Świat

Świat

Australia zbliża się do rekordu. Jest coraz goręcej na całym kontynencie

- Australia jest na dobrej drodze, by odnotować najgorętszy rok kalendarzowy - oświadczyła tamtejsza Rada Klimatyczna. Stworzony przez nią raport wykazał, że przez ostatnich 12 miesięcy temperatura była wyższa średnio o 0,22 st. C. Ponadto w tym czasie odnotowano ponad sto rekordów ciepła. Raport ma zwrócić uwagę, jak duży wpływ na klimat ma emisja dwutlenku węgla.

Dramatyczny apel Filipińczyka na szczycie klimatycznym w Warszawie

Filipiny, w które w piątek uderzył potężny tajfun, wezwały w poniedziałek na szczycie klimatycznym w Warszawie do ustanowienia mechanizmu pomocowego dla krajów cierpiących wskutek zmian klimatu. - Nie chcemy współczucia świata, ale działań - mówił przedstawiciel tego kraju Yeb Sano. Organizacje pomocowe apelują o żywność i leki, a mężczyzna ogłosił głodówkę. Filipińczyk zakończy ją dopiero, gdy pojawi się rozwiązanie problemu.

W Badenii-Wirtembergii spadł pierwszy śnieg

Po wyjątkowo ciepłym początku listopada w niemieckiej Badenii-Wirtembergii temperatura gwałtownie spadła, pojawił się tam pierwszy śnieg. Spadające z nieba płatki zaskoczyły mieszkańców, jednak nie doszło do żadnych poważnych wypadków.

Haiyan dotarł do Chin. Są pierwsze ofiary

Haiyan najpierw spustoszył Filipiny, później natarł na Wietnam, a teraz nadciągnął nad Chiny. Chociaż wiatr traci na sile, to nadal stwarza ogromne zagrożenie. W Chinach są już pierwsze ofiary tajfunu.

Wyrzucił pył na 5 kilometrów w górę. Po zboczach spływa rozżarzona lawa

Po trzech dniach przerwy, wulkan Sinabung na indonezyjskiej Sumatrze znów o sobie przypomina. W poniedziałek, 11 listopada, doszło do kolejnej erupcji. Tym razem popiół wulkaniczny został wyrzucony na wysokość pięciu kilometrów. Eksperci informują, że to nie koniec i że w najbliższym czasie może dojść do następnych erupcji.

Filipiny po tajfunie: brakuje żywności. Panuje chaos, zaczęły się grabieże

Coraz trudniejsza sytuacja panuje na Filipinach po piątkowym uderzeniu potężnego tajfunu Haiyan, który spowodował śmierć 10 tysięcy osób oraz ogromne zniszczenia. Na zdewastowanych obszarach ludzie są pozbawieni żywności i podstawowych produktów, a konwoje z pomocą mają problemy z dotarciem do najbardziej potrzebujących. Coraz powszechniej zdarzają się przypadki grabieży sklepów i magazynów. Na pomoc Filipińczykom przybyły oddziały amerykańskich marines.

Łomża jest wreszcie bezpieczna. Satelita spłonął w atmosferze

Niemal tonowy satelita GOCE rozpadł się i spłonął w poniedziałek nad ranem w atmosferze - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Naukowcy nie wykluczają, że drobne szczątki satelity mogły spaść na Ziemię, ale nie ma informacji o szkodach. Przedwczoraj Urząd Miasta w Łomży zamieścił komunikat o możliwym spadku satelity na to miasto. Istniało minimalne ryzyko, że szczątki satelity spadną na wschodnie tereny Polski.

"Powolna apokalipsa" państewek wyspiarskich. Do końca wieku znikną z powierzchni

- Prosimy o pomoc w rozwiązywaniu problemu, który nie powstał z naszej winy - powiedziała Malia Talakai z Republiki Nauru. Wraz ze zmianami klimatu, wzrasta poziom światowego oceanu, a co za tym idzie zatapiane zostają wysepki Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich. Okazuje się, że już za 30 lat niektóre z nich mogą całkowicie zniknąć z powierzchni naszego Globu, dlatego mieszkańcy rozpaczliwie wołają o pomoc.

Z "toksycznym potworem" do wód USA przybędą nieproszeni goście

Ogromna "śmieciowa wyspa", której powierzchnia jest dwukrotnie większa od powierzchni naszego kraju, płynie w kierunku Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z szacunków ekspertów, niesie ona ze sobą ponad milion ton odpadów, ale nie tylko - wraz z nią do wód USA mogą przybyć zwierzęta, które mogą zagrozić lokalnemu ekosystemowi.

"Ofiarą tajfunu padła co dwudziesta osoba"

- Tajfun wdarł się w miejsce, gdzie mieszka 200 tys. osób. Czyli, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że około 10 tys. osób zmarło w samym mieście, ofiarą tajfunu padła co dwudziesta osoba - relacjonuje Andrzej Patyra, Polak mieszkający na Filipinach.

Nad lądem go nie ma, a już zabija

Wietnam od soboty przygotowuje się na nadejście tajfunu Hayian. Władze wprowadziły ewakuacje ponad 880 tys. osób, a mieszkańcy tworzą przydomowe schrony. Pomimo tego, że najsilniejszy atak prognozowany jest na poniedziałkowy poranek, żywioł zabił już sześć osób.

Jeden z potężniejszych tajfunów, jakie powstały na Ziemi. Tak wygląda z kosmosu

Haiyan to najpotężniejszy tajfun, jaki uformował się w tym roku. Bilans żywiołu jest tragiczny i ciągle wzrasta, obecnie mówi się, że cyklon ten zabił co najmniej 10 tys. osób, choć w sobotę podawano, że ofiar jest 1,2 tys.To zabójcze zjawisko z kosmosu wygląda niesamowicie. Sondzie kosmicznej TRMM udało się uchwycić moment, w którym Haiyan znajdował się nad wyspą Leyte (centrum Filipin).

Odra zabójcza dla delfinów

753 martwe delfiny butlonose znaleziono na atlantyckim wybrzeżu USA od lipca tego roku. Amerykańscy naukowcy podali, że liczba nieżywych zwierząt przewyższa dotychczasowy rekord sprzed 25 lat. Morskie ssaki prawdopodobnie zabija odmiana wirusa odry.

Tak tworzył się niszczycielski supertajfun

Najsilniejszy tajfun w tym roku i prawdopodobnie najpotężniejszy, jaki się kiedykolwiek utworzył, uderzył w Filipiny w piątek. Zmusił ponad milion osób do ucieczki i wyrządził gigantyczne szkody. Władze podają, że mogło zginąć co najmniej 100 osób. Amerykańskie służby oceaniczne i meteorologiczne (NOAA) opublikowały animację, która pokazuje proces formowania się supertajfunu.

Najpierw nasiąkła dżungla. A potem wylały rzeki

W północnym Peru z powodu ulewnego deszczu dochodzi do osuwisk ziemi i błotnych lawin. Dwie rzeki, przepływające przez prowincję San Martin, gwałtownie podniosły swój poziom i wystąpiły z brzegów, zalewając całą okolicę. Silny nurt zerwał trzy mosty, zalał 50 proc. okolicznych domów. Jedną osobę uznano za zaginioną.

W jednym z nich nie dożywa się 50-tki. Oto najbardziej skażone miejsca świata

Poważne skażenie kojarzy się głównie z katastrofami elektrowni atomowych. Jednak według najnowszego rankingu opublikowanego przez międzynarodową organizację Blacksmith Institute, skutki kryzysów radioaktywnych wcale nie są większym problemem niż odpady elektroniczne, wycieki ropy naftowej czy rakotwórcze ścieki odprowadzane do wody. - W krajach rozwijających się zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu ponad 200 mln osób - alarmują autorzy raportu.

Olimpijska pochodnia już na ISS. Ale ogień nie zapłonie

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie oprócz trzyosobowej załogi znajduje się pochodnia olimpijska. Ze względów bezpieczeństwa niezostanie co prawda zapalona, ale za to w sobotę po raz pierwszy w historii znajdzie się bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.