Po p臋kni臋ciu lodowca Larsena w Antarktyce oderwa艂 si臋 od niego gigantyczny kawa艂 lodu.
Ma on powierzchni臋 oko艂o 6 tysi臋cy kilometr贸w kwadratowych - to prawie 12 razy wi臋cej ni偶 powierzchnia Warszawy. Oderwanie si臋 g贸ry lodowej zauwa偶ono dzi臋ki zdj臋ciom satelitarnym.
To nie by艂o zaskoczenie
Ju偶 od 10 lat naukowcy obserwowali powi臋kszanie si臋 p臋kni臋cia w lodowcu Larsen C. Od艂膮czenie si臋 g贸ry nie jest dla nich zaskoczeniem. BBC zauwa偶a, 偶e g贸ra lodowa o takiej grubo艣ci, czyli ponad 200 metr贸w, nie przemie艣ci si臋 zbyt daleko. Musi by膰 jednak obserwowana. Pr膮dy oceaniczne i wiatry mog膮 zepchn膮膰 j膮 na p贸艂noc Antarktyki, co mog艂oby zagra偶a膰 bezpiecze艅stwu 偶eglugi. Larsen C nale偶y do 10 najwi臋kszych od艂膮czonych g贸r zarejestrowanych przez naukowc贸w. Najwi臋ksz膮, o powierzchni oko艂o 11 tysi臋cy kilometr贸w kwadratowych, zaobserwowa艂 satelita w 2000 r. Sze艣膰 lat p贸藕niej fragmenty tej g贸ry widziano w okolicach Nowej Zelandii.
Ostatni oderwany
Lodowiec szelfowy Larsena sk艂ada艂 si臋 z lodowc贸w A (najmniejszy), B i C (najwi臋kszy). Larsen A, znany jako bariera Larsena, od艂膮czy艂 si臋 od szelfu (czyli od kontynentu) w 1995 r. W 2002 r. na skutek gwa艂townego wzrostu temperatury oderwa艂 si臋 lodowiec Larsen B, o powierzchni oko艂o trzech tysi臋cy kilometr贸w kwadratowych. Czapy lodowe na biegunach s膮 w ci膮g艂ym ruchu. Normalnym zjawiskiem jest to, 偶e czasami p臋kaj膮 na brzegach. Naukowcy i obro艅cy 艣rodowiska od dawna ostrzegaj膮 przed katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia. Jednym z nich jest topienie si臋 lodowc贸w, a przez to podnoszenia poziomu oceanu.
P臋kanie lodowca Larsena.
MT @StefLhermitte: Last piece of the #LarsenC breakup shown in high resolution in #Sentinel1. Farewell iceberg A68! pic.twitter.com/4yWO4IMXYX
— Clean Water Action (@CleanWaterCT) 12 lipca 2017
#LarsenC ... pretty much any moment now ... (via @ESA_EO @MIDASOnIce) pic.twitter.com/swwYkX6kWW
— Niel Staes (@NielStaes) 16 czerwca 2017
Zobacz jak topi膮 si臋 lodowce na Antarktydzie
Autor: ao/tw / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA/NOAA/Sentinel1