Najnowsze

Najnowsze

TOPR-owcy w akcji. Tak było 80 lat temu

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od ponad 100 lat. W tej branży nie ma mowy o urlopie. Co sezon, to nowe wyzwania, ale zawsze jedno priorytetowe - ratowanie życia. To, jak wyglądała praca ratowników w latach 30. i 40. XX wieku, można zobaczyć na zdjęciach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Pszczelarze biją na alarm, minister uspokaja

Ile pszczelich rodzin żyje w Polsce? Pszczelarze uważają, że jest ich coraz mniej i boją się, że będzie jeszcze gorzej. Minister rolnictwa uspokaja: Pszczelarstwo w Polsce rozwija się. Dziś pszczelarze zjadą do Warszawy, by zwrócić uwagę na swoją sytuację i zaprotestować przeciw stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin, które ich zdaniem zabijają pszczoły.

Potężny Lua atakuje Australię. Wkrótce osiągnie 4 kategorię

Australijczycy z niepokojem słuchają komunikatów pogodowych. Kraj jest pod wpływem dwóch niebezpiecznych układów niskiego ciśnienia. Jeden przekształcił się w cyklon tropikalny o nazwie Lua i cały czas przybiera na sile, przepuszczając atak na północno-zachodnie terytorium kraju. Drugi nie rozwinął się do postaci cyklonu, ale na północy przyniósł opady na poziomie 250 mm.

Amplituda 10 st. C, lokalnie przymrozki

Do Polski od zachodu wkracza wyżowa pogoda. Przyniesie nie tylko ciepło i sporo słońca, ale też meteorologiczne niespodzianki. W nocy temperatura może wciąż spadać poniżej zera, a amplituda wyniesie nawet 10 st. C.

Turysto, Portugalię wybierz poza sezonem

Portugalię warto odwiedzać poza sezonem turystycznym. Dlaczego? Na gości, którzy wybiorą się do tego kraju czekają darmowe noclegi, bezpłatne bilety do muzeów oraz gratisowe potrawy regionalne.

Najjaśniejsze spotkanie na marcowym niebie

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

Afganistan: lawina zamknęła ważny tunel

Kilka lawin zeszło w ciągu ostatnich trzech dni na tunel Salang w północnym Afganistanie. Ich ofiarą padły co najmniej dwie osoby, a około 10 wciąż znajduje się pod śniegiem. Nieprzejezdna jest też jedna z ważniejszych dróg w kraju.

Antena, sejsmometr, lądownik. Co zostawiliśmy na Księżycu?

Sejsmometr, antena, elementy podtrzymywania życia - to pozostawiła po sobie na powierzchni Księżyca misja Apollo 12, która odbyła się ponad 40 lat temu. Zdjęcia wykonane przez sondę LRO, na których widać ślady bytności człowieka na Srebrnym Globie, udostepnił Lunar Science Institute, jednostka NASA zajmująca się badaniami nad Księżycem.

Największa susza od 40 lat rozłożyła przemysł energetyczny

Największa od co najmniej 40 lat susza na Bałkanach postawiła pod ścianą tamtejszy przemysł energetyczny. Kraje te w dużym stopniu korzystają z prądu wytwarzanego w elektrowniach wodnych. Od kilku miesięcy zmuszone są do importowania coraz większej ilości prądu po coraz wyższych cenach.

Japonia: silne wstrząsy jeden po drugim

Dwa silne wstrząsy tektoniczne, w tym jeden podmorski, nawiedziły w środę północną Japonię. Według dotychczasowych informacji nie spowodowały one ofiar w ludziach ani strat materialnych. Na krótko wstrzymano kursowanie części pociągów szybkiej kolei.

Burza na Słońcu nie cichnie. Kolejny silny rozbłysk

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

"Ocalić żabie kumkanie"

Wraz z nadejściem wiosny płazy migrują na tereny rozrodcze. Po drodze 75 proc. z nich ginie pod kołami samochodów, czemu chcą zapobiec poznańscy ekolodzy. Rozpoczęli budowę specjalnych płotków, zabezpieczających żaby przed wchodzeniem na jezdnię.

Rekordowe śnieżyce na powitanie wiosny

Wtorkowy poranek mieszkańcy amerykańskiego stanu Oregon zapamiętają na długo. Mało tego, 13 marca, prawdopodobnie zostanie wpisany do księgi pogodowych rekordów. Wybrzeże stanu niespodziewanie nawiedziła burza śnieżna przynosząc 20-centymetrowe opady i powodując masowe zniszczenia.

Na Wyspach susza i zakaz marnowania wody

Susza zapanowała na Wyspach Brytyjskich i zmusiła dostawców do wydania restrykcji w użytkowaniu wody. Ponad 20 milionów Brytyjczyków będzie musiało zrezygnować z podlewania przydomowego ogródka. To doraźne rozwiązanie. Jeśli sytuacja nie poprawi się, ograniczenia będą większe.

Para cyklonów nadciąga nad Australię

Para tropikalnych cyklonów czyha na północ od Australii. Synoptycy ostrzegają, że już wkrótce żywioły zaczną przesuwać się na ląd, gdzie wyrządzą poważne szkody. Może dojść do ponownego zalania kraju.

Ostatnie oznaki zimy topnieją w oczach

Z każdym dniem słońce grzeje coraz mocniej, powoli topiąc lód na mazurskich jeziorach. Odmarza też ziemia, pozwalając roślinom śmiało piąć się w górę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wróżą rychłe nadejście wiosny, co rejestrują Reporterzy 24.

20-metrowa fala wdarła się w miasto. Zobacz, co zostało w rok po niej

Zalane wodą całe kwartały ulic i pola nawet w głębi lądy - tak kilka dniu po uderzeniu fali tsunami wyglądały okolice nadmorskiego Ishinomaki. Falochrony przygotowane na odparcie kilkumetrowych fal rok temu nie miały szans z 20-metrową ścianą wody. To jedno z miejsc, gdzie wody wdarły się szczególnie daleko.

1,5 roku w cieniu dymiącego wulkanu

Chmura popiołu unosząca się z wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii postawiła na nogi mieszkańców pobliskich miejscowości. Specjaliści i lokalne władze uważnie obserwują jego aktywność. Choć w kilku miejscowościach ogłoszono alarm, na razie nie ma zagrożenia dla mieszkańców i turystów.

W Stanach najcieplej od ponad wieku

Niespotykane o tej porze temperatury nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach nie było tak ciepło od ponad 120 lat.

Dużo słońca w Alpach

Dobry dzień czeka narciarzy na alpejskich stokach. We wszystkich kurortach będzie bardzo słonecznie. Temperatury prawie wszędzie będą dodatnie, a w Veysonnaz termometry pokażą nawet 19 st.

Ponad 40 mln ludzi uciekało przed klęskami. Będzie ich więcej?

Ponad 42 mln ludzi w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone w ciągu dwóch ostatnich lat do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi - poinformował Azjatycki Bank Rozwoju. Na tych obszarach leży 6 z 10 państw najbardziej podatnych na konsekwencje zmian klimatu.