Iran

Iran

Tajemniczy wybuch w bazie wiązanej z programem jądrowym. Zniknęło kilka budynków

Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że w dużej bazie wojskowej w pobliżu stolicy Iranu doszło do potężnej eksplozji. Irańczycy prowadzą tam badania nad materiałami wybuchowymi, rakietami i być może nad elementami broni jądrowej. Z orbity widać, że zniknęło kilka budynków, a inne są uszkodzone. Irańczycy twierdzą, że doszło do pożaru.

Atomowe negocjacje pójdą do przodu?

Negocjacje dotyczące irańskiego programu atomowego będą kontynuowane w przyszłym tygodniu w Wiedniu, zarówno w dotychczasowym formacie Iran - szóstka mocarstw, jak i na spotkaniach dwustronnych - poinformowało MSZ w Teheranie.

Ajatollah Ali Chamenei poważnie chory? Walka o rząd dusz w Iranie mogła się rozpocząć

Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei może być ciężko chory, a o jego stanie po wrześniowej operacji nie ma pewnych doniesień. Na zdjęciach opublikowanych przez irańskie agencje prasowe "wygląda na słabego", "leży w łóżku" - zauważa agencja Reutera i zastanawia się, czy w Teheranie rozpoczął się już proces wyboru jego następcy. O rząd dusz w Iranie ma walczyć trzech innych ajatollahów.

Wezwali matkę, by zabrała ciało. Egzekucję odwołano

Rejhaneh Dżabbari została zatrzymana w 2007 r. pod zarzutem zabójstwa mężczyzny, który miał próbować ją zgwałcić. Dwa lata później kobietę skazano na śmierć. Egzekucja miała odbyć się 1 października, ale w ostatniej chwili została odwołana.

Iran prezentuje nowy pocisk manewrujący. Można go odpalić z samolotu

W obecności najwyższego przywódcy Iranu ajatollaha Ali Chameneiego zaprezentowano pierwszą irańską rakietę manewrującą Ya Ali. Padły deklaracje, że jest to odpowiedź na "groźby" ze strony Izraela, a zwłaszcza Arabii Saudyjskiej, która przyznała, że nabyła nowe chińskie rakiety balistyczne zdolne sięgnąć Iranu.

Zniszczyć dżihadystów, potem obalić Asada. Wielka gra na Bliskim Wschodzie

Amerykańsko-arabska koalicja atakuje wspólnie dżihadystów, ale cele polityczne nie do końca ma zbieżne. Sunnickie monarchie mają nadzieję, że współpraca z USA w walce z Państwem Islamskim w Syrii zapewni im "wolną rękę", żeby potem obalić reżim Baszara el-Asada, sojusznika Iranu w regionie. Z kolei Waszyngton interesuje całkowite rozbicie dżihadystów i ocalenie rządu w Iraku, uważanego za sprzymierzeńca Iranu.

Za kraty za chęć oglądania siatkówki. Protest podczas spotkania z Rowhanim

Uchodzący za reformatora, mimo braku ewidentnych przykładów na potwierdzenie tej etykiety, prezydent Iranu Hasan Rowhani nie miał łatwo podczas dyskusji w jednym z nowojorskich think tanków. Dwóch demonstrantów domagało się informacji o zatrzymanej kilka miesięcy temu Gonczech Ghawami. Iranka z brytyjskim paszportem protestowała wtedy przeciwko dyskryminacji kobiet podczas imprez sportowych.

"Generał Sulejmani sam z 70 ludźmi obronił Irbil"

O irańskim zaangażowaniu w wojnę z dżihadystami w Iraku wiadomo od dawna. Nie jest jasne jednak, czy - tak jak mówi oficjalnie Teheran - Irańczycy w tej wojnie pełnią jedynię rolę doradców, czy też walczą czynnie z Państwem Islamskim. Słowa gen. Amira Alego Hadżizadeha świadczyć mogą o tym ostatnim, choć należy do nich podchodzić ostrożnie.

Pukają do drzwi Iranu. Dołączy do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu?

Niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Baracka Obamę strategii walki z Państwem Islamskim siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje dżihadystów w Syrii. Wciąż nie wiadomo, choć jest to mało prawdopodobne, czy do koalicji przyłączy się Iran. W najbliższych dniach z prezydentem tego kraju rozmawiać będą kolejno francuski prezydent Francois Hollande i brytyjski premier David Cameron.

"Spisek wielkich mocarstw" na Bliskim Wschodzie. Iran to "fundament stabilności"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że jego kraj to "fundament stabilności" na Bliskim Wschodzie, a obecne problemy regionu uznał za "spisek wielkich mocarstw". Rowhani zapewnił ponownie, że Iran nie dąży do budowy broni nuklearnej. Dzień wcześniej pojawiły się informacje, że Irańczycy są gotowi pomóc USA w walce z Państwem Islamskim w zamian za większą elastyczność w kwestii programu nuklearnego. Rzecznik Białego Domu oświadczył w poniedziałek, że taki pomysł jest nie do zaakceptowania.

Pozytywny początek nowej tury rozmów. Iran wypełnia porozumienia

Iran podjął pewne działania, aby wypełnić porozumienie z mocarstwami w sprawie jego kontrwersyjnego programu atomowego - twierdzi agencja Reutera, powołując się na poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przedstawiciele Iranu i mocarstw rozpoczeli nową rundę rozmów w Nowym Jorku.