Kanada

Kanada

Pół roku więzienia i 5 tys. dolarów grzywny. Taka kara grozi kanadyjskiej obrończyni praw zwierząt, która próbowała napoić świnie wiezione na rzeź. - Świnie były przegrzane, odwodnione i spragnione. Miałam moralny obowiązek, by im ulżyć - tłumaczy Anita Krajnc. Skąd więc taka kara? Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Kanada musiałby zapłacić 313 milionów dolarów kanadyjskich, gdyby chciała zrezygnować z zakupu amerykańskich myśliwców F-35. To efekt tego, że poprzedni rząd zobowiązał się do zakupu 65 maszyn i dołożenia się do programu ich rozwoju. Obecny zmienił zdanie i uznał F-35 za zbyt drogie.

Pacjenci korzystający z medycznej marihuany będą mieli pozwolenie na hodowlę "ograniczonej ilości" rośliny na własny użytek - ogłosiło w czwartek kanadyjskie ministerstwo zdrowia. Jak podał portal CBC News, ustawa wchodzi w życie 24 sierpnia.

Komisja Europejska jest optymistyczna co do zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Rumunii i Bułgarii przez Kanadę, ale nie widzi postępu, jeśli chodzi o podobny krok ze strony USA, również wobec Polaków.

Przybyły na szczyt NATO premier Kanady Justin Trudeau został w Polsce nieco dłużej. W niedzielę zwiedził Muzeum Auschwitz. Przed południem polityk wszedł na teren byłego niemieckiego obozu przez bramę główną z napisem "Arbeit macht frei". Trudeau towarzyszył m.in. były więzień Nate Leipciger.

Ministerstwo obrony Kanady potwierdziło w czwartek, że wyśle własny kontyngent w ramach liczących ok. 4 tys. żołnierzy sił NATO, które mają być rozmieszczone w należących do Sojuszu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Kanadyjscy posłowie przegłosowali w Izbie Gmin ustawę zmieniającą słowa państwowego hymnu "O Kanado", by nie dyskryminował kobiet. Aby nowy tekst wszedł w życie, wymagana jest jeszcze zgoda Senatu.

Kanadyjski zakładnik Robert Hall został zamordowany przez działające na południu Filipin radykalne ugrupowanie Abu Sajef powiązane z Al-Kaidą i Państwem Islamskim – poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Filipin Herminio Coloma. Hallowi ścięto głowę.

Kanadyjczycy zmieniają swój hymn, by "bardziej u siebie" poczuły się Kanadyjki. Pomysł podoba się Polkom, które wprawdzie do Mazurka Dąbrowskiego zastrzeżeń nie zgłaszają, ale toczą swój własny bój. O końcówki. O kanadyjskiej i polskiej walce o równouprawnienie w języku. Materiał programu "Polska i Świat".

Potężny pożar w pobliżu terenów roponośnych koło miasta Fort McMurray w Kanadzie nasilił się i w poniedziałek zaczął raptownie przemieszczać na północ w kierunku instalacji naftowych. Ewakuowano około 4 tys. pracowników, a straż pożarna i służby ratownicze walczą z żywiołem, by ochronić przed ogniem naftowe serce regionu.