Iran

Iran

Rosyjska firma Kaspersky Lab oraz amerykańska Symantec - obie zajmujące się zabezpieczeniami komputerowymi - poinformowały w środę późnym wieczorem, że rozmowy dot. irańskiego programu atomowego, w których uczestniczyli światowi przywódcy, były podsłuchiwane, a ślad prowadzi do Izraela. Trop uwiarygadnia też pojawienie się tego samego wirusa w styczniu w Polsce, tuż przed obchodami rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Potencjalny militarny wymiar irańskiego programu atomowego w przeszłości może zostać wyjaśniony, jeśli wprowadzone w życie zostaną szczegóły wstępnego porozumienia z kwietnia między Teheranem a sześcioma mocarstwami. Tak uważa szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano.

Już drugi wiceprezydent z czasów prezydentury Mahmuda Ahmadineżada znalazł się w rękach irańskich władz. Zarzuty wobec Hamida Baghaeia nie są znane, ale jego kolega z rządu Mohammad Reza Rahimi w styczniu został skazany za pranie brudnych pięniędzy i nadużycia na skalę miliardów dolarów.

Popularny serwis społecznościowy zablokował konto prowadzone przez zwolenników lidera irańskiej rewolucji. Ajatollah Ruhollah Chomeini szybko doczekał się jednak na Instagramie nowego profilu.

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.