Najnowsze

Najnowsze

Kosmiczny złom już spadł?

Według ekspertów NASA 500 kilogramów resztek satelity UARS miało spaść na Ziemię w sobotę rano. Dopiero na kilka godzin przed uderzeniem kosmicznego złomu okazało się, że nie będą to Włochy, a Stany Zjednoczone, Kanada lub któryś z oceanów.

Słoneczna sobota w sam raz na spacer

Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, którego centrum będzie nad południowo-zachodnią Polską. Jedynie północne krańce kraju będą w strefie oddziaływania słabo aktywnego frontu związanego z niżem znad północnej Rosji.

Żeglarzy postraszy przelotny deszcz

Najlepszy wiatr czeka w sobotę żeglarzy w rejonie Łeby i Krynicy Morskiej. Równie mocno powieje na Mamrach oraz Śniardwach. Przeszkadzał będzie jedynie przelotnie padający deszcz.

Sobota to dzień na spacery po plaży

Sobotni dzień zapowiada się bardzo pogodnie w zachodniej części polskiego wybrzeża. W Międzyzdrojach i w Kołobrzegu będzie można do woli spacerować, a także zażywać kąpieli słonecznych.

"To odkrycie zasługuje na sto Nagród Nobla"

Cząstki elementarne, neutrina, są szybsze od światła. Informacja o tym przełomowym odkryciu obiegła świat o świcie. Fizycy doświadczalni z CERN na konferencji prasowej tłumaczyli wyniki swoich badań. Portal TVN Meteo towarzyszył wybitnemu teoretykowi fizyki prof. Ernestowi Bartnikowi, który na bieżąco komentował ich ustalenia. - Nie podważono ich. To odkrycie zasługuje na sto Nagród Nobla - powiedział nam profesor.

Pogodne noce pozwolą nam podziwiać gwiazdy

Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.

Powódź wykańcza Pakistan. Miliony poszkodowanych

Prawie 370 osób nie żyje na skutek silnych monsunowych deszczy, jakie nawiedziły prowincję Sindh w południowo-wschodnim Pakistanie. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała swoich członków do udzielenia krajowi darowizny w wysokości 357 mln dol. na pomoc powodzianom.

Podsumowanie lata: czerwiec suchy, lipiec mokry, sierpień gorący

Lato skończyło się zaledwie kilka godzin temu, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdążył je podsumować. Minione lato było ciepłe i deszczowe. Nie tylko średnia temperatura w całym kraju przekroczyła normę, ale i lokalne opady - miejscami nawet o 50 proc.

Prędkość światła przekroczona?

Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć - z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.

Weekend będzie pogodny

W piątek wieczorem może trochę popadać. Sobota i niedziela będą ciepłe i pogodne. Przez cały weekend po niebie będą pływać chmury.

"Jeśli to prawda, będziemy mogli podróżować w czasie"

W piątek rano świat obiegła informacja o tym, że fizycy z CERN dokonali przełomowego odkrycia - wysłane przez nich neutrina pokonały 732-kilometrową trasę szybciej niż światło. Co dalej? Jakie to otwiera przed nami możliwości? Jak bardzo zmieni to nasze życie? Na te pytania odpowiada w rozmowie z portalem TVN Meteo prof. Ernest Bartnik, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed nami polska złota i ciepła jesień

W tym roku mamy szczęście. Jesień jakby chcąc zrekompensować nam zimne i mokre lato postanowiła, że przyniesie ciepłą i bezdeszczową pogodę. Chłodno i nieprzyjemnie zrobi się dopiero w listopadzie.

Pierwsza mapa poziomu zasolenia wód

Aquarius, satelita NASA przeznaczony do kontrolowania poziomu zasolenia wód, ma na swoim koncie pierwszą mapę, która zasięgiem obejmuje cały świat. Wkrótce naukowcy będą mogli odnaleźć zależności występujące pomiędzy opadami deszczu, prądami morskimi a zmianami zachodzącymi w klimacie.

Jesień w Polsce oficjalnie rozpoczęta

By móc z czystym sumieniem powiedzieć, że już zaczęła się jesień, muszą zostać spełnione cztery warunki. Dokładnie 23 września o godz. 11:05 tak się stało. Teraz przed nami dożynki i zbieranie kasztanów, a potem babie lato, wykopki, coraz krótsze dni i... jesienna depresja.

Będzie nowa kolejka na Śnieżkę. Od czeskiej strony

W wypoczynkowej miejscowości Pec, po czeskiej stronie Karkonoszy, rozpoczęto w czwartek budowę nowej kolejki linowej na Śnieżkę. Ma zastąpić obecny wyciąg krzesełkowy i pobiec jego trasą - ze stacją pośrednią na Rużovej Horze.

Woda odcięła 200 turystów od świata

Nadejście nagłej fali powodziowej w jednej z prowincji Kambodży spowodowała śmierć jednej osoby i odcięła od świata 200 turystów, którzy zwiedzali lokalną świątynię. Udało się ich uratować przy pomocy łodzi i helikoptera. Okresowa powódź trwa w tym kraju od 10 września. Jak dotąd pochłonęła 9 ofiar.

Pierwszy dzień jesieni: chmury i deszcz

Nad Polską zbiera się wilgotna masa powietrza. W piątek deszcz pokropi w całym kraju. Jest jednak szansa, że na niebie od czasu do czasu pojawi się słońce. Słupki rtęci nie podskoczą jednak do 20 kresek.

Na plażach deszczowo i ponuro

Piątek na polskiej plaży? To kiepski pomysł. W zachodniej części Wybrzeża będzie chłodno, około 15 st. Celsjusza, a po wschodniej stronie spadnie deszcz. Pobyt nad jeziorami również odradzamy. Poza niskimi temperaturami wystąpią tam deszcze.

Słońce na Bałtyku nie dokuczy

Warunki atmosferyczne dla miłośników sportów wodnych nie będą w piątek sprzyjające. Bałtyk zakryją chmury, a na Mazurach od czasu do czasu spadnie deszcz. Najlepsza pogoda czeka żeglarzy w okolicach Grecji i Chorwacji.

Jesień bez żółtych liści? To spadek po Irene

Już niebawem jesień rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nią przyjdą ochłodzenie, krótsze dni, a liście powinny zmienić swój kolor. Słynne żółte lasy Nowej Anglii mogą jednak w tym roku przybrać mniej urokliwe oblicze.

Na Pacyfiku szaleje nowy huragan. To Hilary

We wschodniej części Oceanu Spokojnego pojawił się trzeci huragan w tym sezonie. To Hilary. Jeszcze przed południem miał status burzy tropikalnej, ale szybko urósł w siłę, by stać się niebezpiecznym żywiołem.

4,5 tys. rozjechanych koali. Australia mówi dość

Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla koali ma zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu. Zwierzęta najczęściej giną pod kołami samochodów. Taką śmierć poniosło już ponad 4,5 tys. misiów.

"Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor"

Remont. Wydarzenie często oczekiwane, nierzadko konieczne, zazwyczaj kosztowne, z reguły uciążliwe i z pewnością nieudane. Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor. Wrażenia niezapomniane.

Żegnamy lato. A witamy... polecie

Lato kończy się definitywnie. Prawa natury są nieubłagane i dlatego w piątek 23 września o godz. 11.05 oficjalnie żegnamy najcieplejszą z pór roku. Jeśli jednak macie opory przed przywitaniem rozpoczynającej się wtedy astronomicznej jesieni, to mamy propozycję. Powitajcie polecie.

Nieczynny satelita spadnie w ten piątek

Do Ziemi zbliża się ważący 6,5 tony nieczynny amerykański satelita badawczy UARS. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego. Włosi uważają, że będzie to między godziną 21 w piątek, a 5 rano w sobotę polskiego czasu.

"Wściekłe pięćdziesiątki" tworzą wiry w chmurach

Wyspa Heard jest położna w niezwykle ciekawym miejscu. Na Oceanie Południowym stale atakowana jest przez wiatry zwane "wściekłymi pięćdziesiątkami". Te, w połączeniu z dużym zachmurzeniem, powodują niezwykły, wirujący układ chmur.