Najnowsze

Najnowsze

20-metrowa fala wdarła się w miasto. Zobacz, co zostało w rok po niej

Zalane wodą całe kwartały ulic i pola nawet w głębi lądy - tak kilka dniu po uderzeniu fali tsunami wyglądały okolice nadmorskiego Ishinomaki. Falochrony przygotowane na odparcie kilkumetrowych fal rok temu nie miały szans z 20-metrową ścianą wody. To jedno z miejsc, gdzie wody wdarły się szczególnie daleko.

1,5 roku w cieniu dymiącego wulkanu

Chmura popiołu unosząca się z wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii postawiła na nogi mieszkańców pobliskich miejscowości. Specjaliści i lokalne władze uważnie obserwują jego aktywność. Choć w kilku miejscowościach ogłoszono alarm, na razie nie ma zagrożenia dla mieszkańców i turystów.

W Stanach najcieplej od ponad wieku

Niespotykane o tej porze temperatury nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach nie było tak ciepło od ponad 120 lat.

Dużo słońca w Alpach

Dobry dzień czeka narciarzy na alpejskich stokach. We wszystkich kurortach będzie bardzo słonecznie. Temperatury prawie wszędzie będą dodatnie, a w Veysonnaz termometry pokażą nawet 19 st.

Ponad 40 mln ludzi uciekało przed klęskami. Będzie ich więcej?

Ponad 42 mln ludzi w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone w ciągu dwóch ostatnich lat do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi - poinformował Azjatycki Bank Rozwoju. Na tych obszarach leży 6 z 10 państw najbardziej podatnych na konsekwencje zmian klimatu.

Kiribati szykuje się na ewakuację. Władze znalazły już ziemię

Kiribati - archipelag wysp, a zarazem państwo wyspiarskie - może wkrótce zostać całkowicie zalane przez Pacyfik. Władze kraju szykują się do wykupu ziemi, która może stać się nowym domem dla części obywateli tego 100-tysięcznego państwa. W kręgu zainteresowań jest ogromna działka na Fidżi.

"Wiosna w świecie ptaków jest od dawna"

Powoli się ociepla, a wraz z pierwszymi wiosennymi roślinami pojawiają się ptaki, które wracają po zimie spędzonej w cieplejszym klimacie. Na Kontakcie Meteo pojawiają się nowe zdjęcia ptasich powrotów. Tymczasem dyrektor warszawskiego zoo przekonuje, że ptaki, które zimę spędziły w Polsce, już od dawna czują wiosnę.

Poczujemy chłód na skraju wyżu

W ciągu najbliższej doby Polska będzie na skraju wyżu. Napłynie nieco chłodniejsze i wilgotne powietrze polarno-morskie (PPm) znad Finlandii.

Wyjątkowe zjawisko na zachodnim niebie

Już dziś będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych widowisk na niebie w 2012 roku. Około godz. 23.00 Wenus zbliży się do Jowisza. Dwie najjaśniejsze planety na niebie będzie dzielił jedynie trzystopniowy kąt.

Ciepło, ale bardzo wilgotno

Front atmosferyczny zalegnie nad Polską południowo-wschodnią. Słabe opady deszczu mogą wystąpić także na Suwalszczyźnie i na Mazurach. Przejasni się na zachodzie i na północy kraju.

Góry lodowe na Południowym Atlantyku

Na półkuli południowej kończy się lato - pora, w której od lodowców na Antarktydzie odłamują się góry lodowe. Kilka takich olbrzymów wykrył satelita Terra należący do NASA.

Suche drogi niemal w całym kraju

O poranku kierowcy mogą natrafić na mgły i zamglenia w Polsce północno-wschodniej i centralnej. Potem rozpogodzi się i warunki do jazdy będą dobre. Słaby deszcz tylko na południu i południowym-zachodzie.

Wtorek słoneczny nad morzem i mokry w Bieszczadach

Dobra pogoda czeka dziś mieszkańców północy i zachodu, gdzie szykują się spore przejaśnienia. Z kolei opady deszczu szykują się na przeciwległym krańcu Polski, na południowym-wschodzie. Biomet będzie niekorzystny, ciśnienie z tendencją spadkową.

Burza piaskowa szalała nad stanem Waszyngton

Burza piaskowa rozszalała się w niedzielę nieopodal miasteczka Toppenish w amerykańskim stanie Waszyngton. Szczególnie mocno dała się we znaki kierowcom na drodze nr 97 łączącej północ z południem, gdzie na skutek ograniczonej widzialności zderzyło się ze sobą kilka samochodów osobowych.

Polskie stoki może zalać przelotny deszcz

Dobre, bardzo dobre, a nawet wspaniałe warunki panują na polskich stokach. Leży na nich sporo śniegu, temperatury są dodatnie, a widzialność miejscami wyśmienita. Miłośnikom białego szaleństwa wtorek może jednak upłynąć pod znakiem przelotnych, frontowych opadów deszczu.

Dwa trzęsienia w Kaszmirze. Wybuchła panika

W ciągu zaledwie trzech godzin indyjska Kotlina Kaszmirska zadrżała aż dwa razy. W tak krótkim odstępie czasu w poniedziałek nastąpiły po sobie dwa silne trzęsienia ziemi - pierwsze miało magnitudę 5,6, drugie było natomiast nieznacznie słabsze. Wśród mieszkańców Kotliny zapanowała panika.

Australia: na termometrach ponad 40 st. C

W zachodnioaustralijskim Perth lato sezonu 2011-2012 przejdzie do historii. - Tak ciepłego marca nie było tu od 1988 roku, a licząc od początku grudnia, letnie temperatury wynosiły dużo powyżej średniej - mówią przedstawiciele australijskiego Biura Meteorologicznego.

W dobę fala przemierza cały Pacyfik. Zobacz drogę tsunami z marca 2011

Amerykańscy badacze podejrzeli za pomocą satelitów cały cykl "życia" tsunami z marca 2011 roku. Było wyjątkowe nie tylko pod względem zniszczeń, jakich dokonało w Japonii, ale też tego, jak funkcjonowało na oceani. Czoła wygenerowanych przez trzęsienie pojedynczych fal, wędrując dalej na wschód, zetknęły się i uformowały giganty o dwa razy wyższej wysokości i większej sile.

56 osób pod śniegiem po zejściu lawiny

Lawina zasypała 56 osób w północno-wschodnim Afganistanie. Do tragedii doszło rano niedaleko miejsca, w którym tydzień temu pod zwałami śniegu zginęło niemal 50 osób.

"Uliczki" chmur nad Grenlandią

Nad Grenlandią zawisły zapierające dech w piersiach uliczki chmur. Koniecznie sprawdźcie, czym jest to zjawisko i jak pięknie potrafi się prezentować.