Świat

Świat

"Leje ciągle od trzech dni, dzień i noc"

Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka tez Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

Ogromny karambol w Indianie. "Ekstremalnie trudne zimowe warunki"

Trzy osoby ginęły, a co najmniej 20 zostało rannych w karambolu, do którego doszło w czwartek w Michigan City w amerykańskim stanie Indiana. Na ruchliwej autostradzie międzystanowej łączącej Chicago, Illinois i Detroit panowały fatalne warunki. Śnieg i mróz doprowadziły do zderzenia kilkudziesięciu pojazdów.

Mocno sypie na granicy Węgier. Zakaz wjazdu dla ciężarówek

Zakaz wjazdu do Węgier przez granicę chorwacką i słoweńską wprowadziły władze położonego na zachodzie komitatu Zala. To efekt intensywnych opadów śniegu w regionie. Według prognoz przez weekend na zachodzie kraju może dosypać go jeszcze 25 cm.

Kilkanaście stopni mrozu, 40 cm śniegu? Nowojorczycy umieją cieszyć się zimą

Przenikliwe zimno czy chaos na drogach, lotniskach i kolei wydają się mało irytować Amerykanów. Mimo że odkopywanie się ze śniegu po ostatniej burzy wymaga sporo energii i czasu, znajdują jeszcze siły na oddawanie się sportowym aktywnościom. W nowojorskim Central Parku panuje niemal sielski klimat - ludzie uprawiają jogging i biegają na nartach, dzieci jeżdżą na sankach, a psy baraszkują w świeżym puchu.

Ofiary śmiertelne zamieci w USA. Miasta są kompletnie zasypane

Nawet ponad 40 cm śniegu przybyło w środę w niektórych miejscach w wyniku śnieżycy, jaka przeszła przez północno-wschodnie obszary USA. Intensywnym opadom towarzyszy fala mrozów, które docierają daleko na południe - nawet na Florydę. Kolejny w tym miesiącu gwałtowny atak zimy pochłonął już co najmniej dwie ofiary śmiertelne.

Amerykę zasypuje śnieg. "Do 5 cm na godzinę"

- Po niedawnym wirze polarnym Waszyngton i wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zmagają się ze śnieżycami i kolejną falą mroźnego powietrza - relacjonował ze stolicy USA Marcin Wrona. Synoptycy ostrzegają, że w Waszyngtonie opady śniegu sięgną 2-5 cm na godzinę. Sprowadzi je dziesiąty z kolei sztorm śnieżny, przez amerykańskich synoptyków nazwany Janus.

Atak zimy na Wschodnim Wybrzeżu Stanów. To najpotężniejsza burza śnieżna od lat

- To może być największa burza śnieżna na Wschodnim Wybrzeżu od czasu tej z 26 stycznia 2011 - ostrzegają meteorolodzy. Potężna strefa opadów śniegu przesuwa się nad terenem USA i wieczorem naszego czasu dotarła do wschodnich stanów. Eksperci ostrzegają przed chaosem w komunikacji lądowej i powietrznej. W portach lotniczych od Waszyngtonu po Boston odwołano prawie 2200 lotów.

Kwaśny śnieg spadł na Koreę. Poziom pH taki jak w winie

W poniedziałek w Korei spadł śnieg, którego pH równe było pH soku pomarańczowego czy wina - donoszą lokalne media. Poziom zanieczyszczeń powietrza w tym kraju przekroczył bezpieczną granicę, dlatego w wielu miejscach pojawiły się opady kwaśnego śniegu.

Tygrysy ludojady terroryzują Indie. Zabiły już 17 osób

W Indiach przez ostatnich pięć tygodni tygrysy zabiły 17 osób. Do ataków najczęściej dochodzi w stanach Uttar Pradesh, Karnataka, Tamilnadu i Maharasztra. Eksperci tłumaczą, że ataki najczęściej są naturalną reakcją drapieżników, uznających człowieka za potencjalny posiłek lub intruza, wkraczającego na ich teren.

Temperatura spada do -50 stopni, a w domach nie ma ogrzewania

Siarczyste mrozy sięgnęły Jakucji. Temperatura na południu tego regionu spadła do -50 st. C. Z kolei w Wierchojańsku termometry odnotowały -56 st. C. Mimo, że tak niskie temperatury nie są sytuacją nadzwyczajną dla mieszkańców Syberii, to powodują wiele utrudnień.

Meteor rozświetlił niebo nad Holandią

Piątkowy wieczór okazał się niesamowicie atrakcyjny dla entuzjastów astronomii. Na niebie pojawiły się liczne meteory, a ponieważ w Holandii i w Wielkiej Brytanii panowały dobre warunki do obserwacji, odnotowano tam wiele "spadających gwiazd".

Pożary groźne dla kierowców. Dym niebezpiecznie ogranicza widzialność

Ekstremalnie wysokie temperatury wywołują w Australii liczne pożary, wybuchające głównie na południowym wschodzie kraju, w stanach Nowa Południowa Walia i Wiktoria. Jeden z mieszkańców przedmieść Melbourne, stolicy stanu Wiktoria, nakręcił krótki film. Widać jak dym zasnuwa okolicę oraz drogi, uniemożliwiając kierowcom momentami dojrzenie maski własnego auta.

Wir polarny znowu naciera na USA. Temperatura może gwałtownie spadać

Wir polarny znowu zmierza na południe. Dlatego w ciągu kilku najbliższych dni na Środkowym Zachodzie i w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych należy spodziewać się niskich temperatur - informują meteorolodzy. Według prognoz, słupki rtęci spadną prawie do -30 st. C.

Na igrzyskach w Soczi śniegu nie zabraknie. Będzie go tyle, że mogą schodzić lawiny

Wizja braku śniegu na zimowe igrzyska w Soczi nie spędza snu z powiek organizatorom. Niespełna miesiąc przed ceremonią otwarcia pobliskie stoki pokrywa gruba warstwa śniegu. Bardziej martwi ich jego nadmierna ilość, a także możliwe tworzenie się gęstych mgieł. Eksperci podkreślają, że "co za dużo, to niezdrowo" - w przypadku zbyt grubej pokrywy wzrasta zagrożenie lawinowe.

Ze wschodu uścisk zimy, z zachodu objęcia suszy

Wir polarny znowu psuje pogodę w Ameryce. Pod koniec miesiąca ten cyklon jeszcze bardziej się pogłębi. W efekcie fala chłodu przejdzie przez Środkowy Zachód i Wschód Stanów Zjednoczonych, a z kolei w Kalifornii nasili się zjawisko suszy.

Drapacze chmur w smugach spalin

Drapacze chmur w Pekinie zasnuł w czwartek gęsty smog. Ilość toksycznych cząstek w powietrzu ponad 20 razy przekroczyła wartość uznawaną za bezpieczną. Władze mówią o pierwszej w tym sezonie fali niebezpiecznego zanieczyszczenia w stolicy.

Woda porywała samochody i domy

Co najmniej 16 osób poniosło śmierć, a 40 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia domów w wyniku powodzi i osunięć ziemi wywołanych ulewnymi deszczami na wyspie Celebes (indonez. Sulawesi) na północy kraju - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dwie osoby zostały uznane za zaginione.

"Pogryzły wszystko, co mogły". Inwazja bobrów w węgierskich lasach

Coraz więcej szkód wyrządzają bobry w węgierskim Kraju Zadunajskim. Niektóre obszary leśne zostają wręcz spustoszone przez te zwierzęta, co powoduje wzrost zagrożenia powodziowego. Jednak poza usuwaniem szkód mieszkańcy nie mogą nic zrobić, bo zwierzęta podlegają ochronie i zmniejszenie ich liczebności przez odstrzał nie wchodzi w grę.