Najnowsze

Najnowsze

Znaleźli sposób na pomiar widma antymaterii

Naukowcy z CERN znaleźli sposób na zbadanie ewentualnych różnic między atomami wodoru a ich odpowiednikami złożonymi z antymaterii. Takie porównanie ma pomóc wyjaśnić dlaczego cała antymateria przepadła, a nasz wszechświat jest złożony tylko z materii.

Chmury, śnieg i deszcz w Alpach

W czwartek na alpejskich szlakach nie ma co liczyć na dużo słońca. Rozpogodzenia pojawią się tylko w niektórych ośrodkach francuskich i włoskich. Dominować będą opady śniegu i śniegu z deszczem.

Jest co sprzątać. Pracują służby, mieszkańcy i wolontariusze

Na południowym-wschodzie USA, zdewastowanym przez burze i tornada trwa wielkie sprzątanie. Przy oczyszczaniu najbardziej zniszczonych miejsc pracują służby i setki wolontariuszy. W trudnej sytuacji są ci, którzy nie ubezpieczyli domów. Bez pieniędzy z odszkodowań mogą nie mieć środków nawet na usunięcie gruzów, a tym bardziej na odbudowę.

To Laskorn fikał w foce!

W nocy z wtorku na środę w fokarium prowadzonym w Stacji Morskiej na Helu przyszły na świat dwie foki szare (tak, tak - te, których zdjęcia USG wam niedawno pokazywaliśmy!). Niebawem powinna urodzić jeszcze jedna z samic mieszkających w fokarium.

GJ1214b ma więcej wody niż Ziemia. Nagrzana jest do 232 st. C

Na planecie odległej od Ziemi o 40 lat świetlnych astrofizycy z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykryli wielkie ilości wody. Naukowcy już wcześniej przypuszczali, że na GJ1214b może występować woda, ale dopiero teraz uzyskali całkowitą pewność.

Inwazja nietoperzy. Ponad 250 tys. w jednym mieście

Inwazja setek tysięcy dużych nietoperzy w mieście Katherina w australijskich Terytoriach Północnych. Obecność takiej liczby zwierząt zwiększa zagrożeniem epidemią wścieklizny - oceniło Centrum Kontroli Chorób (CDC) i wydało ostrzeżenie dla mieszkańców miasta.

Przed nami "Pełnia Robaczego Księżyca"

Już w czwartek będzie miała miejsce ostatnia zimowa pełnia Księżyca nazywana przez rdzennych Amerykanów m.in. "Pełnią Robaczego Księżyca". Zapolujcie na nią i podzielcie się z nami zdjęciami. No i koniecznie uważajcie, gdzie stąpacie!

Wyścig o "boską cząstkę". Amerykanie na czele?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że są blisko udowodnienia istnienia bozonu Higgsa, czyli tzw. boskiej cząstki, która ma odpowiadać za to, że pozostałe cząstki w ogóle mają masę. Na rychłe potwierdzenie istnienia "boskiej cząstki" liczą też naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

"Titanic" padł ofiarą mocy Księżyca?

Niemal dokładnie w 100 lat po katastrofie transatlantyku powstała przekonująca teoria o okolicznościach jego zatonięcia. - Nadzwyczajne zbliżenie się Księżyca do Ziemi może tłumaczyć, dlaczego na wodach, gdzie zatonął Titanic, znalazło się tak dużo gór lodowych - twierdzi Donald Olson z Texas State University, fizyk który kierował zespołem astronomów badających rolę Księżyca w katastrofie.

Alarm w Płocku odwołany. Lodołamacze pracują

W związku ze spadkiem poziomu Wisły w Płocku odwołano w środę po południu alarm powodziowy. Na terenie tego miasta obowiązuje obecnie stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na rzece pracują wciąż lodołamacze, które rozbijają krę lodową.

Wkrótce dzień zrówna się z nocą

Nie trzeba być astronomem, żeby zaobserwować wydłużenie się dnia. Słońce zaczyna wstawać coraz wcześniej, i zachodzi później. Niedługo będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem równonocy wiosennej, po której pora dzienna zacznie dominować w ciągu doby. Zjawisko wydłużania się dnia zaobserwował Reporter 24.

Śnieg i deszcz w Dzień Kobiet. Potem trochę lepiej

W Dzień Kobiet na romantyczny spacer w słońcu będą mogli się wybrać tylko mieszkańcy wschodniej Polski. Na pozostałym obszarze kraju atmosferę tego szczególnego dnia zepsują opady i niskie temperatury. Z biegiem tygodnia nie przestanie padać, jednak temperatura będzie wzrastać - w niedzielę 11 marca sięgnie nawet 11 st. Celsjusza.

Odnaleziono ciało turystki z Krakowa

- Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli w środę ciało poszukiwanej od poniedziałku turystki z Krakowa - poinformował Bartłomiej Stoch-Michna z TOPR. 40-latka prawdopodobnie poślizgnęła się na stromym stoku w Dolinie Jarząbczej w Tatrach Zachodnich.

Na Mazury powróciła zima

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wiosnę, tymczasem zima nie daje o sobie zapomnieć. Na Mazurach spadł właśnie śnieg, co udokumentował Reporter24.

Atak pająków na Wagga Wagga

Australię nawiedziła w ostatnich dniach wielka powódź. Jednym z niecodziennych skutków nadejścia wielkiej wody jest niepowtarzalny widok tysięcy pajęczyn, oplatających domy, krzewy i drzewa. Dlaczego tak się stało?

Wagga Wagga ocalało. Inne miasta otoczone "śródlądowym morzem"

Australijskie Wagga Wagga przetrwało sądny wtorek. Przepływająca przez nie rzeka Murrumbidgee osiągnęła niższy poziom niż przewidywano i nie zniszczyła wałów przeciwpowodziowych. Mieszkańcy centrum wracają do swoich domów, ale w Nowej Południowej Walii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy. Woda może zalać kolejne miejscowości.

47 ofiar lawiny w Afganistanie. Wciąż szukają żywych

Bilans ofiar śmiertelnych lawiny, jaka zeszła na górską wioskę w północno-wschodnim Afganistanie wzrósł do 47 - poinformowały w środę władze. Ratownicy nadal przeczesują teren, mając nadzieję na odnalezienie żywych ludzi.

Nowy zator koło Płocka. Alarm powodziowy w mieście

Lodołamacze będą w środę kontynuowały akcję kruszenia lodu. Do rozbicia mają m.in. zator, jaki we wtorek utworzył się w powyżej Płocka. W związku z przyborem Wisły w mieście ogłoszono po południu alarm powodziowy. Władze nie prognozują jednak "wystąpienia realnego zagrożenia powodziowego".

W Alpach wiosennie: pogodnie, słonecznie i ciepło

W środę na alpejskich trasach narciarskich będzie bardzo słonecznie. Narciarzy czeka ciepły dzień, bo mróz utrzymuje się już tylko w nielicznych wyżej położonych kurortach francuskich i szwajcarskich. Niżej będzie nawet do 13 stopni.

Rzut oka w mroczne zakamarki duszy synoptyka

Żywot synoptyka to nie tylko patrzenie w niebo, czasem też trzeba spojrzeć wgłąb "mrocznych zakamarków duszy". Przeczytajcie poezję meteorologa TVN Meteo Artura Chrzanowskiego, pt. *** [z ciszy bólu jestestwa].

Zalane ulice i domy. Nawałnica na północy Francji

Ulewny deszcz i intensywny śnieg wywołał panikę w kilku miejscowościach prowincji Pas-de-Calais położonej na północy Francji. W ciągu kilkunastu minut ulice znalazły się pod wodą. Zdaniem synoptyków, w jeden dzień spadło tyle wody, ile zazwyczaj w miesiąc.

Poszukiwany peruwiański pingwin, uciekinier z tokijskiego zoo

Trwają poszukiwania peruwiańskiego pingwina, który uciekł z tokijskiego zoo. – Nie wiemy, jak to zrobił. Podejrzewamy, że uciekł, bo był ciekawy co jest na zewnątrz i głodny przygód – mówią jego opiekunowie. Zwierzę ostatnio widziano i sfotografowano na wodach Zatoki Tokijskiej.