Świat

Świat

Śnieg, mróz i lód paraliżują wschodnie stany USA

Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

Morze Północne wdarło się do miast Holandii

Orkan Ksawery sięgnął także krajów Beneluksu. Mimo tego, że centrum niżu znajdowało się daleko na północ, to jednak w Holandii i w Belgii zagrożeniem stał się wysoki poziom wód.

Niemcy liczą straty. Są ogromne

Orkan opuszcza Niemcy - wiatr zwolnił o połowę. Służby kolejowe i drogowe usiłują przywrócić komunikację. Nie kursują jeszcze promy, ale działają lotniska, relacjonuje na antenie TVN24 Wojciech Hernes, korespondent Radia Zet w Berlinie. - To będzie weekend odpoczynku i szacowania strat - podkreśla.

Orkan Ksawery uderzył w Niemcy i Danię

Po południu orkan Ksawery dotarł do wysuniętego najdalej na północ niemieckiego kraju związkowego - Szlezwika-Holsztynu. Uderzył także w zachodnie wybrzeże Danii, wywołując powódź w portowym mieście Esbjerg, by pod koniec dnia dotrzeć do Kopenhagi. Wiatr osiąga prędkość 160 km/h. Służby ratownicze są w pełnej gotowości, a pociągi kursują z ograniczoną prędkością. Wstrzymany jest ruch lotniczy, a władze apelują o pozostanie w domach.

Najgorzej ma być w Polsce i Niemczech

Ostrzeżenia pogodowe najwyższej kategorii wydano dla północno-zachodnich części Polski i Niemiec - wynika z danych zaprezentowanych przez europejskie służby meteorologiczne (EUMETNET). Groźnie może być też w Skandynawii, Danii, Europie Środkowej i Estonii. Na wybrzeżu Holandii poziom morza może się podnieść o 6 metrów. Orkan, nazwany przez przez Niemców Ksawery, funkcjonuje w Europie pod różnymi nazwami.

Norwegia: tam wiało z prędkością 160 km/h

W Norwegii w środę wiało. Najsilniejsze porywy wiatru osiągały prędkość nawet 162 km/h, na Morzu Norweskim od wtorku panował sztorm. Na lądzie wichura i opady mokrego śniegu powodowały problemy na drogach i awarie sieci energetycznych.

Po ulewach wiatr, sztorm i śnieg. Aura nie daje Grekom odetchnąć

Najpierw ulewy i powodzie, a teraz wichura i ochłodzenie - Grecja od kilku dni zmaga się z ciężką pogodą. Wiejący od poniedziałkowego wieczoru silny wiatr, osiągający w porywach prędkość 100 km/h, powoduje zniszczenia, awarie prądu, utrudnienia w ruchu i wstrzymuje ruch morski. Na Peloponezie kierowców zaskoczyły obfite opady śniegu.

Śmiertelnie niebezpieczne ulewy we Włoszech

Dwie osoby zginęły, a ok. 1500 zostało ewakuowanych w poniedziałek z powodu ulewnych deszczów padających w poniedziałek w centralnych i południowych Włoszech. Ze względu na rosnącą liczbę zalań i podtopień oraz kolejne szkody powodowane przez deszcz, wiatr i sztorm na morzu, ogłoszono tam alarmy pogodowe. W niektórych miastach sypał grad. Najgorsza sytuacja panuje w okolicach adriatyckiego kurortu Pescara.

Ulewy paraliżują Kubę. Zginęły dwie osoby

Dwie osoby zginęły w wyniku ulewnych deszczów, które przez ponad dobę padały na Kubie - wynika z doniesień lokalnych władz. Obfite opady sparaliżowały rozległy pas wyspy sięgający od jej zachodnich części po centrum.

Trzęsienie ziemi niedaleko elektrowni atomowej

Co najmniej siedem ofiar śmiertelnych pochłonęło trzęsienie ziemi o sile 5,6, które nawiedziło w czwartek Iran. Wstrząsy odczuwalne były w siłowni atomowej w Buszerze - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Około 30 osób odniosło obrażenia.

Na Sardynii -11 stopni C. W Alpach aż -30 st. C

Najpierw cyklon i powodzie, a teraz fala mroźnego powietrza. We Włochy uderzył chłód, a temperatury spadły do -11 st. C na Sardynii i -30 st. C w Alpach. Władze poinformowały, że w Neapolu zmarł bezdomny.

Utrudnienia w Madrycie. Spadły 2 cm śniegu

W czwartek rano mieszkańców Madrytu przywitał widok pierwszego w tym sezonie śniegu. Choć jego ilość nie zrobiłaby wrażenia na mieszkańcom północnej Europy, Hiszpanom mocno dała się we znaki. Narzekali zwłaszcza kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Śnieżny armagedon na drogach Rumunii

Mieszkańcy 16 okręgów w środkowej, zachodniej i południowej Rumunii przeżywają intensywny atak zimy. Śnieżyce i zamiecie sprawiły, że objęto je ostrzeżeniami pogodowymi. Wyjątkowo trudne warunki zapanowały na drogach, na śnieg i oblodzenie nie pomaga nawet sypanie setek ton soli.

W Indiach cyklon za cyklonem. Kilka dni temu Helen, teraz Lehar

Do południowo-wschodniego wybrzeża Indii zbliża się cyklon Lehar. Będzie to trzeci atak potężnego żywiołu w ten rejon w ciągu siedmiu tygodni. Lehar przemieszcza się nad Zatoką Bengalską i w czwartek po południu ma dotrzeć do lądu w okolicach miasta Machilipatnam - w tym samym rejonie, który kilka dni temu przyjął uderzenie cyklonu Helen.