Najnowsze

Najnowsze

Niż znad Litwy przyniesie chłód

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Litwy, w strefie przemieszczającego się z północy na południe frontu atmosferycznego.

Lodowe kolce przypominają o zimie

Lód pokrywa jeszcze niektóre zbiorniki wodne na północnym wschodzie Polski, przypominając mieszkańcom tego regionu o zimie, która skończyła się zaledwie kilka dni temu. Zamarznięte bryły dostarczają także niezwykłych wrażeń estetycznych, co widać doskonale na zdjęciach reporterów 24.

Deszcz i wiatr utrudnią jazdę

Pogoda nie będzie dziś sprzyjać kierowcom. Przelotne opady w całym kraju sprawią, że drogi będą mokre, a widzialność ograniczona. Jazdę mogą też utrudniać silne porywy wiatru.

Do 2100 roku o 2 m wody więcej. Zrobi się niebezpiecznie

- Poziom wód w morzach świata zwiększył się nawet o 18 m, odkąd ponad 14 tysięcy lat temu stopniała pokrywa lodowa na Antarktydzie. Aktualnie poziom wód wzrasta o około 40 mm, co oznacza, że do 2100 roku może być aż o 2 m wyższy od obecnego - wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z Francji i Japonii. To skrajnie niebezpieczna sytuacja.

Śledztwo ws. masowego pomoru żab

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić masową śmierć miejscowych żab. Padnięcie kilkuset płazów w niedzielę 18 marca nazwano "katastrofą ekologiczną". Zaangażowanie prokuratury, a także liczne akcje ratowania żab m.in. na Podlasiu, wynikają z tego, że polskim żabom grozi wyginięcie.

W słonecznych Alpach nawet 20 stopni

Narciarze na alpejskich stokach w czwartek będą mogli korzystać z pięknej pogody. W jeździe nie przeszkodzą opady, raczej będzie można liczyć na opaleniznę. W niektórych ośrodkach temperatury sięgną 20 stopni.

Olsza będzie pylić intensywnie. Spowoduje katar

Przed uczulonymi na pyłki olszy trudny dzień. Stężenie pyłków tego drzewa będzie w całej Polsce co najmniej wysokie. Alergicy będą kichać i narzekać uciążliwy katar. Nie obejdzie się także bez bólu głowy. Również wysokie będzie stężenie pyłków topoli.

Dziesiątki miliardów planet gotowych do zamieszkania

W pobliżu Słońca mogą znajdować się dziesiątki miliardów planet, które mogliby zamieszkiwać ludzie - twierdzą naukowcy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Co więcej, leżą one stosunkowo blisko nas. Tylko w odległości około 30 lat świetlnych od Ziemi może być ich 100.

46 tysięcy pożarów traw w miesiąc

Aż 46 tysięcy razy paliły się trawy i nieużytki w Polsce w marcu. W tych niepotrzebnych pożarach zginęło siedem osób. - Tylko we wtorek 27 marca ogień wybuchał 2,5 tysiąca razy - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Tajemniczy pałac i pustelnia w puszczy

Słoneczne i "wydłużone" po zmianie czasu dni zachęcają do wybrania się na niewielkie wycieczki i odkrywania atrakcji w najbliższej okolicy. Na Kontakcie Meteo pojawiły się zdjęcia internauty Enrique, który zwiedził dwa malownicze miejsca w Świętokrzyskiem: Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach i pałac Krzyżtopór.

Oferta darmowych działek już nieaktualna. Szwedzi zasypani zgłoszeniami

Zła wiadomość dla tych, którzy rozważali jeszcze wysłanie wniosku o otrzymanie jednej z darmowych działek w szwedzkiej gminie Nordmaling. "Oferta jest już nieaktualna" - informują krótko jej władze na swojej stronie internetowej. To efekt dużej ilości zgłoszeń, które napłynęły w ostatnim czasie. Wiele z nich pochodziło od Polaków.

Zorza nad Oslo. "Czekałam na nią 5 miesięcy"

"Widok zachwycił mnie na tyle, że chciałam się nim podzielić ze światem" - napisała na Kontakt 24 autorka zdjęć przedstawiających zorzę polarną. Zjawisko częste na północy Norwegii, pojawiło się i na południu. Wtedy nasza Reporterka 24 je uwieczniła.

Jangcy spływa mułem. Dlaczego?

Jangcy, trzecia po Amazonce i Nilu najdłuższa rzeka świata, z impetem wpada do Morza Wschodniochińskiego. Widać to nawet z kosmosu. Na zdjęciu zrobionym przez satelitę NASA obserwujemy, jak daleko w głąb zatoki sięga osad naniesiony przez rzekę. Nie zawsze było go tak dużo - naukowcy uważają, że za aktualny stan rzeczy odpowiada Zapora Trzech Przełomów.

Ziemia sama maluje takie obrazy. Prądy oceanów jak pędzla van Gogha

Jeśli kiedykolwiek zanurzyliście dłoń w zbiorniku słonej wody i poczuliście, jak ona faluje, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że wody wszechoceanu są w nieustannym ruchu. Żeby dostrzec jednak, jak opływają cały świat, nie zatrzymując się ani na chwilę, powinniście spojrzeć z innej, szerszej perspektywy. Znajdziecie ją w tym nagraniu.

Bezchmurny i rekordowo ciepły. Letni marzec na Wyspach

W tym miesiącu na Wyspach Brytyjskich było ciepło. Padł nawet marcowy rekord maksymalnej temperatury w Szkocji – w miejscowości Cromdale wynosiła ona 23,2 st. C. Za wspaniałą wiosenną pogodę odpowiedzialny jest wyż, który omijając Wielką Brytanię jednocześnie wywołuje napływ mas ciepłego powietrza do jej krain.

Księżyc jest prawie jak Ziemia. Nowa teoria powstania satelity

Skały, z których składa się Ziemia i te pokrywające powierzchnię Księżyca, różnią się w tak niewielkim stopniu, że pod znakiem zapytania staje dotychczasowa teoria powstania Srebrnego Globu - na łamach "Nature Geoscience" informują naukowcy z Uniwersytetu w Chicago.

Okulary przeciwsłoneczne i w drogę

W środę warunki drogowe na przeważającym obszarze kraju będą dobre. Nawierzchnie pozostaną suche, a biomet nie utrudni koncentracji podczas podróży. Wyjątek stanowi Suwlaszczyzna, gdzie może pojawić się przelotny deszcz.

W górach wciąż zimowo - w sam raz na narty

Na polskich stokach wciąż leży sporo śniegu - zarówno naturalnego, jak i sztucznego. W środę ponadto temperatury w większości ośrodków narciarskich sięgną kilkunastu stopni Celsjusza. Koniecznie sprawdźcie w naszej prognozie, gdzie najlepiej wybrać się poszusować.