prognoza

prognoza

W ciągu dnia kierowcy podróżujący po krajowych trasach powinni liczyć się z utrudnieniami. Synoptycy przewidują mieszane opady deszczu ze śniegiem, ograniczające zarówno widzialność jak i przyczepność. Mokro i ślisko zrobi się na wszystkich krajowych trasach.

- Zima pojawiła się za oknami Polski północno-wschodniej, na Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz w stolicy - przyznaje prezenterka TVN Meteo Agnieszka Cegielska. Śniegu w następnych dniach będzie przybywać, jednak synoptycy nie spodziewają się metrowych zasp. Zapowiadają jednak mroźne noce, temperatura lokalnie spadnie nawet -16 st. C.

W niedzielę w Polsce zrobi się zimowo. Synoptycy zapowiadają opady śniegu na wschodzie kraju, które w kierunku zachodnim będą przechodzić w opadu śniegu z deszczem. Dodatkowo w całym kraju spodziewane są silne porywy wiatru, lokalnie dochodzące do 90 km/h.

- To co się teraz dzieje w pogodzie, mocno da się nam we znaki, dlatego że niż jest blisko, gradient ciśnienia jest duży i wiatr niestety będzie z godziny na godzinę się nasilać - informuje Agnieszka Cegielska, prezenterka TVN Meteo. Według synoptyków, porywisty wiatr ustąpi jeszcze dziś wieczorem, jednak w niedzielę porywy znowu sięgną 70 km/h.

Warunki drogowe w większości kraju nie będą dziś sprzyjające. Na trasach północnej i centralnej Polski zmotoryzowanym będą się dawać we znaki mokre i śliskie od deszczu nawierzchnie. Na południu poranek ma być mglisty, ale potem pogoda zrobi się łaskawsza dla kierowców.

Deszczowe chmury zdominują w środę północną i centralną Polskę. Sucho z przebłyskami słońca ma być jedynie na południu kraju. We wszystkich regionach termometry wskażą sporo powyżej zera, a najcieplej ma być wzdłuż zachodniej i południowej granicy.

Zmotoryzowani musza się dziś przygotować na jazdę w deszczu. Opady zdominują pogodę w całym kraju. W ciągu dnia od południowego zachodu mogą pojawiać się przejaśnienia, ale uniknąć mokrych dróg raczej się nie da.

W wielu miejscach kraju przydadzą się dziś parasole. Deszczowy front najdłużej utrzyma się w północnych i wschodnich regionach, natomiast na pozostałych obszarach z biegiem godzin możemy liczyć na przejaśnienia. Ciepłe powietrze z południa sprawi, że w większości kraju odczujemy - nietypowy jak na styczeń - komfort termiczny.

W najbliższych dniach noce będą lekko mroźne, ale dni ciepłe, jak na styczeń - zapowiadają synoptycy. Nocne wartości na termometrach spadną maksymalnie do -2 st. C, podczas gdy przewidywana dzienna temperatura będzie wzrastała od 7 st. C do nawet 10 st. C. W ciągu najbliższych dni niewykluczone są opady przelotnego deszczu, głównie w północnych województwach kraju.

Słabe opady deszczu pogorszą komfort prowadzenia pojazdów na drogach zachodniej i północno-zachodniej części kraju. W pozostałych regionach będzie na ogół pogodnie, choć o poranku mogą pojawiać się mgły.