Świat

Świat

Wulkan na Alasce wybucha od dwóch miesięcy

- Wulkan znajdujący się na alaskańskich Aleutach od dwóch miesięcy miewa niezwykłe niewielkie erupcje. Istnieje prawdopodobieństwo, że wybuchnie - ogłosili w piątek badacze z Obserwatorium Wulkanicznego na Alasce.

W Australii rozszalały się pożary

Pożary buszu na dobre rozszalały się w północno-wschodniej Australii. Część z nich została wywołana umyślnie. Na zdjęciach zrobionych przez należącego do NASA satelitę MODIS widać, jak zarówno planowane, jak i nieplanowane pożary trawią Terytorium Północne i Queensland.

Przez powodzie cierpią nie tylko ludzie

Pensylwanię nawiedziła katastrofalna w skutkach powódź. Spowodował ją tropikalny sztorm Lee, który przeszedł przez północno-wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wielu ludzi straciło dach nad głową. Przez takie kataklizmy, jak ten cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

Po 164 dniach w kosmosie wrócili na Ziemię

Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz, z amerykańskim astronautą i dwoma rosyjskimi kosmonautami wracającymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wylądowała w piątek bezpieczne na kazachskim stepie. Na orbicie astronauci spędzili 164 dni.

Pies zaadoptował trzy tygrysy

Trzy białe tygrysy mieszkające w jednym z chińskich parków narodowych zostały zaraz po narodzinach odrzucone przez matkę. Zaopiekowała się nimi suka, która karmi je już od miesiąca.

9-metrowy przypływ. To Srebrzysty Smok

Dziesiątki tysięcy turystów zgromadziły się przy rzece Qiantang, we wschodnich Chinach. Dlaczego? Żeby cieszyć się widokiem największego na świecie przypływu, który w tym sezonie był najpotężniejszy od 9 lat. Nazywają go Srebrzystym Smokiem.

W nocy Maria stała się huraganem

Maria określana jest przez meteorologów jako nieśmiała i leniwa. Mimo iż nie jest to zjawisko pogodowe rozmiarów takich jak Katia czy Irene, cały czas rośnie w siłę. W nocy z 15 na 16 września stała się huraganem 1. kategorii w skali Saffira-Simpsona

Polak oznaczył źródło Amazonki

Grupa badaczy, prowadzona przez polskiego podróżnika Jacka Pałkiewicza i Towarzystwo Geograficzne w Limie, oznaczyła źródło Amazonki w Gorge Apacheta, górskim rejonie Peru. Tym samym potwierdziła ustalenia odkrywcy z 1996 roku oraz National Geographic z 2000 roku.

Na Bałtyku wietrznie, chłodno i deszczowo

Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.

Do 2100 roku może zmyć Kalifornię

Systematycznie podnoszący się za sprawą zmian klimatycznych poziom wód może dosłownie zmyć z powierzchni ziemi kilka najpopularniejszych kalifornijskich plaż wraz ze znajdującymi się na nich, wartymi setki milionów dolarów posiadłościami - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco.

Irene i Lee zmieniły kolor nowojorskiej rzeki

Zarówno huragan Irene, jak i burza tropikalna Lee pozostawiły po sobie nietypowy ślad, który pojawił się na przepływających przez Nowy Jork rzece Hudson i cieśninie East River. Na początku września wody obydwu akwenów, za sprawą osadów, przybrały brązowy i czerwonawy odcień.

Pada od pięciu dni: strumienie wody płyną ulicami

Silne opady deszczu na północy Chin wywołały powodzie i zalania w co najmniej dwóch prowincjach. Komunikacja drogowa jest sparaliżowana, a straty spowodowane przez wstrzymanie ruchu turystycznego są ogromne. Trwa usuwanie skutków zalań, choć wciąż nie przestaje padać.

Malowniczy plankton ozdobił Morze Barentsa

Przerwa w chmurach odsłoniła spektakularny rozkwit fitoplanktonu na Morzu Barentsa, który trwa już od połowy sierpnia. Zjawisko zarejestrował spektroradiometr (MODIS) na pokładzie satelity Aqua.

Maria nadciąga nad Bermudy

Tropikalny sztorm Maria przemierza drogę, którą jakiś czas temu szła Katia. Meteorolodzy przewidują, że już w czwartek rano pojawi się na Bermudach.

Ta rakieta ma zdobyć kosmos

NASA zaprezentowała projekt nowego, wartego 35 mld dolarów systemu, który pozwoli USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Gigantyczna rakieta wchodząca w skład systemu jest w stanie wynieść na orbitę do 130 ton ładunku.

Kosmiczne oblicze ziejących gigantów

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

100 mln funtów - straty po przejściu Katii

Na 100 mln funtów (ok. 500 mln zł) szacuje się straty, jakie wyrządził cyklon Katia, na Wyspach Brytyjskich w poniedziałek i wtorek. Najbardziej ucierpiała Szkocja, gdzie wichura pozrywała dachy, zablokowała drogi i odcięła dostawy prądu.

3,5 tys. zwierząt w jednej ciężarówce

Prawie 3500 przeznaczonych na handel dzikich zwierząt rzadkich gatunków skonfiskowano na południu Tajlandii. To największa w tym roku wpadka przemytników żywego towaru w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Spuszczą wodę z centrum, zaleją przedmieścia

Graniczące z Tajlandią prowincje Kambodży od soboty są nawiedzane przez powódź. Wylały rzeki spływające z pasma górskiego Dangrek, stanowiącego naturalną granicę między obu krajami.

Pocztówka last minute

Dzień jest coraz krótszy, temperatury spadają, na drzewach żółkną liście. Wrzesień to początek jesieni i pożegnanie wakacji. Reporterka 24 nie pozwala nam jednak rozstać się z latem i przesyła zdjęcia z malowniczej Krety.

Odkryto 16 planet podobnych do Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS. - Otworzył się worek z obcymi planetami - podsumowuje wydarzenie astronom Jerzy Rafalski w rozmowie z reporterem TVN 24.

Sojuzy jednak polecą w kosmos

Sojuzy znów polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 12 listopada. Ich loty zostały wstrzymane po ostatnim nieudanym starcie w sierpniu br. Rosjanie zapewniają, że są zdolni bezpiecznie transportować astronautów. NASA daje wiarę, ale bacznie obserwuje partnera.