Określenie "śmieciowe jedzenie" w przypadku żółwi morskich nabiera nowego, bo dosłownego znaczenia. Okazuje się, że ponad ponad połowa światowej populacji tych zwierząt spożywa wyrzucane przez nas odpadki.
- Wyniki badań wskazują, że około 52 procent światowej populacji żółwi zjadło w swoim życiu śmieci - powiedziała dr Qamar Schuyler z Uniwersytetu w Queensland, podkreślając, że co roku do oceanów wyrzuca się od 4 do 12 milionów ton plastiku.
Jedzenie, które zabija
Żółwie oraz inne zwierzęta często mylą tworzywa sztuczne z naturalnym pożywieniem. Ze względu na zwyczaje żywieniowe najbardziej zagrożony jest żółw oliwkowy, który zjada unoszące się na powierzchni stworzenia.
Spożycie plastiku może zabijać żółwie przez blokowanie lub przebicie ściany jelita. Może powodować także problemy wynikające z uwalniania toksycznych substancji chemicznych do tkanek zwierząt.
Niebezpieczne obszary
Szczególnie zagrożone są żółwie zamieszkujące obszary w pobliżu wybrzeży Australii, Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Południowej i Hawajów. Wynika to z dużego zanieczyszczenia śmieciami przy jednoczesnym dużym zróżnicowaniu gatunkowym, co potwierdziły badania prowadzone przez Schuyler.
- Australia i Północna Ameryka mają zaszczyt gościć w swoich wodach kilka gatunków żółwi, ale także z tego powodu mają obowiązek dbać o zagrożone podwodne życie - powiedziała Schuyler. - Jednym ze sposobów jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń docierających do oceanów za pośrednictwem rzek i wybrzeży.
Inne zwierzęta również cierpią
Badania Schuyler potwiedziły wyniki wcześniejszych analiz dotyczących morskich ptaków przeprowadzonych przez dra Chrisa Wilcoxa z organizacji naukowej CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation). Zgodnie z nimi 60 procent gatunków ptaków morskich spożyło śmieci, a odsetek ten prawdopodobnie wzrośnie do 99 procent przed 2050 rokiem.
- Teraz wiemy, ze zarówno żółwie morskie, jak i ptaki spożywają bardzo duże ilości śmieci, a problem ten wciąż rośnie - powiedział Wilcox. - Niedługo zobaczymy te same problemy wśród innych gatunków, także tych, które trafiają na nasze stoły. To tylko kwestia czasu - dodał.
Autor: ab/map / Źródło: sciencedaily.com