Świat

Świat

Wiosna na Teneryfie zimna i wietrzna

Teneryfa powitała już pierwszych turystów. Jednak Ci, którzy przyjechali na wyspę, są zaskoczeni pogodą, jaka panuje w regionie Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie pada deszcz i wieje zimny wiatr.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w Chile. Pierwsze fale tsunami dobiły do wybrzeża

Seria silnych trzęsień ziemi o magnitudzie do 7,4 stopni wystąpiła w nocy ze środy na czwartek w północnym Chile. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach. Odwołano także ostrzeżenie przed tsunami, gdyż pierwsza fala, która dotarła do wybrzeża miała niespełna metr wysokości. Władze zapobiegawczo zarządziły jednak ewakuację mieszkańców.

Do Japonii dotarła fala tsunami. Ewakuowano kilka tysięcy ludzi

Niewielkie tsunami wystąpiło w czwartek wcześnie rano w północno-wschodniej Japonii - poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna. Wysokość fal nie przekraczała 40 cm Tsunami wywołało trzęsienie ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w Chile. Japońskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi na Pacyfiku u wybrzeża Chile. Falę zaobserwowano już w Hilo na Hawajach. Amerykańska Służba Meteorologiczna stworzyła animowany film - symulację przemieszczania się fali tsunami przez najbliższe 30 godzin po trzęsieniu ziemi.

Gęsta chmura pyłów znad Sahary opadła na Wielką Brytanię

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych godzin muszą być przygotowani na uciążliwe skutki wysokiego poziomu zanieczyszczenia, który właśnie dotarł nad wyspy. Czerwony pył przyniosły tam znad Sahary silne wiatry wiejące od strony Czarnego Lądu.

Stan klęski żywiołowej po potężnym trzęsieniu ziemi u wybrzeży Chile

Pięć osób nie żyje, a kilkanaście zostało rannych w wyniku trzęsienia, które nawiedziło wybrzeże Chile. Amerykańska Służba Geologiczna oceniła siłę trzęsienia na 8,2 st. w skali Richtera. Dotychczas nie udało się oszacować strat. Prezydent Chile Michella Bachelet ogłosiła we wtorek rano stan klęski żywiołowej na północy kraju - w dwóch najbardziej zniszczonych regionach.

Rozszerza się śmiertelnie niebezpieczna epidemia. "Nie jedzcie nietoperzy i małp"

- Nie jedzcie nietoperzy i małp, nie dotykajcie chorych i martwych zwierząt - apelują Lekarze bez Granic (MSF) do mieszkańców Gwinei, gdzie rozprzestrzenia się wirus Ebola. Z lokalnych doniesień płyną informacje do zwiększającej się liczbie ofiar tej zabójczej choroby. Dotychczas zmarło już 78 osób, a wirus zaczyna zabijać w sąsiednich krajach. Pierwsze przypadki odnotowano w Sierra Leone i w Liberii.

Stratowulkan wyrzucił popiół na kilometr w górę

Wulkan Ubinas w południowo-zachodnim Peru przebudził się po wieloletnim uśpieniu. Wybuch wyrzucił popiół na wysokość kilometra. Dzień później władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców pobliskich miejscowości.

Wiosenne śnieżyce na północnym wschodzie USA "nie są niczym niezwykłym"

Na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych z powodu burzy śnieżnej zamknięto szkoły i urzędy. Władze trzech stanów apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i nie wyruszanie w podróż. - Takie warunki pogodowe w tej części kraju nie są niczym niezwykłym o tej porze roku - komentują wiosenne śnieżyce meteorolodzy.

Późny, ale groźny atak zimy na Iran

Blisko 14 tys. ludzi zostało zablokowanych na drogach w północnym Iranie przez obfite opady śniegu, które zdarzają się tam rzadko o tej porze roku - podały w poniedziałek irańskie służby ratownicze.

Zabójcze załamanie pogody w Chinach. Grad przebił dach centrum handlowego

Deszcz, a także gradobicie, które od kilku dni występują na południowym wschodzie Chin, to przyczyna śmierci kilkunastu osób, a także poważnych zniszczeń. Jak donoszą media, w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnego czasu bryły lodu wielkości piłek golfowych uszkodziły m.in. dach galerii handlowej w Hongkongu. Przez dziury do centrum handlowego wpadały kaskady wody.

Niemcy: tak ciepło, że otwarto miejskie plaże

W Niemczech wiosna zagościła na dobre: jest tak ładnie i ciepło, że zdecydowano się na otwarcie miejskich kąpielsk. Jak informują synoptycy, do końca tygodnia we wszystkich niemieckich landach utrzyma się temperatura oscylująca na poziomie 20 st. Celsjusza. Eksperci spodziewają się jednak wystąpienia typowo wiosennych słabych opadów deszczu.

Z każdą godziną mrok ogarniał kolejne miasta: Sydney, Hongkong, Dubaj, Warszawa...

Po zagranicznych metropoliach również wiele polskich miejscowości pogrążyło się w ciemności. O godzinie 20.30 w ramach akcji "Godzina dla Ziemi" światło zgasło m.in. w Pałacu Kultury i Nauki i w Kościele Mariackim. Jak podają organizatorzy, wydarzenie to ma wyższy cel, bo przypomina ludziom o niekorzystnych zmianach klimatu na naszej planecie.

Zakwitły wiśnie, nadeszła wiosna. W Japonii czas na sakura-zensen

W Tokio właśnie zakwitł symbol kraju - wiśnia. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy Japonii również mogą cieszyć się nadejściem wiosny. W okresie zakwitu drzew, Japończycy uważnie śledzą prognozę pogody podającą szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front".

Jezdnia zapadła się na oczach drogowców

W amerykańskim stanie Michigan na jednym ze skrzyżowań w Detroit zapadła się ulica. W powstałej dziurze bez trudu zmieściłby się samochód osobowy. Świadkami zapadania się drogi byli pracownicy wykonujący prace konserwatorskie na tym odcinku.

Tornada przetoczyły się przez USA. Pierwsze takie zjawiska tej wiosny

W USA rozpoczął się sezon tornad. Pierwsza wiosenna trąba powietrzna przeszła przez północne obszary stanu Missouri. Wirujący lej przetoczył się również przez Północną Kalifornię. W efekcie zniszczonych zostało kilkanaście budynków. Wiatr połamał także gałęzie i pozrywał linie energetyczne.

Bomba niżowa na wschodzie USA. Wiosnę zamieniła w srogą zimę

Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych wiatr w środę osiągał prędkość około 100 km/h, spadło blisko pół metra śniegu. Narodowa Służba Meteorologiczna wystosowała liczne ostrzeżenia dla miejscowości znajdujących się blisko brzegu, w który uderzały 3-metrowe fale. - To skutek bomby niżowej - tłumaczą meteorolodzy.

Decyzja o zabiciu lwów w duńskim zoo "nie ma uzasadnienia"

- Nie jestem Duńczykiem, dlatego trudno mi zrozumieć tę decyzję - przyznał w rozmowie z TVN24 Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo. - O ile decyzja podjęta w przypadku żyrafy była wytłumaczalna względami genetyki, to w przypadku tych lwów uważam, że tego uzasadnienia nie ma - zaznaczył.

Naukowcy: lawina miała siłę trzęsienia ziemi

Sejsmolodzy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego analizują przyczyny osunięcia się potężnej połaci ziemi w stanie Waszyngton. Instrumenty zarejestrowały dwa silne i serię słabszych uderzeń, które badacze przyrównują do odczytów uzyskiwanych podczas trzęsień ziemi. W lawinie zginęły co najmniej 24 osób, a lista zaginionych obejmuje 176 nazwisk.

Habub przyniósł ciemność i chaos

Nietypowa ciemność zapadła we wtorek w rejonie Phoenix w amerykańskim stanie Arizona. Spowodowała ją burza piaskowa z porywistym wiatrem. Mimo złej widoczności, normalnie działało miejskie lotnisko, natomiast na drogach doszło do kilku kolizji.