Najnowsze

Najnowsze

Jesień nie sprzyja nauce: prawda czy fałsz?

Informacje dotyczące pogody przekazywane są nam z pokolenia na pokolenie. Jednak nie wszystkie są prawdziwe. Najnowsze badania naukowe pozwalają walczyć z mitami , ale też potwierdzają ludowe prawdy.

Muszla sprzed 60 mln lat widziała El Niño. Przynosi bardzo dobrą wiadomość

El Niño, zespół pasatów który powoduje powstanie m.in. huraganów i wpływa na pogodę na całym świecie, istniał już dziesiątki milionów lat temu - dowodzą ostatnie ustalenia naukowców. Część meteorologów obawia się, że globalne ocieplenie zatrzyma go z nami na stałe. Tak jednak być nie musi, czego dowód noszą skamieniałe małże sprzed 60 mln lat.

Na niebie ujrzycie Urana. I nie tylko

- Planeta Uran zbliża się do opozycji ze Słońcem, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec ją na niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Słońce, Ziemia i Uran ustawią się w jednej linii dokładnie 27 września, ale już teraz warto zacząć przygotowania do obserwacji. Potem równie dobra okazja trafi się za rok.

1011 urodziny Bartka i zbiórka na prezent

W sobotę odbędzie się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem się Bartka, najsłynniejszego polskiego dębu. Inauguracja akcji odbędzie się podczas imprezy 1011 urodzin pomnika przyrody.

Czy rude wiewiórki zginą? To winowajca

O szarym pogromcy rudej wiewiórki mieszkającej w Polsce, słyszymy nie od dziś. Amerykańskie krewniaki są większe i silniejsze, a do tego błyskawicznie przystosowują się do nowych warunków środowiska. Film prezentujący okaz tego gatunku zamieściła Reporterka 24, kasiewusa.

Kanczendzonga przyglądała się trzęsieniu ziemi

Helikoptery ratunkowe poleciały w Himalaje na poszukiwanie ludzi, którzy ucierpieli w niedzielnym trzęsieniu ziemi. W Indiach, Nepalu i Tybecie zginęły w sumie 82 osoby. Większość ofiar znaleziono w okolicach epicentrum trzęsienia ziemi, w turystycznie popularnym stanie Indii, Sikkim.

Taksówką w kosmos

W ciągu najbliższych dwóch lat NASA chce wydać 1,6 miliarda dolarów na latające w przestrzeni kosmicznej taksówki. Brzmi nieco nieprawdopodobnie, ale to prawda. Teraz agencja będzie kompletowała systemy – wyrzutnie statków kosmicznych, operatorów naziemnych i powietrznych.

Chińczycy coraz bliżej stworzenia stacji kosmicznej

W przyszłym tygodniu Chińczycy rozpoczną przygotowywanie się do wystrzelenia modułu stacji kosmicznej, Tiangong 1 (Niebiański Pałac), który ma być próbą stworzenia stacji kosmicznej. Chiny zrobią w ten sposób krok zbliżający ich do dwóch światowych kosmicznych potęg – Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Zaczyna się czas jesiennych alergii

Jesień kojarzy nam się z chłodem, wilgocią i opadającymi liśćmi z drzew. Powszechnie sądzi się, że to także pora roku przynosząca ulgę alergikom. Nic z tych rzeczy. Właśnie w tym okresie alergie się nasilają.

Wirtualny spacer po lesie coraz bardziej popularny

Leśnicy z warmińsko-mazurskiego uruchamiają kolejne wirtualne spacery po leśnych duktach i leśniczówkach bo zauważyli, że dzięki nim w realnym świecie mają coraz więcej zwiedzających. Internet pomaga też w wykrywaniu śmieciarzy i złodziei.

Jest nowa stacja ratunkowa GOPR

Nowa i wyremontowana stacja ratunkowa beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest już otwarta. Znajduje się na Markowych Szczawinach, w masywie Babiej Góry w Beskidach, zaraz przy lokalnym schronisku.

Gwatemala: dwa trzęsienia w półtorej godziny

Dwa trzęsienia ziemi o sile, kolejno, 4,8 i 5,8 st. w skali Richtera miały miejsce w poniedziałek na południu Gwatemali w przeciągu półtorej godziny. Wiadomo, że zginęły co najmniej trzy osoby. Nie wiadomo ile zostało pogrzebanych pod ziemią.

Rozbudują port w Elblągu. Dla kibiców

W Elblągu rozbudowany zostanie port żeglarski z którego jachty wypływają na Zalew Wiślany. Powód? Zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Koszt remontu to 8,5 mln zł, jednak ma się opłacić: kibice, którzy zjadą do Gdańska na rozgrywki sportowe, mają korzystać z atrakcji turystycznych proponowanych przez Elbląg.

Wtorek pochmurny i deszczowy

We wtorek deszczowe chmury zawisną nad większością kraju. W niektórych miejscach, np. w Zakopanem, nie ma co liczyć na przejaśnienia.

Nawet na Wyspach Kanaryjskich pogoda będzie zła

Początek jesieni, z wyjątkiem Portugalii, Turcji i Cypru, jest zdecydowanie pochmurny w europejskich kurortach. We wtorek ciemne chmury przysłonią słońce w Polsce, Chorwacji, Bułgarii, Hiszpanii, Wyspach Kanaryjskich, Francji, we Włoszech i północnej Grecji.

W Ustce deszcz, w Splicie chmury

We wtorek żeglujący po Bałtyku, Mazurach, u wybrzeży Chorwacji i Grecji północnej mogą zapomnieć o dobrej pogodzie. Nie będzie mocno wiało, do tego popada. Słoneczne będą tylko greckie wody na południu kraju.

Burze znów na wschodzie. Zagrzmi też na Podhalu

W poniedziałek rano burze wystąpiły lokalnie na Podlasiu. Następnie front atmosferyczny przyniósł burze w pasie od Pomorza po Śląsk. Burze nie ominęły też Mazowsza. Około godziny 18 w Polsce grzmoty ustały. Zgodnie z przewidywaniami synoptyka TVN Meteo Artura Chrzanowskiego, powróciły na wschód. Następnym miejscem, w którym usłyszymy grzmoty będzie Podhale.

Lem i Heweliusz - imiona polskich satelitów. Blisko był też Pan Twardowski

Stanisław Lem został patronem pierwszego polskiego satelity. Na imię dla drugiego internauci wybrali Heweliusza, który wygrał w ten sposób m.in. z Panem Twardowskim. - Pierwszy powstanie głównie jeszcze z zagranicznych komponentów, w drugim więcej będzie polskich części - na antenie TVN24 mówi Karol Wójcicki z Planetarium Niebo Kopernika.

Wschód słońca widziany z kosmosu

NASA codziennie publikuje jedno, ale za to spektakularne zdjęcie. Tym razem jest to fotografia zrobiona z kosmosu. Widnieje na niej coś, czego z Ziemi nie jesteśmy w stanie zobaczyć - wschód słońca przebijającego się przez powłokę błękitnej poświaty.

A w Tatrach wciąż lato

Tatry, niezależnie od pory roku, cieszą się dużą popularnością. Jednak dopiero u progu jesieni nabierają szczególnego uroku. Kiedy w Tatry zawita jesień? Kiedy patrzymy na zdjęcia nadesłane przez Reporterkę 24 wcale nie mamy pewności, że nastąpi to prędko.

Zaczyna się prawdziwa polska jesień

Od wtorku do soboty będziemy zarówno zmagać się z przelotnym deszczem, jak i cieszyć z dobrej pogody. Zagrożenie burzowe będzie niewielkie - może zagrzmieć jedynie we wtorek, w Bieszczadach. Wysokość temperatur maksymalnych utrzyma się na poziomie 15-23 st. Celsjusza.

Pogoda wykańcza dynie w USA

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie potrafią sobie wyobrazić Halloween bez dyni z powycinanymi oczami i upiornym uśmiechem. Teraz cała zabawa stoi pod znakiem zapytania, albowiem na rynku dyniowym jest poważny kryzys. Tym razem winna jest pogoda.

Plama oleju u wybrzeży Szwecji

Szwedzi od kilku dni prowadzą akcję czyszczenia wody z plam ropy naftowej, która wyciekła po kolizji statków. Do tej pory udało się usunąć prawie 150 metrów sześciennych zanieczyszczeń. Jest to największy wyciek ropy w tym roku w Szwecji.

Wyłączyli prąd w kraju, bo było zbyt upalnie

Ludzie uwięzieni w windach, 1,6 miliona odbiorców bez prądu, niedziałające bankomaty i telefony komórkowe - wszystko przez pięciogodzinną przerwę w dostawie prądu w całej Korei Południowej. Dlaczego tak się stało? - To wina dużych upałów - wyjaśnia minister gospodarki tego kraju.

Śnieg sparaliżował Tyrol

Opady śniegu, które w nocy z niedzieli na poniedziałek nawiedziły część austriackich Alp, spowodowały w kilku miejscach zakłócenia ruchu samochodowego - poinformował austriacki automobilklub OeAMTC.

Zjawisko mamma zawisło nad Sanokiem

Istnieją sprzeczne zdania co do kształtu tych chmur. Zdaniem części redakcji wyglądem przypominają złociste, okrągłe biszkopty. Innym na myśl przychodzą bąble.