Świat

Świat

Atlantis kończy epokę. 3 tys. osób traci pracę

- To było coś wspaniałego, to historyczny moment - mówią świadkowie ostatniego startu Atlantisa. To koniec epoki lotów amerykańskich promów kosmicznych. Wraz z nim przychodzą jednak ludzkie problemy, bo wielu pracowników NASA może stracić pracę.

Nazywa się Calvin. Może być zabójczy

W tym sezonie to już trzeci. Huragan Calvin narodził się u wybrzeży Meksyku. Jak na razie trzyma się z dala terenów zamieszkanych przez ludzi, ale wzbudza strach mieszkańców nabrzeża.

Dlaczego Malediwy są wyjątkowe?

Malediwy to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie: malownicze, turkusowe, ciepłe i bardzo inne od Polski. To egzotyczny magiczny kawałek świata leżący na Oceanie Indyjskim, dokładnie 500 km od wybrzeży Indii.

Burza piaskowa jak nadciągająca apokalipsa

- Żyłem w Phoenix od lat 70, ale jeszcze nigdy nie widziałem czegoś tak niesamowitego - napisał autor nagrania. Film został nakręcony za pomocą aparatu fotograficznego. Nie ma w nim cięć, osobnych ujęć. Pokazuje to, co działo się przez jedne z najdłuższych 4 minut w życiu mieszkańców Arizony.

Czterech rannych w gonitwie z bykami

Cztery osoby zostały ranne w piątek podczas gonitwy z bykami w ramach fiesty ku czci św. Fermina w Pampelunie - podał portal internetowy sanfermin.com. Jeden z rannych, 24-letni Australijczyk, został wzięty na rogi już na arenie korridy, gdzie kończy się bieg.

Burza zniszyła ośrodek badań nad rakiem

Około miliona probówek zostało prawdopodobnie zniszczonych w kopenhaskim ośrodku badań nad rakiem. Wszystkiemu winne są padające ulewne deszcze w Danii. W czwartek woda podtopiła centrum badawcze.

Europejczycy najbardziej cenią brak granic

Zdaniem 48 proc. mieszkańców UE prawo do swobodnego poruszania się jest najważniejszym prawem we Wspólnocie - wynika z badania opublikowanego w Brukseli. O rezultatach przeprowadzonej ankiety poinformowało biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Missouri wciąż wylewa

Powodzie nadal rozprzestrzeniają się w południowej części rzeki Missouri. 4 lipca satelita NASA uchwycił z góry obszar rozlanej wody. Zdjęcie zestawiono z obrazem zarejestrowanym 23 czerwca tego roku.

Niespotykana aktywność Hekli. Początek erupcji?

Objawy niespotykanej podziemnej aktywności Hekli są dla części sejsmologów sygnałem, że erupcja jednego z największych islandzkich wulkanów jest już w toku. Część ekspertów jest innego zdania i uważa, że do wybuchu na razie nie dojdzie.

W Pampelunie ścigali się z bykami

Tysiące śmiałków wzięło w czwartek rano udział w pierwszej w tym roku gonitwie z bykami w ramach fiesty ku czci jednego z patronów Nawarry, św. Fermina. Dwie osoby, które upadły uciekając przed stadem, trafiły do szpitala.

Nowej Zelandii groziło tsunami. Przez kilkadziesiąt minut

W środę na południowym Pacyfiku doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Po wstrząsach, które miały miejsce w środę o 21:03 czasu polskiego, wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Nowej Zelandii i okolicznych wysp, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Pogoda hamuje start Atlantisa

O nieprzychylnych warunkach pogodowych NASA poinformowała w środę, po tym jak zespół Zarządzania Misją STS-135 zebrał się na jednej z konferencji poprzedzających odlot promu kosmicznego.

Hekla może wybuchnąć w każdej chwili

- Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji - poinformowali w środę islandzcy geologowie, którzy bacznie obserwowali ruchy magmy pod kraterem. Badacze uspokajają, że nawet jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on spowodować paraliżu ruchu lotniczego.

Resztki Arlene przewróciły kuter. Zginął człowiek

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna Meksyku i Stanów Zjednoczonych poszukuje siedmiu rozbitków, którzy zaginęli po wywróceniu się łodzi rybackiej. Do katastrofy doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Morzu Corteza podczas jednej z ostatnich burz pozostałych po huraganie Arlene. Ratownicy pierwszego dnia po tragedii znaleźli jedną ofiarę.

Śnieżyce podniosą ceny miedzi

We wtorek potężna burza śnieżna nawiedziła północne Chile przy granicy z Boliwią. Chilijscy żołnierze pomogli ewakuować mieszkańców Andów, którzy zostali odcięci od świata na skutek nawałnicy. Śnieg wstrzymuje prace w kopalniach miedzi, co może doprowadzić do wzrostu cen tego surowca na światowych rynkach.

Piaskowy gigant uderzył w Phoenix

Wielka burza piaskowa przeszła we wtorek nad Arizoną. Stacje telewizyjne nagrały niesamowite filmy pokazujące uderzenie samumu w stolicę stanu, Phoenix.

Tunezyjska turystyka skurczyła się o połowę

O 51 proc. spadły przychody z turystyki w Tunezji w pierwszej połowie 2011 roku. Rząd kraju opublikował we wtorek dane z pierwszego kwartału. Powodem odpływu turystów jest styczniowa rewolucja, które obaliła prezydenturę dyktatora Zina Al-Abidina Ben Alego.

Sroga zima w Boliwii. 35 ofiar mrozu

Sroga zima nawiedziła Boliwię. Z powodu zimna zmarło już 35 osób. W stolicy kraju, La Paz, temperatura wyniosła -5 st. C, co jest niespotykane w tej części świata.

Afryka: susza zagraża ludziom i zabija zwierzęta

10 milionów Afrykanów cierpi z powodu suszy. Najbardziej dotknięte klęską głodu i brakiem wody są Somalia, Kenia, Dżibuti i Etiopia. Potrzebnych jest 40 milionów dolarów na dożywianie dzieci i zaopatrywanie wiosek w wodę.

Fala gorąca zalewa Chiny

Jest gorąco i będzie jeszcze bardziej. Potem przyjdą gwałtowne burze - to prognoza pogody dla południowych Chin na najbliższe dwa tygodnie. Tymczasem północ kraju zmaga się z powodzią.

Zjazd na linie, transport w koparce. Tak ratują powodzian w Chinach

Kilkanaście osób zostało uwięzionych na moście w południowo-wschodniej chińskiej prowincji Sichuan. Most złamał się na skutek silnego nurtu lokalnej rzeki, która wezbrała po gwałtownych opadach deszczu. Strażacy ratują ludzi używając koparek i lin. Obrazy z działań ratowniczych przypominają filmy akcji.

Zamkną elektrownię jądrową w Fessenheim

Elektrownia jądrowa w Fessenheim zostanie zamknięta. Pozostaje pytanie, kiedy? Ekolodzy, po tym co zaszło w Fukushimie, żądają, by stało się to teraz. Dodają, że zbudowano ją na terenie, na którym dochodziło już do wstrząsów. W połowie XIV wieku. Francuski rząd nie widzi powodów do pośpiechu.

Emiraty ratują wakacje w Egipcie

Pomoc w wysokości 3 mld dol. popłynie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Egiptu - podała agencja WAM. Ma to wyciągnąć egipską turystykę zapaści, w jakiej znalazła się po tzw. arabskiej wiośnie ludów.

Odkryli skarb w starożytnej świątyni wart 22 mld dolarów

Śri Padmanabhaswamiego to sanktuarium znajdujące się na południu Indii. Właśnie tam, podczas prac konserwacyjnych, odnaleziono drogocenny posąg i klejnoty, których wartość szacowana jest na 22 miliardy dolarów. Lokalne media rozpisują się na temat zawartości skarbu. Miejscowy maharadża i lokalne władze już się kłócą o to, do kogo należy.

Zamieszki w Grecji turystyczną atrakcją?

Gwałtowne starcia na ulicach Aten, do których doszło w ostatnich dniach, mogły podkopać wizerunek Grecji w oczach turystów. Jednak sektor turystyczny liczy na nawet 10-procentowy wzrost odwiedzin kraju.