocniej lub słabiej, ale cały dzień opady będą utrudniać szusowanie po stokach narciarskich.

Utrudnienia w postaci opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem występują lokalnie na obszarze całego kraju z wyjątkiem województwa lubelskiego. Na drogach całej Polski pracuje 808 jednostek sprzętu odśnieżającego.

W bitwie o Polskę pomiędzy ośrodkami wysokiego i niskiego ciśnienia, zwycięży niż. To on przez najbliższe kilka dni kształtować będzie pogodę w naszym kraju. Przyniesie krótkie ocieplenie i przelotne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem.

Biel zdominowała warszawskie ulice. Gęsty śnieg zaczął padać o godz. 10:00. Choć na drogi wyjechały zastępy pługosolarek, zrobiło się ślisko i niebezpiecznie.

To będzie prawdziwie zimowy dzień, choć nie w całej Polsce. Temperatury na wschodzie w najcieplejszym momencie sięgną tylko -5 st. C. Na zachodzie jednak spodziewać się można nawet 4 st. na plusie. W wielu miejscach spadnie śnieg.

We wtorek sytuacja na drogach nie ulegnie poprawie. W dalszym ciągu nawierzchnie będą śliskie. Na wschodzie i zachodzie kraju kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, jazdę utrudniał będzie przelotnie padający śnieg.