Świat

Świat

Metrowe głazy odcięły dostęp do najsłynniejszego inkaskiego miasta

Dojazd do najsłynniejszego miasta Inków został odcięty po ulewnych opadach deszczu. Woda osłabiła strukturę urwiska, co spowodowało potężną lawinę. Służby pracują nad oczyszczeniem drogi, usiłując rozłupać zalegające na drodze kilkumetrowe głazy. Do ukończenia prac porządkowych każdy chętny do oglądania miasta musi pokonać dwukilometrowy spacer na szczyt.

Atak zimy kosztował Kanadę ponad 100 mln dol.

Na ponad 106 mln dolarów kanadyjskich (około 295 mln zł) oszacowano koszty związane z usuwaniem skutków zimy w Kanadzie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni pogoda była wyjątkowo sroga dla mieszkańców tego kraju, temperatura spadała do -30 st. C, pojawiały się opady śniegu i marznącego deszczu.

Mrówki poleciały w Kosmos. Musiały przeczekać burzę słoneczną

Cztery razy przekładano wylot, ale w końcu się udało. Rakieta Antares amerykańskiej firmy Orbital Sciences Corp. wystartowała w czwartek wieczorem z Wallops Island w stanie Wirginia. Wyniosła ona w przestrzeń kosmiczną prywatny statek kosmiczny Cygnus, który dostarczy na ISS m.in. mrówki.

Osunięcie ziemi w Słowacji. Od świata odcięte trzy hotele i dziesiątki domów

Na Słowacji w miejscowości Banka, położonej nieopodal popularnego uzdrowiska Pieszczany doszło do dwóch osuwisk ziemi. 70 osób zostało odciętych od świata, ponieważ osunięcie zasypało jedyną drogę dojazdową do miejscowych domów i 3 hoteli położonych w tym rejonie. Od czwartku rano służby pracują nad usunięciami szkód.

Na zalane tereny idą śnieżyce i mrozy

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Wielkiej Brytanii. Ziemia jest tak przesiąknięta wodą, że nie może już jej więcej wchłaniać, a opady nie ustają. W weekend spodziewane jest nadejście chłodnego frontu, który ma przynieść opady śniegu i temperatury poniżej zera.

Wpadł w poślizg na wiadukcie. Wylądował w zaspie 12 m niżej

Warunki pogodowe w Ameryce są śmiertelnie niebezpieczne dla kierowców, poruszających się po oblodzonych trasach. Widać to na nagraniu z monitoringu miejskiego z Minnesoty, na którym widać niebezpieczny wypadek. Furgonetka wpadła w poślizg i spadła z wiaduktu, lądując na śnieżnej zaspie.

Loty odwołane, bo zamarza paliwo. Fala mrozów objęła nawet Teksas

W USA strefa mrozów objęła większą część kraju, temperatura odczuwalna przekracza -50 st. C. Poprawa pogody ma nastąpić dopiero w środę. - Czekamy, czekamy aż minie ten dzień i kolejna noc, bo jutro w nocy choćby tu w Waszyngtonie ma być -14 st. C i dopiero od środy zacznie się ocieplenie - relacjonuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN.

Na Węgrzech wiosna pełną parą. 16 st. C, kwiaty na drzewach

Na Węgrzech jest aż 16 st. Celsjusza, do tego świeci słońce. Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a nawet kwitnące kwiaty. Tych, którzy nie lubią zimy, taka pogoda cieszy. Za to rolnicy, dla których wiele zależy od tego, jak przebiegają pory roku, ubolewają nad ciepłem.

"Arktyczny huragan" w USA. Amerykanie będą odczuwać nawet -50 st. C

- Sytuacja na Wielkich Równinach i w rejonie Wielkich Jezior jest naprawdę bardzo zła, bo tam miejscami temperatura spada do -30, -40 st. C - informuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN z USA. Dodatkowo pojawiają się silne porywy wiatru, które potęgują odczucie chłodu. Synoptycy nie mają dobrych wiadomości - pogoda ma poprawić się dopiero pod koniec tygodnia.

Wielka Brytania: fale sięgają 8 metrów, a wiatr przekracza 110 km/h

Potężne fale uderzyły w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii. Tak jak zapowiadali synoptycy, mieszkańcom nadmorskich miejscowości grożą kolejne powodzie, bo pogoda szybko się nie poprawi. Niebezpiecznie zrobiło się również we Francji, gdzie wprowadzony został pomarańczowy alert pogodowy. Na zachodzie tego kraju pojawia się coraz więcej powodzi.

Zlodowacenie w Massachusetts. "Przywykliśmy już do tego"

Pod lodową skorupą zniknęły place i ulice na wybrzeżu stanu Massachusetts. To efekt ataku zimy, który pokrył się z silną falą pływową. Najpierw woda morska wdarła się na nadbrzeżne tereny, a potem mróz zamienił ją w arktyczną scenerię.

Tornado i ulewy atakują Portugalię. Na północy Hiszpanii silny sztorm

Padające od piątku ulewne deszcze spowodowały podtopienia i osunięcia ziemi w kilku miejscowościach w środkowej i północnej Portugalii. Największe zniszczenia są w mieście Parede, przez które w sobotę przeszło tornado. Gwałtowna aura nęka też północną Hiszpanię - władze prowincji Kantabria ogłosiły tam czerwony alarm pogodowy.

Śnieg i mróz opanowały wschód USA. Atak zimy dotknie niemal połowę Amerykanów

Nawet 140 mln ludzi z ponad 20 stanów może według CNN odczuć skutki rozległego frontu wywołującego śnieżyce i silne mrozy w USA. W północno-wschodniej części kraju atak zimy uziemił tysiące samolotów, spowodował zamknięcie szkół i instytucji państwowych, a także pochłonął już kilkanaście ofiar śmiertelnych. To nie koniec problemów, bo według prognoz w najbliższych dniach stany środkowego zachodu i Nowej Anglii będą się musiały mierzyć z nadchodzącą znad Kanady kolejną falą ponad 30-stopniowych mrozów i wichrów.

Rekordowe mrozy w Toronto: można odmrozić nos w 10 minut

Fala rekordowych chłodów przetoczyła się przez Kanadę. Temperatury gwałtownie spadły, w Toronto odnotowano najniższą temperaturę w historii pomiarów dokonywanych na początku stycznia. Meteorolodzy ostrzegają przed odmrożeniami, a władze nalegają, by pozostać w domu. Teraz niebezpieczny front przesuwa się w kierunku USA.