Świat

Świat

W Alpy nareszcie przyjdzie zima

Od soboty śnieg sypie w Alpach niosąc nadzieję dla ośrodków narciarskich. Pod koniec tego tygodnia w górach spaść może nawet 40 centymetrów białego puchu.

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku. 3 osoby nie żyją

Według lokalnych władz, co najmniej 3 osoby poniosły śmierć w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w sobotę wieczorem Meksyk (godz. 2.47 czasu polskiego). Wstrząsy o sile 6,5 stopni w skali Richtera wystąpiły w stanie Guerrero położonym na zachodzie kraju.

"Montana wydaje się być cudną krainą"

Kto był w stanie Montana w USA? Jak tam jest? Proszę o relacje, wrażenia, zdjęcia! Obejrzałam, któryś już raz z rzędu, film "Zaklinacz koni" Roberta Redforda. Historia "dzieje się" w Montanie. W tle góry, preria, wartkie rzeki...

Portugalia rozdaje ziemię

Coraz więcej portugalskich gmin rozdaje grunty rolne i domy za darmo. Oferta służy utrzymaniu drastycznie malejącej na prowincji liczby mieszkańców oraz kurczeniu się obszarów uprawnych.

Trampolina leciała jak kłębek kurzu, wiatrak wybuchł

Wyspy Brytyjskie nawiedziły w czwartek silne burze. Wiatr wiał z prędkością nawet do 240 km/h. W internecie jest coraz więcej klipów, na których zarejestrowano przebieg wichury. Wiatr uszkodził turbinę elektrowni wiatrowej, porywał też naprwdę duże przedmioty, m.in. trampolinę.

Deszcze nadciągają nad wyschnięty Teksas

- Deszcze nadciągają nad Teksas, gdzie susza trwa od roku. Opady te mogą przyczynić się do jej zakończenia na południu stanu - prognozują amerykańscy synoptycy. Jednak zaznaczają, że do poprawy sytuacji w całym regionie potrzeba o wiele więcej wody.

Powódź w Kolumbii. Zobacz zalane miasta

Buga i Bogota zalane, a Patio Bonito całkowicie pod wodą - to tylko niektóre ze szkód, które wyrządziła trwająca w Kolumbii powódź. Ewakuowano już dwa tysiące osób. Trwa akcja ratunkowa.

Wichury szaleją na Węgrzech

Na Węgrzech, z powodu niebezpiecznych wichur, ogłoszono pomarańczowy alarm. Jak dotąd przez gwałtowną pogodę kilka osób zostało rannych, zniszczonych jest 180 budynków, a straż pożarna interweniowała ponad 300 razy.

Po wichurach przyjdzie śnieg. Wiatr osiągał prędkość 240 km/h

Nad Europę z północnego zachodu przyszedł groźny niż. Silne burze i huraganowy wiatr sparaliżowały w czwartek część Szkocji. 50 tysięcy gospodarstw zostało pozbawionych prądu. Zamknięto drogi i szkoły. Odwołano też loty i żeglugę promową. Dwie osoby znalazły się w szpitalu.

Huraganowy wiatr w Niemczech i Norwegii

Wichury, które w czwartek przeszły nad Wyspami Brytyjskimi, dotarły nad Norwegię i Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów prędkość wiatru dochodziła do 166 km/h.

Listopad rekordowo ciepły w Norwegii

W Norwegii padł rekord ciepła - tegoroczny listopad był najcieplejszym od 111 lat. Najwyższą temperaturę odnotowano w miejscowości Tafjord - słupki rtęci pokazały tam 18,8 st. Celsjusza.

To był rok katastrof naturalnych

Rok 2011 był najgorszym w historii Stanów Zjednoczonych pod względem liczby klęsk żywiołowych. USA nawiedziło w tym roku 12 dużych katastrof naturalnych: m.in. tornada, huragany, powodzie i susze - wynika z raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Meteorologicznej (NOAA).

Śnieżyce zaatakowały Czechy i Słowację

Opady śniegu i silny wiatr utrudniają transport na północy Czech i Słowacji. Na drogach, głównie w górach, tworzą się zaspy, a jezdnię pokrywa warstwa śniegu lub błota śnieżnego. Służby drogowe w obu krajach apelowały w piątek do kierowców o ostrożność.

Znikają rzeki i jeziora Teksasu. Susza trwa już rok

Susza w Teksasie trwa już rok. Przez ten czas zdążyła wyschnąć spora liczba studni, a jeziora i rzeki zaczęły znikać. Sytuację pogorszyły jeszcze gigantyczne pożary, które trawiły stan latem. Meteorolodzy z NOAA zapowiadają, że teraz istnieje szansa na poprawę.

Załamanie pogody w Wielkiej Brytanii

Orografia i położenie geograficzne Szkocji (w północnej części Wielkiej Brytanii) sprzyjają wytrącaniu się opadów przynoszonych przez wilgotne masy atlantyckie.

W Holandii wiało nawet 100 km/h

U wybrzeży Holandii wiał w środę wiatr o prędkości 100 km/godz. Wysokie fale nie tylko robiły wrażenie na spacerujących mieszkańcach, co odważniejsi postanowili uprawiać modny wśród amatorów sportów wodnych kite surfing.

Znikło 25 proc. lodowców w Alpach

Jak wynika z badań naukowców przedstawionych na jesiennej konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), powierzchnia lodowców w Alpach Francuskich zmniejszyła się w latach 1970-2010 o około 25-26 procent, co ma być ich zdaniem oznaką ocieplania się klimatu.

We Francji można poszusować. Północne Włochy: wciąż "wiosna"

Śnieg padający w Alpach Francuskich daje szansę na rychłe otwarcie sezonu narciarskiego. Ostatnie opady wyniosły tam 30 centymetrów. Meteorolodzy zapowiadają, że więcej białego puchu spadnie już w czwartek. Po włoskiej stronie gór niemal wszędzie panuje poważny kryzys śniegowy, a jeździć na nartach można tylko w nielicznych miejscach. Stoki zamieniane są na trasy wycieczkowe, a wyciągami krzesełkowymi można podróżować za darmo.

Powódź na spalonej ziemi. 15 ofiar

Kenia, do tej pory nękana przez najgorszą suszę od dziesięcioleci, od końca listopada cierpi na skutek silnych opadów deszczu. Powódź zabiła już 15 osób na zachodzie kraju.

Król się bawi. Mieszkańcy toną

W Tajlandii trwają huczne obchody 84. urodzin króla Bhumibola Adulyadeja, ale duża część kraju walczy nadal z powodzią. Władze poinformowały, że tereny kilkunastu prowincji nadal znajdują się pod wodą.

Smog w Pekinie sparaliżował komunikację

Setki odwołanych lotów i wstrzymany ruch na autostradach to skutki utrzymującego się od niedzieli wieczorem smogu nad Pekinem. Widoczność nad stolicą Chin w następnych dniach ma spaść do 500 metrów.