Lawina śnieżna we francuskim kurorcie Saint-Francois-Longchamp uwięziła dziesiątki narciarzy na wyciągu. Wisząc w powietrzu na krzesełkach musieli czekać na helikopter z ratownikami. W wypadku nikt nie ucierpiał.
"Jan Lisewski odnaleziony. Żywy. Dziękuję służbom ratunkowym i władzom Arabii Saudyjskiej" - napisał na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski. Polski kitesurfer Jan Lisewski zaginął w piątek podczas próby samotnego przepłynięcia Morza Czerownego na desce i od tamtej pory jego los pozostawał nieznany. Teraz Polak "jest transportowany do szpitala w miejscowości Duba" - poinformował tymczasem rzecznik MSZ, Marcin Bosacki.
Tatry, Sudety, Alpy - wszędzie tam jeszcze można do woli jeździć na nartach, ale jak się okazuje wyśmienite warunki panują też w leżącym na południu Europy Cyprze. W tym tygodniu wyspa przeżyła wręcz atak zimy.
Do 51 osób wzrosła liczba ofiar tornad, jakie w tym tygodniu przeszły nad stanami Indiana, Kentucky i Ohio w USA. Ratownicy nadal przeczesują gruzy w najbardziej zniszczonych miejscowościach. To prawdopodobnie nie koniec wichur - w niektórych stanach wciąż obowiązuje alarm pogodowy.
Służby Arabii Saudyjskiej oświadczyły, że poszukiwania Jana Lisewskiego, który chciał samotnie pokonać Morze Czerwone na desce kitesurfingowej nie zostaną przerwane i będą prowadzone także nocą - poinformował PAP konsul RP w Rijadzie Igor Kaczmarczyk. Lisewski najpierw dwukrotnie nadał sygnał "CHECK IN/OK", ale potem znów wysłał wezwanie o pomoc. Przed godz. 19 nadszedł kolejny sygnał SOS.
Fala tornad, która nawiedziła w piątek środkowy wschód Stanów Zjednoczonych, ma na swoim koncie co najmniej 27 ofiar śmiertelnych. Ci, którym udało się przeżyć, opowiadają, o dantejskich scenach, które działy się na ich oczach.
Potężne wichury i intensywnie padający deszcz spustoszyły w sobotę nowozelandzką Wyspę Północną. O tym, jak silnie wiało, przekonali się nie tylko ci, których domy zostały zniszczone, lecz także pewien pływający po Morzu Tasmańskim żeglarz.
Koncern energetyczny BP zawarł ugodę z komitetem reprezentującym największą z grup osób, które domagają się odszkodowań za skutki katastrofalnego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej w 2010 roku. Ale pozostają jeszcze roszczenia władz federalnych i stanowych.
Oceany ulegają zakwaszaniu prawdopodobnie w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 300 mln lat - alarmują naukowcy. Zmiany są bardziej gwałtowne, niż te, do których doszło podczas trwającego 5 tys. lat Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego 56 mln lat temu. Zbyt kwaśne wody to zagrożenie dla wielu morskich organizmów.
Dramatyczna sytuacja na Dunaju. W pobliżu miejscowości Braila w Rumunii kra lodowa zablokowała dwie barki. Na jednej znajdowało się 3 tys. ton pestycydów, na drugiej, płynącej pod flagą Tanzanii, jest zamkniętych 5 tys. zwierząt. Istnieje duże ryzyko, że lód zacznie się poruszać i je wywróci. W pośpiechu trwa rozładowywanie statku z chemikaliami.
Trudne warunki pogodowe, które mogą zwiastować niszczycielskie tornada, od piątkowego poranka dają się we znaki mieszkańcom południa Missouri i doliny rzeki Tennessee. Spadł tam m.in. grad wielkości piłek golfowych.
Izraelczycy i Palestyńczycy w piątek rano przeżyli nie lada zdziwienie. Ulice Jerozolimy, a także miast Zachodniego Brzegu pokrywała warstwa śniegu, która zmusiła służby porządkowe do pozamykania dróg na czas sprzątania. Po raz pierwszy od czterech lat.
Kilkanaście ofiar śmiertelnych, kompletnie zdewastowane miasta, puste miejsca po domach - to krajobraz po niszczycielskim froncie burzowym, który przeszedł przez centralną część Stanów Zjednoczonych i Środkowy Zachód. - Mamy szczęście, że żyjemy. Wszystko działo się tak szybko - relacjonuje jeden z mieszkańców Harrisburga (Illinois).
Liczne tornada nawiedzą w piątek gęsto zaludnione tereny środkowego wschodu USA od Illinois, Indiany i Ohio po Arkansas, Mississippi i Alabamę - zapowiadają synoptycy AccuWeather.com. Na tych terenach spodziewane są ulewne burze z gradem i piorunami oraz silne wiatry. Fala niszczących tornad przeszła przez te same tereny w środę.
Dekret zabraniający wielkim statkom wycieczkowym podpływania do włoskich wysp, terenów chronionych i atrakcji turystycznych podpisali w czwartek ministrowie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego. Zakaz dotyczy m.in. w tym nabrzeża w historycznym centrum Wenecji.
W hiszpańskiej Walencji rozpoczęto przepędzanie zimy. Punktualnie o godzinie 14:00 wystrzelono w niebo 155 kg prochu i tym samym rozpoczęto obchody Święta Ognia, które potrwa do 19 marca. Zakończy się masowym paleniem kukieł, co można porównać do słowiańskiego świeta topienia marzanny.
Syryjska telewizja państwowa emituje zdjęcia dzielnicy oblężonego przez syryjski reżim Homs - Baba Amro, zasypanej śniegiem. Opustoszałe ulice, zrujnowane budynki, zimowa cisza i pojedyncze wystrzały tworzą razem złowrogi obraz.
W rok po obaleniu dyktatora Mubaraka egipski rynek turystyczny powoli staje na nogi. Hotelarze, restauratorzy i kupcy liczą, że 2012 rok ponownie wypełni ich sakwy spora dawką gotówki.
Lawina o szerokości 60 metrów zeszła niespodziewanie w szwajcarskim ośrodku narciarskim. W środę rozpoczęto akcję poszukiwawczą, podczas której nikogo nie odnaleziono. A doniesienia świadków są sprzeczne: jedni twierdzą, że widzieli jak żywioł porywa narciarzy, inni zapewniają, że nikogo na miejscu nie było.
Ridley Scott chce nakręcić film o katastrofalnym trzęsieniu ziemi i śmiertelnym tsunami, które nawiedziło Japonię w marcu 2011 roku. W realizacji dokumentu "Japan in a Day" udział może wziąć każdy.
Nasilający się tropikalny cyklon Irina przesuwa się nad wodami Kanału Mozambickiego. W najbliższych dniach może przynieść ulewy i silne wiatry i spowodować podtopienia na południowym wybrzeżu Mozambiku
Znaczna część australijskich stanów Nowa Południowa Walia i Wiktoria walczy z powodzią. Z powodu ulewnych deszczy tropikalnych ewakuowano kilkuset mieszkańców.
Obfite jak na Izrael opady śniegu i deszczu pojawiły się we wtorek w wielu częściach kraju. Śnieżyce doprowadziły do awarii prądu i utrudnień w ruchu drogowym i lotniczym. Synoptycy zapowiadają, że dziś Jerozolimę czeka najzimniejszy dzień w roku.
Na kilka dni przed rocznicą tragicznego tsunami w Japonii, aktywiści Greenpeace, w tym jeden Polak, wdrapali się na górę Fuji. Apelowali stamtąd do światowych przywódców o wycofanie się z energetyki jądrowej.
Oczy użytkowników naszego portalu nie raz cieszyły lodowe rzeźby z różnych stron świata. Choć wiosna za pasem, w Jerozolimie trwa kolejny, być może ostatni w tym sezonie festiwal takich figur.
W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce pod koniec ubiegłego roku, wystąpiło zjawisko suszy hydrologicznej. W rejonie Galicji tak niski poziom wody zdarzył się dopiero drugi raz w ciągu ostatnich 50 lat.
Greków mocno zaskoczył chłodny front atmosferyczny, który wdarł się do kraju we wtorek rano. Przyniósł intensywne opady śniegu i silny wiatr, paraliżujący transport na lądzie i wodzie.