Kanada

Kanada

Bill Gates stawia na śmierdzące skarpetki. Jego fundacja wraz kanadyjską organizacją non-profit Grand Challenges Canada przeprowadziła badania, z których wynika, że specyficzna woń przechodzonego odzienia może okazać się skuteczną pułapką na roznoszące malarię komary.

Kanadyjska policja postawiła prawosławnemu księdzu Johnowi Lipinskiemu z St. Paul w prowincji Alberta zarzut nielegalnego sprowadzenia kilkudziesięciu pracowników z Polski i ich finansowego wykorzystania - poinformowała telewizja CBC. Policja szacuje, że duchowny nielegalnie zarobił ok. 1 mln dolarów kanadyjskich.

W kanadyjskiej prowincji Quebec żłobki otrzymujące publiczne dotacje nie mogą już nauczać religii. W praktyce oznacza to, że wolno udekorować placówkę choinką, ale nie wolno tłumaczyć, skąd ta tradycja.

W kanadyjskiej prowincji Alberta doszło do jednego z największych wycieków ropy naftowej w historii prowincji. Z ropociągu wyciekło prawie 4,5 mln litrów "czarnego złota". To największy wyciek od 1975 r. Jak podały kanadyjskie media, ropa wsiąkała w ziemię od minionego piątku, jednak właściciel ropociągu, firma Plains Midstream Canada, nie od razu zorientował się w usterce. Trwa usuwanie zanieczyszczeń. Media podały również, że trzeba było uśpić wiele zwierząt i ptaków.

Konserwatywna Partia Kanady (CPC) wygrała poniedziałkowe wybory do federalnego parlamentu w Kanadzie. Torysi będą mogli utworzyć rząd większościowy - wynika z wstępnych rezultatów podawanych w nocy z poniedziałku na wtorek przez telewizję CBC. Poprzedni rząd Stephena Harpera - również konserwatywny - był mniejszościowy.

W poniedziałek rozpoczynają się wybory parlamentarne w Kanadzie. Faworytem do wygranej są rządzący obecnie konserwatyści pod przewodnictwem premiera Stephena Harpera.

Kontakt z gołębiami niesie ze sobą ryzyko groźnej choroby, która może zakończyć się nawet ślepotą. Lepiej zatem nie karmić tych ptaków - donoszą od kilku dni kanadyjskie media. Powodem tego alarmu stał się przypadek młodej kobiety z Fredricton na wschodzie Kanady, która oślepła w wyniku roznoszonej przez gołębie choroby - rodzaju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wywołujący schorzenie grzyb znajduje się w odchodach tych ptaków.

Choć większość Kanadyjczyków uważa, że północna część ich kraju jest bardzo ważna, to jednak wiedza o niej jest wciąż niewielka. Najlepiej świadczy o tym rozpowszechnione przekonanie, że w kanadyjskiej Arktyce nadal mieszka się w igloo.

Prawie wszyscy kanadyjscy milionerzy - aż 94 procent - sami dorobili się swoich pieniędzy. Tylko sześć procent dostało miliony w spadku - wynika z badania przeprowadzonego przez BMO Harris Private Banking.

Do jeziora Ontario w Kanadzie wyciekło 73 tys. litrów wody z elektrowni atomowej Pickering, 35 kilometrów na wschód od Toronto - podała w środę wieczorem telewizja CBC. Wyciek nastąpił w poniedziałek.

Dwoje mieszkańców kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia złożyło pozew przeciwko władzom, ponieważ ich zdaniem te nie dołożyły dość starań, aby zapobiec zderzeniom ich samochodów z łosiami. - Takie wypadki to nie dzieło Boga, ale władz - napisano w pozwie.

Kanadyjska Izba Gmin przyjęła wniosek wzywający do zakazu wpuszczania tankowców w pobliże północno-zachodniego wybrzeża. Choć decyzja nie jest dla rządu wiążąca, to ze względu na szerokie poparcie społeczne trudno ją będzie zignorować. W akcję włączyła się też była gwiazda "Baywatch" Pamela Anderson.

Kanadyjczycy zapisali nową kartę w historii islamu. Jak? Postawili pierwszy meczet za Kołem Podbiegunowym. Stało się to w miejscowości Inuvik na Terytoriach Północno-Zachodnich (NTW).

Kanadyjskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu do jakiego doszło na pokładzie linii lotniczych Air Canada. Jeden z pasażerów rozpoczął lot jako starszy biały mężczyzna a zakończył jako młody Azjata.

Kanadyjskiemu pilotowi wojskowemu Russellowi Williamsowi grozi dożywocie. W poniedziałek mężczyzna przyznał się do dwóch morderstw, napaści seksualnych i włamań.

Można wrzucać ludzkie prochy do rzek, byle do państwowych i nie bliżej niż pół kilometra od brzegu - zdecydowały kanadyjskie władze. Kanadyjska społeczność Hindusów i Sikhów może chować swoich zmarłych zgodnie z tradycją i prawem.

Był uważany za wyśmienitego wojskowego, do czasu aż nie został oskarżony o morderstwa, napaść i włamania. W sądzie w Belleville rozpoczął się w czwartek proces pułkownika Russella Williamsa, szefa największej kanadyjskiej bazy lotniczej w Trenton.