Najnowsze

Najnowsze

Już 20 ofiar powodzi w Ekwadorze

20 osób zginęło w piątkowej powodzi w Ekwadorze. Ulewne deszcze zalały pola uprawne, miasta i zmusiły tysiące ludzi do ewakuacji. Władze latynoskiego państwa ogłosiły stan wyjątkowy w sześciu z 22 prowincji kraju.

Zgłodniałe wiewiórki pożarły tulipany

Kanadyjskie wiewiórki to spokojne zwierzęta, ale ocieplenie klimatu ma na nie zły wpływ. Jak donosiły kanadyjskie media, wiewiórki w mieście Windsor, w prowincji Ontario na południu Kanady, wykorzystały brak zimy i wyjadły cebulki tulipanów w parkach.

Kosmiczne śmieci o włos minęły ISS

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jest już bezpieczna. Wczoraj minął ją fragment rosyjskiej rakiety nośnej, która mogła uderzyć w stację i doprowadzić do niebezpiecznych zniszczeń, poinformowała agencja NASA. Astronauci wrócili do bazy po tym, jak przed uderzeniem kosmicznego śmiecia schronili się w Sojuzach.

Groźba suszy w Polsce. Zdrożeje żywność?

Słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą wywołać uśmiech na naszej twarzy, ale krótkotrwały. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, grozi nam susza. Po wiosennych roztopach nie ma śladu, wody w rzekach niskie, a deszczu według prognoz szybko nie zobaczymy. Mogą być kiepskie plony i droga żywność. Czy zagrożenie jest realne, sprawdzała redakcja "Polska i Świat".

Tornado zniszczyło półmilionowe miasto

12 tys. budynków bez prądu, zniszczone domy, drzewa wyrwane z korzeniami. To bilans tornada, jakie przeszło nad miastem Louisville w amerykańskim stanie Kentucky. Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Drogi suche, uwaga na ostre światło

W sobotę warunki drogowe w całej Polsce będą dobre. Synoptycy nie zapowiadają opadów deszczu, więc nawierzchnia pozostanie sucha. Temperatura będzie dynamicznie rosnąć, maksymalnie osiągnie 18 st. C.

Fiolety i czerwienie na wiosennym niebie

Wiosna zaczyna się piękną wyżową pogodą, co daje znakomite warunki do obserwacji nieba. W ciągu dnia gdzieniegdzie rozciągają się białe obłoki, o zachodzie słońca przybierające kolor purpury i fioletu. Kolorowe wiosenne zachody słońca uchwycili Reporterzy24.

Wyspy Brytyjskie gorętsze od Sahary

Na Wyspy Brytyjskie zawitało już lato. W południowo-wschodniej Anglii słupki rtęci poszybowały dziś do 21 st. C. To rekord marcowych temperatur w całej historii pomiarów.

W polskich górach słońce i do 16 stopni

Chociaż za oknami coraz bardziej wiosennie, narciarze wciąż mogą liczyć na dobre warunki w polskich górach. Sobotnia pogoda będzie sprzyjać wypoczynkowi na stokach. Ma być ciepło i słonecznie.

Przelotne deszcze w Alpach

W wielu rejonach Alp w sobotę przelotnie popada. Narciarze mogą jednak liczyć także na słoneczne chwile. Będzie dość ciepło, ale w części ośrodków temperatury utrzymają się poniżej 10 stopni.

Boa gigant straszy na Grand Central

15 metrów długości i ponad tona wagi. To titanoboa, największy wąż w historii naszej planety, żyjący 60 mln lat temu. W piątek jego model w skali jeden do jednego odsłonięto na nowojorskiej stacji Grand Central.

Tną lód piłami, bo idzie sezon żeglarski

Właściciele mazurskich marin wycinają lód piłami spalinowymi. Chcą jak najszybciej zrzucić na wodę łodzie, jachty i motorówki. Pierwsze rezerwacje są już na kwiecień, a lód na jeziorach nadal trzyma.

W weekend słonecznie, ale wietrznie

W weekend czeka nas typowo wiosenna aura. Temperatura wyniesie maksymalnie 18 st. C, dominować będzie słońce. Na północnym wschodzie lekko pokropi. Uwaga na silny wiatr, powieje do 80 km/h.

Silna La Niña nie zatrzymała ocieplenia. Rok 2011 jednym z najgorętszych

Rok 2011 uplasował się na 11. miejscu w rankingu najcieplejszych lat - podała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Nie przeszkodził w tym nawet silny wpływ zjawiska La Niña, które zwykle powoduje obniżenie globalnych temperatur. Tendencja do ocieplania klimatu nie przejawia się tylko w pojedynczych rocznikach. Od 1997 roku następuje właściwie nieprzerwane pasmo coraz wyższych temperatur.

Niezbyt wiosenny koniec miesiąca

O złudzie wiosny! W niektórych krajach wiosna zaczyna się 1 marca. Porządnie, zawsze w tym samym terminie, średnie klimatyczne łatwo liczyć - ale klimaty Europy to nie monolit.

U Niemców zakwitł kwiat-śmierdziel

W ogrodzie botanicznym w Kilonii w Niemczech zakwitło dziwidło. Kwiat jest uważany za największy na świecie i cuchnie... padliną. W ciągu 24 godzin zwiędnie, ale odór po nim zostanie jeszcze przez trzy dni.

Jezdniami płynęła woda. Taki potop zdarza się raz na 100 lat

Istny sądny dzień nastał w Maoochydore w północno-wschodniej Australii. Miejscowość oddalona o 100 km od Birsbane została dosłownie zalana przez deszcz, a ulice zamieniły się w rwące potoki. Meteorolodzy są zgodni: "Takie wydarzenie pogodowe zachodzi raz na 100 lat".

Woda na Merkurym? NASA ma kolejny dowód

Nowych dowodów na obecność wody na Merkurym dostarczyła sonda Messenger wysłana przez NASA do zbadania tej planety. Mimo iż, temperatury mogą osiągać tam nawet 400 st. C, niektóre kratery na jej biegunach są wiecznie zacienione – skutkuje to powstawaniem tzw. zimnych pułapek. Na radarach wyglądają one zupełnie jak lód.

Prognozy, pomiary i poezja. Dzisiaj święto meteorologów

23 marca obchodzony jest Dzień Meteorologa. Pamiętali o tym nasi czytelnicy. "Serdeczne życzenia, tylko trafnych prognoz i słońca" - napisała na Kontakt Meteo Mirosława z Sandomierza. My zaś korzystając z okazji napiszemy o meteorologii słów kilka.

Słonecznie po mglistym poranku na drogach

Po porannych mgłach warunki na drogach poprawiają się. W ciągu dnia komfortowo będzie się podróżować po całej Polsce. Będzie ciepło i słonecznie, zachmurzenie jedynie na południu kraju.

Superburza piaskowa nad Azją. Miała 1000 km zasięgu

Burze piaskowe nawiedziły południowo-zachodnią Azję i Bliski Wschód w połowie marca 2012. Zjawisko uchwyciła satelita NASA. Fotografia prezentuje gigantyczny zasięg, jaki osiągnęły - 1000 km - od Morza Czerwonego po Afganistan i od Półwyspu Arabskiego po Indie.

"Załóż detektor. Weź sondę i łopatkę. Nie narażaj życia z miłości do gór"

Jak unikać lawin? Co zrobić, gdy jednak znajdziemy się w jej zasięgu? Jak nie dać się zasypać? Jak skutecznie szukać porwanych przez lawinę? Na wszystkie te pytania będą w weekend odpowiadać wolontariusze TPN. W sobotę i niedzielę będzie ich można spotkać przy wejściu na najpopularniejsze szlaki turystyczne w Tatrach, gdzie propagować będą ogólnopolską akcję informacyjną "Lawinowe ABC".

Po porannych mgłach piękne słońce

W piątek pogoda będzie naprawdę dobra. Dzień zacznie się mgłami, ale później będzie zdecydowanie pogodnie. Najwięcej słońca synoptycy przewidują na zachodzie kraju. Tam, chwilami, niebo będzie bezchmurne. W Zielonej Górze słupki rtęci podskoczą do18 st. C.

Kutcher jako pierwszy stanie w kosmosie

Komercyjne loty na orbitę ziemską to już nie science fiction. Brytyjski koncern Virgin Galactic jako pierwszy przygotował ofertę dla każdego. Osobą, która zainauguruje loty, jest znany, amerykański aktor Ashton Kutcher - poinformował szef Virgin, Richard Branson.