Świat

Świat

Sztormy nie dają wytchnąć Anglii i Walii. Jeden ucichł, a już zaczyna się kolejny

W południowych hrabstwach Wielkiej Brytanii obowiązuje stan zagrożenia powodziowego. Właśnie ucichł potężny sztorm, który spowodował wielkie zniszczenia, ale już zaczyna się kolejny. Wichury i ulewy doprowadzają do licznych podtopień i powodzi. Najgroźniejsza sytuacja panuje na południu, szczególnie na wybrzeżu, gdzie obowiązuje najwięcej ostrzeżeń przed żywiołem.

Wielką Brytanię nęka sztormowy wiatr

Gwałtowna pogoda powoduje kolejne szkody, a także utrudnienia na obszarach od kilku tygodni zmagających się z powodziami. Tym razem mieszkańcom Wielkiej Brytanii daje się we znaki bardzo silny wiatr.

"Sytuacja jest dramatyczna". Paraliż Słowenii od Mariboru aż po Postojną

"Wydarzeniem bez precedensu" nazwała premier Słowenii kryzys wywołany w tym kraju przez weekendowy atak zimy. Burze śnieżne i marznący deszcz sprawiły, że jedna czwarta tamtejszych gospodarstw domowych jest pozbawiona prądu, dochodzi też do awarii wodociągów i trakcji kolejowych. Przez wyjątkowo trudne warunki na drogach utknęło wiele pojazdów. Słoweńskie władze zwróciły się o pomoc do sąsiadów i Komisji Europejskiej.

Szybka burza przetoczyła się przez USA

Szybko poruszająca się zimowa burza przetoczyła się w poniedziałek przez północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Po raz kolejny zła pogoda doprowadziła do odwołania lotów i utrudnień w ruchu drogowym.

Ponad rok dryfował po oceanie. Przeżył, bo jadł surowe mięso i pił żółwią krew

- Rybak z Salwadoru, który przez ponad rok dryfował po Oceanie Spokojnym, został uratowany po dotarciu do Wysp Marshalla - poinformowały miejscowe władze. Mężczyzna, który żywił się m.in. surowymi ptakami, był wychudzony, miał problemy z chodzeniem. Zdaniem tych, którzy się na niego natknęli, wygląd mężczyzny - zmierzwione włosy i broda - świadczą o prawdziwości jego opowieści.

Znowu zatrzęsła się grecka wyspa

Trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek nad ranem grecką wyspę Kefalinia na Morzu Jońskim - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Kilkanaście osób odniosło obrażenia, są też szkody materialne. To już drugie w ciągu tygodnia silne trzęsienie na tym samym obszarze.

Stanęły pociągi w Chorwacji i w Serbii

W Serbii zaspy śnieżne unieruchomiły dwa pociągi pasażerskie, z których ewakuowano pasażerów. W Chorwacji marznący deszcz zablokował drogi i linie kolejowe, przestały działać sklepy i instytucje publiczne. Rumunia ogłosiła najwyższy stopień zagrożenia pogodowego. Mieszkańcy tych krajów obecną sytuację określają jako katastrofę.

Rzym miastem zamkniętym. "Wywiesił białą flagę"

Miastem zamkniętym ogłosiły Rzym jego władze w związku z lokalnymi powodziami w rezultacie trwających od piątku ulew. Kierowane są apele, aby w związku z licznymi utrudnieniami nie przyjeżdżać do stolicy Włoch, o ile nie jest to konieczne.

Wezbrane rzeki coraz groźniejsze. Na Sycylii zginęły już trzy osoby

Dwie kobiety i siedmioletnia dziewczynka zginęły na Sycylii w samochodzie porwanym przez strumień wezbrany po ulewach. Z powodziami, awariami i innymi skutkami intensywnych opadów zmaga się większość kraju. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć, bo prognozy pogody na ten tydzień mówią o kolejnych opadach.

Coraz więcej ofiar wybuchu Sinabunga. Ratownicy szukają 50 zaginionych

- Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego wybuchu wulkanu Sinabung na Sumatrze - poinformowały w niedzielę rano lokalne władze. Niestety ofiar może być więcej, bo nadal 50 osób uważanych jest za zaginione. Do erupcji wulkanu Sinabung doszło zaledwie dzień po tym, jak władze zezwoliły okolicznym mieszkańcom na powrót do domów.

To niż znad Morza Śródziemnego sprowadził tyle śniegu w Alpy

W południowej Austrii spadło wyjątkowo dużo śniegu. Tak obfite opady zdarzają się tu raz na 75-100 lat - informuje austriacka służba meteorologiczna ZAMG. Według prognoz, we wschodnim Tyrolu i w Górnej Karyntii do niedzieli przybędzie jeszcze pół metra, a miejscami nawet metr białego puchu.

Niebezpiecznie we Włoszech. Władze ewakuują mieszkańców

Włoskie władze ostrzegają mieszkańców przed niebezpiecznymi skutkami intensywnych opadów deszczu. W Pizie wprowadzono najwyższy stan alarmowy, Rzym zalewa woda, a w kurortach narciarskich schodzą lawiny. Według prognoz, opady ustąpią dopiero na początku tygodnia.

Śniegu tyle, że grzęzną nawet traktory

W powiecie Lienz w Tyrolu Wschodnim opady zablokowały dostęp do wielu miejscowości. Władze wprowadziły piąty - najwyższy - stopień zagrożenia lawinowego. Zmobilizowane zostało wojsko do pomocy w odśnieżaniu i dostarczaniu zaopatrzenia. Opady spowodowały śmierć dwóch osób.

Ogień w metalowych beczkach płonie po obu stronach barykady

W Kijowie mróz jest trudny do wytrzymania, szczególnie dla demonstrantów, którzy przebywają niemal bez przerwy na zewnątrz. Wyzwaniem jest nie tylko nocny przenikliwy ziąb - dzienne wartości na termometrach także poprzedza minus. Ulice pokrywa gruba warstwa lodu.

Zima sparaliżowała południowe stany USA. Śnieżyce dotarły nad Zatokę Meksykańską

Amerykanie wciąż zmagają się ze skutkami niskich temperatur i śnieżycami. Z powodu atakującej co rusz zimowej fali mrozów, w zasypanych białym puchem stanach, lotniska odwołują tysiące lotów, a na drogach tworzą się potężne zatory i dochodzi do licznych stłuczek. Opady śniegu w Atlancie doprowadziły do około 800 stłuczek i korku, w którym utknęły tysiące kierowców na kilkanaście godzin.

Zimno? A co mają powiedzieć mieszkańcy najzimniejszej miejscowości na świecie?

Jest takie miejsce na ziemi, gdzie temperatury rzędu -50 st. C nie stanowią sensacji. To Ojmiakon - najzimniejsza wieś na Ziemi stale zamieszkiwana przez ludzi. Leży dwa dni drogi od Jakucka. Najniższa wartość, którą odnotowały tam termometry sięgnęła -71,2 st. C. Ze względu na to, że słupki rtęci przez większość roku nie przekraczają tam 0 st. C - mieszkańcy muszą prowadzić nieco inny tryb życia od tego, który znają Europejczycy.

Śnieg, mróz i gołoledź. Zima dotarła na amerykańskie Południe

Fala ochłodzenia z opadami śniegu i śniegu z deszczem dotarła na południe USA, dając się mocno we znaki mieszkańcom przyzwyczajonym do umiarkowanej pogody. Jednym z największych problemów jest gołoledź, stwarzająca duże zagrożenie na drogach, ale zima paraliżuje też pracę urzędów, a nawet sądów. Oblężenie przeżywają sklepy, w których sporą popularnością cieszą się działy monopolowe.

Potężny głaz przeorał gospodarstwo

Potężne odłamy skalne oderwały się od jednego ze wzgórz we włoskiej turystycznej miejscowości Termeno sulla Strada del Vino. Jedna skała zatrzymała się zaledwie metr od budynku, w którym przebywała pięcioosobowa rodzina. Druga przetoczyła się przez zabudowania.

Lawiny odcięły 4 tys. ludzi od świata

- To były jedne z największych lawin, które dotąd widziano na Przełęczy Thompsona - w taki sposób opisuje sobotnie zjawisko jeden z przedstawicieli władz Alaski. W efekcie osunięcia się ogromnych połaci śniegu, jedno z miasteczek tego stanu zostało odcięte od świata. Lokalne media donoszą, że kilkumetrowe warstwy śniegu nadal zalegają na wielu drogach.