Tysiące ofiar, straty liczone w milionach. Najtragiczniejsze trzęsienia ziemi w historii

Ochotnicy wyciągają spod gruzów ludzi po trzęsieniu ziemi w KatmanduPAP

Każdego dnia w różnych miejscach na świecie notowane są trzęsienia ziemi. Niektóre są słabsze, inne silniejsze od pozostałych. Energia rozchodząca się w postaci fal sejsmicznych często zbiera śmiertelne żniwo. Każda katastrofa w inny sposób zapisała się na kartach historii.

Sobotnia katastrofa w Nepalu z pewnością zapisze się w historii najtragiczniejszych trzęsień ziemi. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 1000 osób i cały czas rośnie. Odnotowany tam wstrząs wyniósł 7,9 w skali Richtera. CZYTAJ WIĘCEJ O TRZĘSIENIU ZIEMI W NEPALU

Najsilniejsze trzęsienie ziemi

Jednak największy wstrząs w dotychczasowej historii pomiarów sejsmicznych odnotowano 22 maja 1960 roku w Chile. Ziemia zatrzęsła się wtedy z siłą 9,5 w skali Richtera w okolicy miasta Valdivia, 700 km od stolicy - Santiago. 25-metrowe fale tsunami, będące następstwem wstrząsu, uderzyły w wybrzeże Południowej Ameryki. Część z nich pokonała Pacyfik i dotarła na Hawaje, gdzie spowodowała wielomilionowe zniszczenia oraz śmierć 61 osób. Po kilku godzinach fale dotarły do wybrzeża Japonii, zabijając 200 osób. W sumie dwa miliony osób zostały pozbawione dachu nad głową. W sumie liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 1,7 tysięcy.

Dwa dni później nastąpiła erupcja nieaktywnego przez 40 lat chilijskiego wulkanu Puyehue-Cordón Caulle, co niektórzy sejsmolodzy powiązali ze wstrząsami.

Najwięcej ofiar

Najbardziej pamiętnym trzęsieniem ziemi jest to, które w 2004 roku w święta Bożego Narodzenia nawiedziło Ocean Indyjski, zabijając tysiące osób w 14 krajach, w tym wielu turystów spędzających w Azji sezon urlopowy. To trzecie co do siły trzęsienie osiągnęło 9 w skali Richtera. Całkowita liczba ofiar wyniosła 230 tysięcy osób. Wstrząsy były odczuwalne na indonezyjskiej Sumatrze oraz w części Bangladeszu, Malezji, Malediwów, Mjanmy, Singapuru, Sri Lanki i Tajlandii. Żadne inne trzęsienie ziemi nie przyniosło tylu zniszczeń. Dodatkowymi konsekwencjami było uaktywnienie wulkanu błotnego na Andmanach oraz emisja gazu w Mjanmie.

Największe straty materialne

Najdroższe trzęsienie ziemi z 11 marca 2011 roku wstrząsnęło całym światem. Zginęło wtedy ponad 18 tys. osób. Zniszczone zostały także budynki, drogi, mosty, sieć kolejowa - jednym słowem cała infrastruktura wybrzeża Japońskiej wyspy Honsiu. Ludność została pozbawiona dostaw żywności, wody, prądu i gazu. Jednak najpoważniejszym skutkiem wstrząsów było uszkodzenie elektrowni jądrowej Fukushima I. Doszło tam do awarii 7 stopnia (w siedmiostopniowej skali INES) oraz do emisji substancji promieniotwórczych do środowiska. Woda morska została skażona, a w reaktorach doszło do stopienia rdzeni. Według właściciela elektrowni, Junichi Matsumoto, z punktu widzenia emisji materiałów radioaktywnych katastrofa była równa tej w Czarnobylu. W wyniku samej awarii jądrowej nie zginęła ani jedna osoba.

Lista słynnych trzęsień ziemi

- 28 marca 1964: na Alasce w Stanach Zjednoczonych doszło do trzęsienia ziemi o sile 9,2 w skali Richtera. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 131 osób w tym 128 to ofiary tsunami wywołanego wstrząsem.

- 4 listopada 1952: wstrząsy o sile 9,0 w skali Richtera wystąpiły na Kamczatce w Rosji. Straty wyniosły prawie milion dolarów, na szczęście nikt nie zginął.

- 27 lutego 2010: wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera nawiedziły Chile i wywołały tsunami. Zginęły 524 osoby.

- 31 stycznia 1906: w Ekwadorze wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera. W ich wyniku powstało tsunami, które zabiło ponad 500 osób.

- 4 lutego 1965: trzęsienie ziemi o sile 8,7 w skali Richtera nawiedziło Alaskę. Powstało tsunami, którego fale miały wysokość 11 metrów i spowodowały powódź. Nikt nie odniósł obrażeń.

- 28 marca 2005: na północy Sumatry w Indonezji doszło do wstrząsów o sile 8,6 w skali Richtera. Zginęło ok. 1,3 tys. ludzi.

- 15 sierpnia 1950: trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera w Tybecie zabiło co najmniej 780 osób.

- 11 kwietnia 2012: północne wybrzeże Sumatry w Indonezji nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera. Wydano ostrzeżenie o tsunami dla wielu okolicznych państw. Co najmniej 10 osób straciło życie, a 12 odniosło obrażenia.

- 9 marca 1957: na Alasce doszło do wstrząsów o sile 8,6 w skali Richtera. Fale tsunami osiągnęły wysokość 16 metrów. Nastąpiła erupcja nieczynnego od 200 lat wulkanu Mount Vsevidof. Nikt nie zginął.

- 12 września 2007: trzęsienie ziemi o sile 8,5 w skali Richtera niedaleko Sumatry w Indonezji. Śmierć poniosło co najmniej 25 osób.

- 1 lutego 1938: wstrząsy o sile 8,5 w skali Richtera, które pojawiły się na Morzu Banda w pobliżu Indonezji, doprowadziły do małego tsunami. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

- 3 lutego 1923: trzęsienie ziemi o sile 8,5 w skali Richtera wystąpiło na Kamczatce w Rosji. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

- 11 listopada 1922: na granicy Chile i Argentyny doszło do wstrząsów o sile 8,5 w skali Richtera. Tsunami spowodowało zniszczenia na wybrzeżu Chile. Kilkaset osób zginęło.

- 13 października 1963: na Wyspach Kurylskich ziemia zatrzęsła się z siłą 8,5 w skali Richtera. W efekcie powstało tsunami. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Poniższy film pokazuje skalę zniszczeń po sobotnim trzęsieniu ziemi w Nepalu.

Autor: ab/kt / Źródło: PAP/ USGS

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Do Polski napływają dawno niewidziane ciepłe masy powietrza znad południowej Europy. Sprawią, że miejscami temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Napływa ciepłe powietrze znad południowej Europy

Napływa ciepłe powietrze znad południowej Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. W sobotę 27.04 zobaczymy na termometrach wartości, jakie dawno na nich nie gościły. Miejscami temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się przeważnie pogodnie, chociaż miejscami mogą pojawić się chmury i opady deszczu.

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez roztopami. Wzrost temperatury spowoduje odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Źródło:
IMGW

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com