Świat

Świat

Węgrów czeka fala chłodu, a także kolejna porcja śniegu

Węgry, już i tak zabielone, spodziewają się kolejnych opadów: śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu oraz fali chłodu. Meteorolodzy zapowiadają bowiem, ze ośrodek niskiego ciśnienia, kreujący pogodę w Europie, lada moment powinien "na dobre" zagościć nad ich krajem, wywołując zmianę aury.

Włochy: wulkany "tykają", a geologów brak

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

Osuwisko w Ekwadorze pogrzebało rodzinę

Na skutek ulewnych deszczy w prowincji Loja w Ekwadorze zeszła lawina błotna, która pogrzebała całą rodzinę. W domu znajdowali się rodzice oraz czwórka małych dzieci.

Ponad pół metra śniegu w pół minuty

Wayland w stanie Massachusetts to jedno z miast, na które Juno sprowadziła duże ilości śniegu. Obfite opady szybko zasypały lokalne podwórka. Doskonale obrazuje to pewien film.

Taniec dwóch dam na Oceanie Indyjskim. Poznajcie Eunice i Diamondrę

Na północnej półkuli panuje zima, a sezon huraganów zaczyna się dopiero w czerwcu. Tymczasem na południowej półkuli narodziły się dwa cyklony. Eunice i Diamondra, bo takie otrzymały nazwy, pięknie prezentują się zdjęciach satelitanych. Niewykluczone, że w najbliższych dniach połączą się.

Bilans Juno okrzykiwanej "śnieżnym końcem świata": 2 ofiary śmiertelne, 90 cm śniegu

Nie Nowy Jork, a stan Massachusetts został najbardziej poszkodowany w wyniku burzy śnieżnej Juno, która szaleje nad USA. Miejscami zarejestrowano tam rekordowy opad śniegu (około 90 cm). Problemem stał się również silny wiatr i potężne fale, które zmusiły część mieszkańców do ewakuacji. Niestety nie obyło się też bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób.

Zabiły kilkadziesiąt osób, na kilka dni sparaliżowały miasto. Najgroźniejsze śnieżyce w historii Nowego Jorku

W historii Nowego Jorku szczególnie zapisał się 2006 rok. Nad miastem przeszła wówczas potężna burza śnieżna. Miejscami spadło nawet 70 centymetrów białego puchu. Ale to nie jedyna śnieżyca, która przyniosła tak gigantyczne opady. Intensywnie padało również w 1888 i 1999 roku. A burza śnieżna, która przeszła nad Nowym Jorkiem w 1947 roku zabiła prawie 80 osób.

Sypie na północnym wschodzie USA. Śnieżyce sparaliżowały miasta

Zima daje się we znaki mieszkańcom amerykańskiego stanu Maine. W sobotę m.in. przez miasto Portland przeszła potężna śnieżyca, która sparaliżowała ruch drogowy i była przyczyną licznych kolizji. Sporo białego puchu spadło także w stanie New Jersey. Mieszkańcy długimi godzinami odśnieżają swoje podwórka, a dzieci spędzają swój wolny czas na podwórkach.

Klimatolog o Bajkale: to nie jest studnia bez dna

Wody w Bajkale ubywa. Tak źle nie było od 60 lat. Co jest tego przyczyną? Zdaniem niektórych naukowców nieracjonalne korzystanie z zasobów przyrody. Klimatolog dr Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreślił na antenie TVN24, że nie możemy traktować Bajkału jako "studni bez dna".

W Teksasie szykują się na utrudnienia. Może spaść nawet ćwierć metra śniegu

Władze amerykańskiego stanu Teksas wystosowały ostrzeżenie dla kierowców nawołujące do pozostania w domach i niewyruszania w trasę, jeśli to nie jest konieczne. Alerty są spowodowane prognozowaną przez synoptyków fatalną pogodą. Spodziewane są tak obfite opady śniegu, że zdaniem drogowców może dojść do paraliżu komunikacyjnego na niektórych odcinkach tras.