Najnowsze

Najnowsze

Alarm powodziowy na Dolnym Śląsku

Wody w dolnośląskich rzekach wciąż przybywa. Stany alarmowe zostały właśnie przekroczone na siedmiu wodowskazach w regionie, natomiast ostrzegawcze - na ponad 20. W mieście Nowogrodziec i gminie Mysłakowice wprowadzono alarmy powodziowe. Po ostatnich opadach i roztopach przybyło wody także w rzekach regionu łódzkiego.

Tak wygląda zaćmienie Słońca w kosmosie

We wtorek 21 lutego Księżyc znalazł się pomiędzy należącym do NASA satelitą SDO (Solar Dynamics Observatory) i Słońcem, dzięki czemu doszło do częściowego zaćmienia Słońca. Zobaczcie, jak to zjawisko wspaniale wygląda w przestrzeni kosmicznej.

Zapadną w zimowy sen przy Misiu Uszatku

Młodzi mieszkańcy podkarpackiego Jarosławia mają już dość zimy. W sobotnie popołudnie symbolicznie (i publicznie) położą jej kres - "zapadną w zimowy sen", a po chwili obudzi ich z niego budzik.

Na Śnieżce 105 km/h. Wybrzeże: 90 km/h

Sobota upłynie pod znakiem wiatru. Na Śnieżce jego prędkość przekroczy 100 km/h, jednak większość Polaków będzie się zmagać z porywami rzędu 60-90 km/h. Zachowajcie czujność - tak silne porywy mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Przywrócili go do życia po 30 tys. lat

Choć wygląda niepozornie, jest najcenniejszym - bo najstarszym - kwiatem świata. Lepnica wąskolistna swego czasu, około 30 tysięcy lat temu, była bardzo powszechna na półkuli zachodniej. Jej prehistoryczną postać przywrócili do życia rosyjscy naukowcy, którzy już planują szukanie do badań jeszcze starszych roślin.

Ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi?

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi i nowotworami. W jaki sposób? Otóż udało się im stworzyć katalizator, który pomoże zmniejszyć ilość szkodliwych poprzemysłowych substancji w powietrzu.

Marciszów bez prądu, bo topi się śnieg

Zatory lodowe i odwilż sprawiają, że zagrożenie powodziowe na południowym zachodzie i południu wzrasta. W sobotę rano kilkadziesiąt domów w dolnośląskim Marciszowie (a także sztab kryzysowy) było pozbawionych prądu właśnie za sprawą podtopień.

Świeży śnieg na polskich stokach

W sobotę w polskich górach popada śnieg, ale od czasu do czasu niebo będzie się przejaśniać. Mimo ładnej pogody warunki jazdy będą utrudnione. Stoki pokrywa mokry śnieg, a opady mogą ograniczać widoczność.

W Alpach różnie: słońce, śnieg i deszcz

Narciarzy na alpejskich trasach czeka zróżnicowana pogoda, w zależności od kraju, w którym się zatrzymają. We Francji będzie słonecznie, w Szwajcarii i Austrii poprószy śnieg, ale słońce też się pokaże. Najgorsza, deszczowa pogoda czeka większość ośrodków niemieckich i niektórych włoskich.

Francuzi już plażują

Wyż znad Atlantyku przyniósł piękną wiosenną pogodę krajom zachodniej i południowej Europy. Z ciepła korzystają mieszkańcy i turyści we francuskich kurortach śródziemnomorskich. W Nicei rozpoczęli sezon plażowicze, nie zabrakło też amatorów morskich kąpieli.

Prezydent w miniaturze. Obiecał Żywcowi parę danieli

Dzień wypełniony reprezentacyjnymi obowiązkami w Żywcu miała dziś prezydencka para. Po spotkaniu z podopiecznymi jednej z fundacji, wizycie w przedszkolu im. rodziny Komorowskich oraz w miejskiej stajni, Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili otwarty niedawno w mieście park miniatur.

Warszawskie Włochy podtopione

Odwilż sięgnęła i Warszawy. Najlepiej widać to w mniej zurbanizowanych dzielnicach stolicy, takich jak na przykład Włochy. Im mniej asfaltu, a więcej "gołej ziemi", tym łatwiej zobaczyć, jak drastyczny był prowadzący do roztopów skok temperatur w ostatnim czasie.

Zimowi czarodzieje i magiczne kręgi

Pamiętacie tajemnicze kręgi w zbożu albo geoglify prekolumbijskiej kultury na peruwiańskim płaskowyżu Nazca? Zainspirował się nimi pewien Amerykanin, który w zaśnieżonym stanie Kolorado stworzył podobne rysunki, tyle że na śniegu.

Wystarczyła niewielka susza, by upadło imperium Majów?

Meksykańscy i brytyjscy naukowcy wspólnie ustalili, że do załamania się cywilizacji Majów doprowadziło przedłużające się zmniejszenie opadów deszczu - wystarczyło zaledwie 25-40%. Do tej pory historycy uważali, że jeśli przyczyną upadku Majów była susza, to musiała ona być bardzo poważna.

Wielka powódź na zachodzie Brazylii

W zachodnim stanie kraju, Acre w Amazonii, powódź pozbawiła dachu nad głową prawie 17 tys. osób. Na zdjęciach wykonanych z helikoptera widać zalane przez rzekę place i ulice, przygotowane do karnawałowej zabawy. Trwa walka z powodzią.

Boni uspokaja: Na razie nie ma zagrożenia powodzią

- Nie należy się obawiać wczesnowiosennej powodzi - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem pogoda sprzyja spokojnemu rozmarzaniu rzek. Jednocześnie przyznał, że możliwe są lokalne podtopienia spowodowane przez wodę z topniejącego śniegu.

NIK: Urzędnicy opóźniali wypłaty dla powodzian

Urzędnicy zbyt wolno wypłacali zapomogi dla powodzian z 2010 roku, a w 30 proc. skontrolowanych przypadków przekroczyli ustawowo wyznaczony termin - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Jednocześnie kontrolerzy podkreślają, że wypłacone pieniądze były "co do zasady wykorzystane w sposób legalny, rzetelny i gospodarny".

Bez kaloszy ani rusz! Roztopy w całej Polsce

W nocy na plusie, w ciągu dnia do 12 st. C, do tego deszcz i wiatr. Pogoda sprzyja topnieniu śniegu i lodu, w wyniku czego często powstają gigantyczne kałuże, przypominające małe osiedlowe stawy. Tak jest m.in. w Warszawie. A jak odwilż wygląda w całej Polsce? Obejrzyjcie zdjęcia Reporterów 24.

Wypatrzyli niezwykłe fulereny w kosmosie

Kosmiczny Teleskop NASA wypatrzył w przestrzeni kosmicznej, po raz pierwszy w historii ludzkości, fulereny w stałej postaci - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna. Wcześniej odnotowano ich istnienie tylko w postaci gazowej. Z tych znalezionych w kosmosie można by robić m.in. leki i broń.

Londyńczycy czują wiosnę

W Wielkiej Brytanii wpływ ciepłego morskiego powietrza robi swoje. Temperatury w Londynie skoczyły do 17 stopni. Niespodziewanie wiosenna pogoda zachęca Londyńczyków do korzystania z uroków miejskich parków.

Deszcz zmoczy drogi. Będzie ślisko!

Warunki drogowe będą kiepskie ze względu na opady deszczu. Dodatkowo jazdę utrudni silny wiatr, do 80 km/h. Przejaśnienia i rozpogodzenia zdarzą się tylko w zachodniej części Wybrzeża.

Mokro i wietrznie, na Bałtyku sztorm

Dzień będzie deszczowy i wietrzny za sprawą układów niżowych znad północnej Europy. Zdominują go chmury, tylko na północy w drugiej części dnia możliwe rozpogodzenia.