Kanada

Kanada

Występy kontrowersyjnego francuskiego komika Dieudonne'a zostały odwołane po tym, jak z powodu skazania go za mowę nienawiści nie został on wpuszczony do kraju. Nie jest to pierwszy przypadek zakazu wjazdu do Kanady dla osoby nawołującej do nienawiści.

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej, a według danych kanadyjskich dwustronne obroty handlowe wyniosły w ub.r. 2,2 mld dolarów kanadyjskich. W niedzielę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udaje się z wizytą do tego kraju.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze, Ukraina - to tematy rozpoczynającej się w niedzielę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kanadzie. Prezydent spotka się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady.

Władze kanadyjskiej prowincji Alberta ogłosiły stan wyjątkowy w związku z olbrzymim niekontrolowanym pożarem lasów, który zmusił do ewakuacji ponad 80 tys. mieszkańców miasta Fort McMurray. Strażacy walczą o ocalenie chociaż jego części.

W niedzielę w pobliżu Zatoki Angielskiej nieopodal kanadyjskiego Vancouver do dwóch mężczyzn podpłynął humbak. Ssak później zanurkował pod jednym z ich kajaków.

Wiosną przyszłego roku liberalny rząd Kanady wywiąże się z obietnic wyborczych premiera Justina Trudeau i zaproponuje zalegalizowanie handlu, posiadania i konsumpcji marihuany - zapowiedziała kanadyjska minister zdrowia Jane Philpott.