Chiny

Chiny

Japonia w przyszłym roku wydzierżawi dodatkowe grunty, by rozbudować swoją bazę wojskową w Dżibuti we wschodniej Afryce. Tokio chce być przeciwwagą dla rosnących wpływów Pekinu w regionie - podaje agencja Reutera, powołując się na trzy źródła rządowe w japońskiej stolicy.

Chińskie władze przyznały, że zdemobilizowani wojskowi mogą w cywilu napotykać różnego rodzaju trudności życiowe. To reakcja na wtorkowe protesty w Pekinie w związku z zapowiedzianym zmniejszeniem armii o 300 tys. żołnierzy.

W Chinach narastają obawy, że obecny prezydent Xi Jinping nie zgodzi się ustąpić ze stanowiska zgodnie z ustalonym harmonogramem. Byłby to "wielki skok do tyłu" dla kraju, który przeszedł "od rządów jednego człowieka do rządów prawa" - pisze "Financial Times".

Z jednej z chińskich hodowli wydostało się 200 jadowitych węży z gatunku kobry nepalskiej. 150 już schwytano lub zabito, jednak jeszcze 50 pozostaje na wolności. Zwierzęta te są groźne dla ludzi.

Były szef Partii Komunistycznej w Guangzhou (południowe Chiny) został skazany za korupcję na karę dożywotniego więzienia. Jest kolejnym skazanym byłym wysokim funkcjonariuszem w ramach zarządzonej przez prezydenta Xi Jinpinga walki z korupcją. Poza karą dożywocia, sąd nakazał konfiskatę całego majątku skazanego.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozpoczyna w środę wizytę państwową w Chinach. Jej celem jest przyciągnięcie na Białoruś chińskich inwestycji i przeprowadzenie rozmów na temat ewentualnej współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Chiny produkują coraz lepsze samochody, coraz lepsze telefony komórkowe, a za 5 lat mogą produkować najlepsze reaktory atomowe na świecie. Mają być one na tyle małe, że każdy będzie mógł mieć taki reaktor...w domu. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Chińskie sądownictwo, często krytykowane za nieprzejrzystość i utrudnianie mediom dostępu na sale rozpraw, uruchomiło we wtorek nową stronę internetową, umożliwiającą obserwowanie procesów na żywo - podała chińska agencja Xinhua.

Irakowi trzeba zabrać całą jego ropę, Koreą Północną przestać się interesować, zostawiając ten problem Chinom, a Japonii przestać bronić - mówił Donald Trump w czasie pierwszej prezydenckiej debaty, która odbyła się we wtorek nad ranem polskiego czasu. Miliarder poświęcił też kilka słów NATO - stwierdził, że Sojusz już słucha jego rad.

Dalajlama XIV wezwał Unię Europejską do konstruktywnej krytyki Chin za ich politykę wobec Tybetu. Duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedził w Strasburgu Parlament Europejski, gdzie został powitany przez przewodniczącego Martina Schulza.

O 6,3 proc. w sierpniu wzrosła produkcja przemysłowa w Chinach. To najszybszy wzrost od pięciu miesięcy. To efekt m.in. boomu na rynku nieruchomości. Eksperci twierdzą, że to dobry czas na reformy, które odbudują zaufanie inwestorów.

Korea Północna przeprowadziła w piątek piątą już próbę jądrową - poinformowały władze w Seulu i Tokio po tym, jak agencje meteorologiczne odnotowały wstrząsy w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Przedstawiciele armii Korei Południowej nie mają wątpliwości: to najsilniejsza w historii reżimu z Północy próba jądrowa. Pjongjang już ją potwierdził.