Świat

Świat

4-latek cudem ocalony z lawiny

Ratownicy starający się pomóc ofiarom sobotniej lawiny błotnej, jaka zrujnowała amerykańskie miasteczko w stanie Waszyngton, cudem uratowali małego chłopczyka. Maluch był o krok od śmierci. - To błoto tak go pochłonęło i wessało, że nie mógł wykonać żadnego ruchu - mówią świadkowie.

Trzydzieści złotych za każdy dzień w smogu

W Chinach wprowadzono ubezpieczenie od zanieczyszczeń powietrza. Turyści, którzy podczas smogu będą zwiedzać jedno z miast objętych ubezpieczeniem, otrzymają zwrot części kosztów wycieczki. Jest jednak pewien haczyk...

Mundial na klepisku? W Sao Paulo zaczyna brakować wody

Coraz poważniejsza susza nęka południowo-wschodnią Brazylię. Największa metropolia tego kraju - Sao Paulo może stanąć przed koniecznością racjonowania wody, a ograniczenia jej zużycia lub po prostu niedobory już dają się we znaki w mniejszych miejscowościach. Według ekspertów na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, bo dostarczająca zwykle największej dawki wilgoci letnia pora deszczowa była wyjątkowo niełaskawa i właśnie się kończy.

Meteor rozświetlił niebo nad Kanadą

Nad Kanadą pojawił się niezwykle jasny obiekt. Początkowo mieszkańcy mieli problem z ustaleniem, czym było świetliste zjawisko. Ostatecznie okazało się, że najprawdopodobniej mieli oni do czynienia z meteorem.

Ciężarówka przegrała z wiatrem. "Byłem pewien, że giniemy"

Jak niebezpieczny dla zmotoryzowanych potrafi być silny wiatr, pokazuje sytuacja zarejestrowana na Hansen Bridge w amerykańskim stanie Idaho. Wichura przewróciła tam kilka potężnych ciężarówek z naczepami. Jedną z takich sytuacji zarejestrowała kamera.

Koszmar z alei wiązów: 80-letnie drzewa przewracają się na groby

Wichura, jaka przeszła przez słowackie miasto, powaliła rosnące na miejscowym cmentarzu wiekowe drzewa wraz z korzeniami, przewracając je na groby. Miasto zapewnia, że jest ubezpieczone na podobne sytuacje i rodziny pochowanych osób dostaną odszkodowania na naprawę grobów.

Wstrząsy przerwały poranny program. Prezenterzy zanurkowali pod stolik

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w południowej Kalifornii wyrwało ze snu wielu mieszkańców Los Angeles i okolic. Tym, którzy już nie spali, np. prezenterom w studiach telewizyjnych, gwałtownie przerwało poranną rutynę. Jedni wykazali się niezłym refleksem, błyskawicznie nurkując pod stół, inni zimną krwią, z którą przeszli od omawianych wcześniej tematów do relacjonowania wstrząsów.

"Święty Graal" astrofizyków odkryty. To ostatni element układanki Einsteina

"Zmarszczki" na czasoprzestrzeni, czyli fale grawitacyjne w końcu zaobserwowane - ogłosili w poniedziałek naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zjawisko w teorii przewidział już niemal wiek temu Albert Einstein i jest uważane za ostatni element układanki - wiedzy o tym, jak powstał Wszechświat i jak się przekształcał. To odkrycie może być dla astrofizyków jak Święty Graal - komentuje Reuters.

Kolejne wstrząsy. Ewakuacja, ale bez paniki

Silny wstrząs wtórny o sile 6,2 odnotowano w poniedziałek nad ranem u północnych wybrzeży Chile. To następstwo niedzielnego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,7 w skali Richtera. Eksperci nie przewidują zagrożenia tsunami, ale względu na możliwość niewielkiego wzrostu poziomu morza ewakuowano mieszkańców wybrzeża w rejonie epicentrum.

W Paryżu autem pojadą co drugi dzień. Zdecydują numery rejestracyjne

W poniedziałek na ulice Paryża wyjadą tylko samochody i motocykle z numerem rejestracyjnym zakończonym cyfrą nieparzystą - zdecydował francuski rząd. Ma to pomóc w walce z gęstym smogiem, który już piąty dzień z rzędu utrzymuje się nad stolicą Francji. Ci, którzy będą próbowali używać auta częściej niż co drugi dzień, muszą liczyć się z karą grzywny.

Ogromna bryła lodu przebiła auto

Pokaźnych rozmiarów bryła lodu spadła na samochód jednej z mieszkanek amerykańskiego stanu Connecticut. Pojazd został doszczętnie zniszczony.

Po Paryżu lepiej nie spacerować. Powietrze jest tak brudne, że wydano alert

W większości regionów Francji - zwłaszcza w tych leżących na północy - w czwartek ogłoszono alert związany z zanieczyszczeniem powietrza. W Paryżu i na jego przedmieściach osiągnęło ono tak wysoką wartość, że władze miasta zalecają m.in. ograniczanie spacerów. Mogłyby one okazać się groźne dla zdrowia.

Zima w USA znowu uderzyła. Stan wyjątkowy w 14 hrabstwach i epidemia "białej ślepoty" na drogach

Na wschodzie USA potężne śnieżyce paraliżują komunikację, a władze zdecydowały o wprowadzeniu w 14 hrabstwach Nowego Jorku stan wyjątkowy i zamknięto szkoły i urzędy. W tym regionie także silne oblodzenie i wichury doprowadziły do zerwania sieci energetycznych odcinając od prądu ponad tysiąc gospodarstw. Narodowa Służba Meteorologiczna ostrzega, że lokalnie może przybyć nawet 60 cm śniegu.

Śnieg stopniał, przyszła powódź. Sytuację pogorszy front znad Pacyfiku

Skutkiem gwałtownego wzrostu temperatury w centrum amerykańskiego stanu Montana jest powódź. Ocieplenie stopiło śnieg zalegający w górach Bull (część pasma górskiego Gór Skalistych), co gwałtownie podniosło poziom lokalnej rzeki. Tworzące się na niej zatory lodowe przyczyniły się do zalania okolicy, a także zmusiły kilkadziesiąt rodzin do opuszczenia swoich domów.

Indyjski Kaszmir pod metrem śniegu

Północne regiony Indii są odcięte od świata w związku z intensywnymi opadami śniegu i deszczu. Biały puch uniemożliwia pracę lotnisk, a wiele dróg jest zupełnie nieprzejezdnych z powodu zasp lub lokalnych podtopień terenu. Z powodu pogody władze zdecydowały o zamknięciu szkół i urzędów na dwa dni, a synoptycy prognozują że warunki nie ulegną poprawie przynajmniej przez dobę.

Tak ciepło jeszcze nie było. 23 stopnie Celsjusza na niemieckich termometrach

Wiele kawiarni i restauracji w Niemczech wystawiało swoje stoliki od początku tygodnia na zewnątrz. Nic dziwnego - prawie w całym kraju pogoda dopisuje, a na niebie z trudem można dojrzeć chmury. Do przebywania na świeżym powietrzu zachęca także temperatura - w wielu niemieckich landach oscylowała w granicy 20 st. C, a miejscami nawet ją przekraczała.

Załamanie pogody w Rumunii. Tworzyły się 7-metrowe fale

Szalejąca na południu Rumunii wichura narobiła sporo szkód, a towarzyszące jej ulewy przyczyniły się do licznych podtopień. Z kolei na wybrzeżu podczas sztormu napędzane wiatrem fale sięgały nawet 7 metrów wysokości, a władze zdecydowały się na zamknięcie wszystkich portów. W dwóch powiatach obowiązuje żółty alarm pogodowy ze względu na trudne warunki meteorologiczne.

Silne wstrząsy u wybrzeża Kalifornii

Dość silne trzęsienie ziemi - 6,9 w skali Richtera - nawiedziło w nocy z niedzieli na poniedziałek północne wybrzeże Kalifornii - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Nie ma zagrożenia tsunami.