Najnowsze

Najnowsze

Redakcja TVN Meteo "od kuchni"

Codzienne prognozy pogody kojarzymy z kilkoma znanymi twarzami prezenterów. Jednak za nimi stoi cały zespół, który opracowuje informacje o pogodzie i nadaje im postać, jaką znamy z ekranu. Żeby to się udało, muszą być zgraną drużyną, w której zawodnicy rozumieją się niemal bez słów. Jak im to wychodzi, sprawdzała Weronika Diallo.

Tragiczny dzień Japonii

Rok temu, 11 marca o godzinie 6.46 czasu polskiego wschodnim wybrzeżem Japonii wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Wywołało ono ogromne i niszczycielskie tsunami. Zginęło ponad 15,5 tys. ludzi. Ponad 5 tys. nadal uznaje się za zaginione. Pół miliona straciło dach nad głową, a 400 tys. ewakuowano. To była największa katastrofa naturalna w Japonii od 140 lat.

Pająk poleci na stację kosmiczną

Maleńki skakun arlekinowy będzie dodatkowym pasażerem statku kosmicznego lecącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci sprawdzą na jego przykładzie, w jaki sposób pająki zachowują się w stanie nieważkości. Na pomysł eksperymentu wpadł 18-letni Amr Mohamed z Egiptu, który wygrał międzynarodowy konkurs "Space Lab".

Wkrótce dwa miliardy ludzi bez wody

Na Ziemi żyje 7 mld ludzi, a prawie miliard z nich nie ma dostępu do wody pitnej. Jak prognozuje ONZ, sytuacja będzie się pogarszać. Do roku 2025 prawie 2 mld ludzi nie będą miały co pić. W środę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To doskonała okazja do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do niej.

Piękna zima tej wiosny nastała

Front atmosferyczny spowodował powrót zimowej pogody na północy Polski. Już w nocy w niektórych miejscach padał śnieg. Jak informują internauci, biało zrobiło się w Trójmieście i na Pomorzu. Białego puchu może jeszcze przybyć, bo według prognoz w dzień opady mają powrócić.

Ciężarówki latały 20-30 metrów w górę. "Trąba rwała je jak zabawki"

Nawet 12 tornad przeszło we wtorkowe popołudnie nad północnym Teksasem, w okolicy miast Dallas i Fort Worth. Żywioł wyrywał dachy domów, dewastował lasy, a z jednego z parkingów dla TIR-ów pozostawił tylko zgliszcza. - Widziałem, jak trąba podnosiła ciężarówki. Rwała je jak zabawki, podrzucała 20-30 metrów w górę - mówił jeden ze świadków. Pozytywnym zaskoczeniem jest fakt, że w żywiole nikt nie zginął - odnotowano jedynie kilkunastu rannych.

Mokro i ślisko na północy. Uważajcie na drogach!

W środę warunki drogowe będą się znacznie różnić w zależności od części kraju. Kierowców podróżujący po drogach Polski północnej i centralnej czekają utrudnienia. Tam będzie zimno, mokro i ślisko. Z kolei na południu zmotoryzowanych czekają dobre warunki drogowe.

W polskich górach pogodnie i ciepło

Wypoczywających w polskich górach czeka pogodny dzień. Część ośrodków narciarskich kończy już sezon, ale sporo nadal zapewnia dobre warunki do zjeżdżania. W środę na stokach będzie słonecznie i ciepło.

Pochmurno i mokro na alpejskich stokach

Dla narciarzy w Alpach to nie będzie udany dzień. W przeważającej większości ośrodków ma padać deszcz. W kilku miejscach z racji niskich temperatur można spodziewać się śniegu. Za to w dwóch ośrodkach temperatura skoczy do 20 st.

Wysokie stężenie pyłków na południu kraju

Stężenie pyłków roślin będzie w środę wyższe na południu kraju, gdzie zagości słoneczna i bezwietrzna pogoda. Na północy powietrze oczyści się na skutek opadów deszczu i silnego wiatru, dochodzącego do 70 km/h.

Ten silnik wyniósł ludzi na Księżyc. Poznaj historię rewolucyjnej technologii

Jego wstępny projekt powstał w połowie zeszłego wieku w amerykańskiej firmie lotniczej. Po przejęciu przez agencję kosmiczną, zamienił się w potężny napęd rakietowy, do dziś osiągający rekordowe wyniki. NASA przypomina historię silnika rakietowego F-1, który zapewnił historyczne sukcesy programowi lotów kosmiicznych Apollo.

Dziury w jezdni łatają kwiatkami

Łotysze w niecodzienny sposób postanowili zwrócić uwagę władz na dziurawe jezdnie. W kilku miastach w kraju sadzą w wyrwach kwiaty, informuje agencja BNS.

Ognista kula nad Nową Zelandią

Widziana w największych miastach kraju, słyszana w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, pozostawiająca po sobie smugę na 10 minut. Czym było niecodzienne zjawisko na nowozelandzkim niebie?

Niż i front przyniosą spadek ciśnienia

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem słabego niżu i frontu atmosferycznego. Niż ten skieruje do nas ciepłe polarno-morskie powietrze (PPmc) z południa, tylko na północy zalegać jeszcze będzie powietrze pochodzenia arktycznego (PAs).

Nad Japonią wiatr niczym tajfun. Pracodawcy skrócili dzień pracy

Silny wiatr uderzył w japońską prowincję Kanto, na największej wyspie kraju - Honsiu. Wieje tak mocno, że odwołano już ponad 200 lotów, a punktualne zwykle pociągi kursują z opóźnieniami. Tokijscy pracodawcy zwolnili swoich pracowników wcześniej do domów, by mogli wrócić przed załamaniem pogody. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej wiatr utrzyma się także w środę.

Małe szanse na ciepłe święta. Temperatury poniżej 10 st. C

Kolejne prognozy potwierdzają, że w tym tygodniu nie ma co liczyć na ładną i stabilną pogodę. Przelotne opady będą się pojawiać w różnych miejscach kraju, a szczególnie mokre będą środa i sobota. Na Niedzielę Wielkanocną warto przygotować ciepłe ubrania, bo będzie to najchłodniejszy dzień w tygodniu.

Śnieg wrócił na północ Europy

"Sypie trzeci dzień z rzędu, mamy tu drugą zimę" - napisała na Kontakt Meteo Mia z Tallinu, stolicy Estonii. W Szkocji natomiast 3 kwietnia, na północy kraju, są miejsca gdzie leży nawet 10-centymetrowa warstwa śniegu.

Makro-świat w polskich lasach

Zapracowani i zabiegani, pod natłokiem codziennych obowiązków często nie mamy czasu, by rozejrzeć się wokół siebie, pójść na spacer, docenić piękno przyrody. Zrobił to za nas użytkownik Enrique, który sfotografował las w skali makro.

Nowy Jork naprawdę nigdy nie zasypia

Frank Sinatra śpiewał o Nowym Jorku, że to miasto, które nigdy nie śpi. Potwierdza to NASA swoimi zdjęciami satelitarnymi. Kiedy słońce zachodzi światła Wielkiego Jabłka wyraźnie widoczne są z Kosmosu. Przez całą noc.

Brudna wojna o radioteleskop. Australia kontra RPA

10 tys. razy szybszy niż inne i do tego 50 razy wrażliwszy - taki ma być SKA (Square Kilometer Array), najnowocześniejszy radioteleskop, wart 2 miliardy euro. Dzięki niemu dowiemy się m.in. czy jesteśmy sami w Kosmosie. Budowa urządzenia ma ruszyć w 2016 roku, ale wciąż nie wiadomo gdzie. O inwestycję rywalizują Australia i RPA, a walka między nimi jest brudna.