Świat

Świat

Powódź wykańcza Pakistan. Miliony poszkodowanych

Prawie 370 osób nie żyje na skutek silnych monsunowych deszczy, jakie nawiedziły prowincję Sindh w południowo-wschodnim Pakistanie. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała swoich członków do udzielenia krajowi darowizny w wysokości 357 mln dol. na pomoc powodzianom.

Pierwsza mapa poziomu zasolenia wód

Aquarius, satelita NASA przeznaczony do kontrolowania poziomu zasolenia wód, ma na swoim koncie pierwszą mapę, która zasięgiem obejmuje cały świat. Wkrótce naukowcy będą mogli odnaleźć zależności występujące pomiędzy opadami deszczu, prądami morskimi a zmianami zachodzącymi w klimacie.

Będzie nowa kolejka na Śnieżkę. Od czeskiej strony

W wypoczynkowej miejscowości Pec, po czeskiej stronie Karkonoszy, rozpoczęto w czwartek budowę nowej kolejki linowej na Śnieżkę. Ma zastąpić obecny wyciąg krzesełkowy i pobiec jego trasą - ze stacją pośrednią na Rużovej Horze.

Woda odcięła 200 turystów od świata

Nadejście nagłej fali powodziowej w jednej z prowincji Kambodży spowodowała śmierć jednej osoby i odcięła od świata 200 turystów, którzy zwiedzali lokalną świątynię. Udało się ich uratować przy pomocy łodzi i helikoptera. Okresowa powódź trwa w tym kraju od 10 września. Jak dotąd pochłonęła 9 ofiar.

Jesień bez żółtych liści? To spadek po Irene

Już niebawem jesień rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nią przyjdą ochłodzenie, krótsze dni, a liście powinny zmienić swój kolor. Słynne żółte lasy Nowej Anglii mogą jednak w tym roku przybrać mniej urokliwe oblicze.

Na Pacyfiku szaleje nowy huragan. To Hilary

We wschodniej części Oceanu Spokojnego pojawił się trzeci huragan w tym sezonie. To Hilary. Jeszcze przed południem miał status burzy tropikalnej, ale szybko urósł w siłę, by stać się niebezpiecznym żywiołem.

Wschodnie Wybrzeże drży przed powodzią

Amerykanie ze Wschodniego Wybrzeża ponownie obawiają się wielkiej wody. Prognozowane opady deszczu mogą przynieść kolejną powódź na terenie dotkniętymi ulewnymi padami po przejściu huraganu Irene.

Ophelia kontra Hilary

Jedna króluje na Atlantyku, druga na Pacyfiku. Obie konkurują o pierwszą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Hilary czy Ophelia? Która pierwsza stanie się huraganem u wybrzeży obu Ameryk? Szanse są wyrównane.

Tajfun Roke jest nad centralną Japonią

Roke, szalejący nad Japonią tajfun, w środę spowodował śmierć co najmniej sześciu osób, opuścił Tokio i dotarł nad elektrownię Fukushima I. Wbrew przewidywaniom ekspertów, nie doszło do wycieku radioaktywnej wody.

Ophelia samodzielnie włada Atlantykiem

Połowa sezonu huraganowego na Atlantyku za nami. Obecnie po wodach tego oceanu hula jedynie sztorm tropikalny Ophelia, który zbliża się do Małych Antyli. Meteorolodzy wciąż dyskutują, czy zjawisko ma szanse przekształcić się w huragan.

Prawie 100 ofiar trzęsienia ziemi w Indiach, Nepalu i Tybecie

Do 98 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi na północy Indii, w Nepalu i Tybecie - poinformowały w środę władze. Trwa ewakuacja rannych z trudno dostępnych regionów w Himalajach. Wstrząsy odczuwalne były nawet w indyjskiej stolicy Delhi.

Na Sumatrze słonie to szkodniki

Słonie na Sumatrze przegrywają w starciu z ludźmi. Rolnicy wycinają coraz większe powierzchnie lasów, co pozbawia zwierzęta ich własnego ekosystemu. W rezultacie słonie wkraczają na pola uprawne i traktowane są jak szkodniki.

Wielka woda płynie do Jangcy

Co najmniej 70 osób poniosło śmierć, ponad 30 uznano za zaginione, a ok. 1,2 miliona ewakuowano z powodu ulewnych deszczy padających od tygodnia w kilku prowincjach Chin.

Kanczendzonga przyglądała się trzęsieniu ziemi

Helikoptery ratunkowe poleciały w Himalaje na poszukiwanie ludzi, którzy ucierpieli w niedzielnym trzęsieniu ziemi. W Indiach, Nepalu i Tybecie zginęły w sumie 82 osoby. Większość ofiar znaleziono w okolicach epicentrum trzęsienia ziemi, w turystycznie popularnym stanie Indii, Sikkim.

Gwatemala: dwa trzęsienia w półtorej godziny

Dwa trzęsienia ziemi o sile, kolejno, 4,8 i 5,8 st. w skali Richtera miały miejsce w poniedziałek na południu Gwatemali w przeciągu półtorej godziny. Wiadomo, że zginęły co najmniej trzy osoby. Nie wiadomo ile zostało pogrzebanych pod ziemią.

Plama oleju u wybrzeży Szwecji

Szwedzi od kilku dni prowadzą akcję czyszczenia wody z plam ropy naftowej, która wyciekła po kolizji statków. Do tej pory udało się usunąć prawie 150 metrów sześciennych zanieczyszczeń. Jest to największy wyciek ropy w tym roku w Szwecji.

Wyłączyli prąd w kraju, bo było zbyt upalnie

Ludzie uwięzieni w windach, 1,6 miliona odbiorców bez prądu, niedziałające bankomaty i telefony komórkowe - wszystko przez pięciogodzinną przerwę w dostawie prądu w całej Korei Południowej. Dlaczego tak się stało? - To wina dużych upałów - wyjaśnia minister gospodarki tego kraju.

Śnieg sparaliżował Tyrol

Opady śniegu, które w nocy z niedzieli na poniedziałek nawiedziły część austriackich Alp, spowodowały w kilku miejscach zakłócenia ruchu samochodowego - poinformował austriacki automobilklub OeAMTC.

Woda zniszczyła 635 szkół

W powodzi, która nawiedziła Tajlandię, zginęło do tej pory 112 osób. Zalanych zostało 29 z 76 prowincji kraju, ponad 300 tysięcy domów znalazło się pod wodą. Powódź ogarnęła m.in. kluczowe dla gospodarki kraju tereny turystyczne.

Groźna chmura powstała z pożaru

Po tegorocznym lecie znana jest wszystkim doskonale chmura burzowa cumulonimbus. Mało kto jednak wie, że ta wielka, kłębiasta chmura, która przynosi burze i deszcze, ma swoją równie złowrogą siostrę. Tyle tylko, że ta niezwykła chmura może być wytworem ludzkiej bezmyślności.

Woda na ulicach, tysiące osób ewakuowanych

Dwie osoby nie żyją, a pięć uważa się za zaginione w północno-wschodniej części prowincji Syczuan. Padające od kilku dni w środkowych Chinach ulewne deszcze spowodowały liczne powodzie i podtopienia.

Dwa tornada na jednym filmie

Pewien Amerykanin postanowił zarejestrować tornado sunące po niebie w miejscowości Wakita w stanie Oklahoma. W trakcie nagrania niespodziewanie pojawiło się drugie tornado.

Na polskich plażach zabraknie słońca

Dla tych, którzy przebywają obecnie nad polskim morzem nie mamy dobrych wieści. Na przestrzeni całego polskiego Wybrzeża wystąpi przelotny deszcz. Padać będzie od Międzyzdrojów po Krynicę Morską. Powody do zadowolenia będą mieli za to turyści w kurortach Europy i Świata.

Lee i Irene zabijają amerykańską zatokę

Wraz z nurtem położonej we wschodniej części Stanów Zjednoczonych rzeki Susquehanna, do Zatoki Chesapeake napłynęło sporo śmieci, ścieków, gruzu i błota, które niszczą podwodne środowisko naturalne. Winę za niszczenie zbiornika ponoszą tropikalna burza Lee i huragan Irene.

Wulkan na Alasce wybucha od dwóch miesięcy

- Wulkan znajdujący się na alaskańskich Aleutach od dwóch miesięcy miewa niezwykłe niewielkie erupcje. Istnieje prawdopodobieństwo, że wybuchnie - ogłosili w piątek badacze z Obserwatorium Wulkanicznego na Alasce.