Świat

Świat

Świat pomoże Vanuatu

Blisko połowa mieszkańców Vanuatu ucierpiała po przejściu cyklonu Pam, informuje UNICEF. Do kraju spływa pomoc z całego świata. Nowozelandczycy już szykują samoloty z pomocą humanitarną oraz zespołem lekarzy. Krajobraz wysp zmienił się nie do poznania. Wprowadzono stan wyjątkowy.

"Krajobraz po ataku Pam jest nie do poznania".Brytyjczycy oferują pomoc

Świat spieszy na pomoc mieszkańcom Vanuatu. Cyklon Pam pozostawił po sobie wiele zniszczeń. Wiatr o prędkości dochodzącej do 250 km/h oraz ulewny deszcz zniszczył domy tysięcy ludzi. Śmierć poniosło przynajmniej osiem osób, ale nieoficjalnie mówi się o około 50 ofiarach. Żywioł już słabnie i przemieszcza się wzdłuż zachodniego krańca południowych wysp Vanuatu.

Globalne ocieplenie spowalnia?Naukowcy: to niespodzianka

Emisja CO2 do atmosfery zahamowała. - Po raz pierwszy poziom emisji gazów cieplarnianych nie idzie w parze ze wzrostem gospodarczym - powiedział Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wszystko za sprawą coraz większego znaczenia odnawialnych źródeł energii.

Rzeka zmiotła domy z powierzchni ziemi

Rzeka Calicanto wdarła się z impetem w jedno z miast południowego Peru - Ayacucho. Silny nurt zrównał z ziemią kilkadziesiąt domów, a uszkodził kilkaset. W niektórych częściach miasta budynki zalane są po dachy.

Spektakularna i niszczycielska burza w Sydney

W środę nad australijskim Sydney przeszła burza, podczas której wiał silny wiatr i padał ulewny deszcz. Pogoda przyczyniła się do przerw w dostawie prądu, wypadków na drogach, podtopień i wielu innych utrudnień.

Zbliża się okres, w którym globalne ocieplenie przyspieszy

Jeżeli weźmiemy pod uwagę zmiany klimatu, jakie miały miejsce w ostatnich dekadach, a także prognozy tych zmian, to otrzymamy niepokojące dane. Okazuje się, że aktualnie globalne ocieplenie postępuje szybciej niż w ostatnich dekadach, a ponadto wchodzimy w okres, w którym jeszcze przyspieszy.

Zima w Wielkiej Brytanii była wyjątkowa - supersłoneczna, bardzo ciepła

Brytyjczycy, w ubiegłym roku nękani powodziami, tej zimy cieszyli się słońcem. Co prawda jeszcze nie ogłoszono, że padł rekord liczby godzin słonecznych, ale może się to stać już niebawem - rekord z 2001 roku został wyrównany. Ponadto temperatura była wyjątkowo wysoka, bo aż o 3,8 proc. wyższa od średniej.

Kanary przykrył saharyjski pył

Burza piaskowa zaatakowała Wyspy Kanaryjskie. Hiszpańska Agencja Meteorologiczna (AEMET) ogłosiła alert pogodowy pierwszego stopnia. Burzy piaskowej towarzyszy spadek widzialności do mniej niż kilometra.