Najnowsze

Najnowsze

Hiszpanie nie będą jeść makaronu

Po wyjątkowo suchej zimie zbiory zbóż w Hiszpanii spadną o 15-20 procent. W Andaluzji, gdzie uprawia się pszenicę twardą używaną do wyrobu makaronów, opady deszczu były do końca kwietnia o połowę niższe niż wynosi norma.

Kuba aktualizuje swój model

Rządowa polityka Raula Castro "pracy na własny rachunek" daje rezultaty. Na Kubie działa obecnie 1 618 prywatnych restauracji, a ponad 5 200 prywatnych właścicieli oferuje turystom pokoje do wynajęcia.

Gorący piątek. Na południu 29 stopni

Ciepło, a nawet gorąco - takie odczucia będą nam towarzyszyć do końca dnia za sprawą temperatur, które na południu sięgną prawie 30 stopni. Wpływ wyżu zapewni słoneczną pogodę w większości kraju. Tylko na północy i zachodzie może przelotnie popadać i zagrzmieć.

Miał latać, a pływał jak łódka

Śmigłowiec z 14 osobami na pokładzie musiał lądować awaryjnie na Morzu Północnym. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Akcja ratunkowa przebiegła szybko i sprawnie, a poszkodowanych przewieziono do szpitala na obserwację.

Uważajcie na barometr, idą burze

Piątek nie będzie łaskawy dla miłośników żeglarstwa. W rejonie Wielkich Jezior Mazurskich synoptycy zapowiadają burze i opady deszczu. Nie wypływajcie zatem daleko i uważnie patrzcie na barometr, zagrzmieć może w każdej chwili.

Zarodniki grzybów panoszą się w powietrzu

Alergików mieszkających na południu i w centrum kraju czeka ciężki dzień. Będzie słonecznie, sucho i bezwietrznie, a zatem stężenie pyłków roślin w powietrzu wzrośnie. Najsilniej pylić będzie dąb i grzyby.

Specjalnie wlecieli w sam środek burzy

Brytyjscy naukowcy wlecieli samolotem badawczym w sam środek burzy, by dowiedzieć się, jaki mechanizm rządzi powstawaniem ulewnych deszczów. Badacze zebrali istotne dane o temperaturach i ruchach cząsteczek wody we froncie burzowym.

Metan z Arktyki podgrzeje atmosferę

Ocieplenie klimatu powodujące topnienie arktycznej pokrywy lodowej może spowodować uwolnienie do atmosfery niewyobrażalnych ilości metanu. Okazuje się, że gaz znajduje się nie tylko w zamarzniętej tundrze, ale także w samym oceanie, z którego wód uwalnia się poprzez pęknięcia pokrywy lodowej.

Ciepło tylko w piątek. W weekend chłodniej

Przed nami ciepły piątek, ale po nim czeka nas niemiłe zderzenie z weekendowym ochłodzeniem. "Zimni ogrodnicy" dadzą się we znaki. W sobotę uczucie chłodu może wzmacniać dość silny wiatr. Niedziela będzie pogodna, ale temperatury nie przekroczą 15 stopni.

Ostra walka o gniazdo. "Takie akrobacje widziałem po raz pierwszy"

Agresywne naloty z góry i podniebne akrobacje - tak walczyły o upatrzone gniazdo bociany na Lubelszczyźnie. Ptaki nie chciały odstąpić wygodnego lokum, bo pierwsze dnia maja to ostatni dzwonek na złożenie jaj. Bocianie perypetie zrelacjonował na Kontakcie Meteo adarek1.

Habub przeszedł przez Arizonę

Intensywna burza piaskowa przeszła przez Tucson w amerykańskim stanie Arizona, ograniczając widoczność i powodując kłopoty w komunikacji. Lokalne władze ostrzegały przed trudnymi warunkami i możliwymi kłopotami zdrowotnymi.

Żmije wypełzły w Bieszczadach

Ratownicy górscy z Bieszczad ostrzegają przed żmijami, które pojawiły się w tych górach. Jak informują turyści, można je już spotkać na mniej uczęszczanych szlakach. Ostrzeżenie aktualne jest szczególnie w takie dni, jak dziś - gdy panuje ładna, słoneczna pogoda.

"Riders on the storm". Śpiewające ostrzeżenie przed burzami

Śpiewająco ostrzegał przed burzami Tomasz Zubilewicz. Prezenter TVN Meteo zdecydował się zanucić przebój Doorsów o jeźdźcach burzy. - Oszalał? - zastanawiał się Jarosław Kuźniar. Otóż nie - prawdopodobieństwo wystąpienia burz na zachodzie kraju synoptycy oceniają na 40-50 procent.

"Nawet najpiękniejsza bajka musi się kiedyś skończyć"

Jeden z piękniejszych momentów w naszym zabieganym życiu to chwile, kiedy możesz usnąć i obudzić się słysząc szum morza. Ktoś kiedyś powiedział, że to jeden z bardziej relaksujących dźwięków i to prawda, której doświadczyliśmy w Primoštenie.

Chikungunya zaatakuje w Nowym Jorku?

Nowy Jork znalazł się na celowniku chikungunya, tropikalnej choroby wirusowej powodującej wielomiesięczne bóle stawów - uważają badacze z amerykańskiego Cornell University. Ich zdaniem winę za to ponosi globalne ocieplenie.

Front utrudni jazdę na zachodzie

Kierowcom na zachodzie i częściowo na północy Polski we znaki będzie się dawał front atmosferyczny przynoszący opady i burze z porywistym wiatrem. Takie warunki będą wymagały dużej ostrożności. W pozostałych rejonach kraju pogoda nie powinna utrudniać jazdy.

Ciepło w całym kraju. Zachód z burzami

W czwartek front atmosferyczny podzieli Polskę na pół. W pozostających pod jego wpływem zachodnich województwach może przelotnie padać, a po południu zagrzmi. Wschód i centrum kraju pozostaną pogodne. We wszystkich regionach natomiast możemy liczyć na przyjemne temperatury: od 23 do 26 stopni.

Czwartek na łące? Nie dla alergików

Cladosporium i dąb sprawią, że alergicy nie zaliczą czwartku - miejscami bardzo pogodnego - do udanych. To właśnie za sprawą ich zarodników i pyłków będą kichać i ocierać załzawione oczy.

Holendrzy w płetwach witają lato

Holendrzy rozpoczęli sezon kąpielowy dorocznym narodowym biegiem w płetwach. Strojem obowiązkowym były kąpielówki lub bikini. Na nogi śmiałkowie założyli płetwy, a na głowę okularki do pływania. Wszystko w kolorze żółtym, symbolizującym słońce.

Na Mazurach idealny wiatr dla żeglarzy

Żeglarsko czwartek zapowiada się interesująco. Termometry wskażą od 23 do 24 st. C, miejscami pokropi deszcz, ale za to wiatr będzie idealny. Powieje z południowego zachodu w prędkością od 15 do 25 km/h.

Stanik ochłodzi jak klimatyzator

Kolekcja chłodzącej bielizny jest odpowiedzią na japoński kryzys energetyczny związany z zamknięciem wszystkich reaktorów jądrowych. Producent zachęca Japonki do rezygnacji z klimatyzacji i chłodzenia się za pomocą super staników i halek wyposażonych w specjalne gadżety.

Ostatnie takie zjawisko za naszego życia

Kiedyś wierzono, że zjawisko to przynosi klęski żywiołowe, a nawet - że zapowiada koniec świata. Wielokrotnie w przeszłości Wenus przechodziła na tle tarczy słonecznej i nic wielkiego się jednak nie wydarzyło. Już za niespełna miesiąc, wczesnym rankiem 6 czerwca, będziemy mieli ostatnią szansę na przyjrzenie się, jak Wenus paraduje na tle Słońca.

Przełom w szukaniu życia pozaziemskiego

Kosmiczny Teleskop Spitzera wykrył światło emanujące z planety klasy super-Ziemia położonej poza naszym układem słonecznym. Choć nie nadaje się ona do zamieszkania, to badanie jest historycznym krokiem w kierunku poszukiwania śladów życia na innych planetach. Odkrycia dokonano za pomocą urządzenia, które wymyślono w czasach, kiedy o istnieniu "super-Ziem" nikt jeszcze nie miał pojęcia.