Sobotnia aura nie zadowoli osób, które zdecydowały się na wypoczynek na Mazurach lub nad morzem. Według najnowszych prognoz, sobota będzie pochmurna, choć nie zabraknie przejaśnień.
USS Nimitz wyruszył na tradycyjne manewry na Pacyfiku. Misja lotniskowca ma aspekt nie tylko militarny, lecz również polityczny. Jednostka ma co prawda napęd atomowy, ale do napędzania urządzeń pomocniczych wykorzystuje biopaliwa. I właśnie ekologiczny charakter misji wzbudza mnóstwo emocji w amerykańskim Kongresie.
Nadaj swoim ciuchom drugie życie, namawia estońska projektantka, która z powodzeniem wcieliła ten slogan w życie. Projektuje ubrania, wykorzystując skrawki materiałów i odpadki przemysłowe. Jej proekologiczna i ekonomiczna idea zdobywa uznanie na całym świecie.
Obserwacje satelitarne często pokazują nam z nowej perspektywy dobrze znane zjawiska atmosferyczne. 50 lat temu pozwoliły wyróżnić nowy typ chmur z rodzaju stratocumulusów - actinoform. Ich charakterystyczne kształty przypominające liść najlepiej widać właśnie z dużej wysokości.
W Namibii - najbardziej suchym kraju Afryki subsaharyjskiej - odkryto pokłady wody, które mogą wystarczyć na 400 lat. Warstwa wodonośna Ohangwena II ciągnie się wzdłuż granicy Namibii z Angolą na przestrzeni 70 km.
Paryżanie zapraszają do siebie lato, które jak na złość nie chce zawitać do miast leżących na północ od Lazurowego Wybrzeża. W tym celu utworzyli plażę nad Sekwaną, mając nadzieję na rychłą poprawę pogody. Czy plan się powiedzie? Trudno stwierdzić, ale warto mieć nadzieję.
Rozbłysk, a po nim koronalny wyrzut masy wystąpiły w czwartek rano na powierzchni Słońca. Naukowcy oceniają, że pędzące słoneczne cząsteczki nie kierują się w stronę naszej planety. Nie powinno też spowodować poważniejszych zakłóceń w komunikacji.
Turyści nad Bałtykiem mogą śmiało surfować, ale po internecie. Pogoda nie skłania do wychylania nosa poza pokój hotelowy czy kwaterę. Oczywiście spacery się zdarzają, ale krótkotrwałe i w ciepłych swetrach, a o kąpieli można już tylko pomarzyć. Bikini i szorty zostały na dnie walizki i jeszcze kilka dni tam poleżą.
30 stopni bez burz i deszczu - przez ostatnie dni prawie zdążyliśmy zapomnieć o takiej pogodzie. Prawdziwa letnia aura ma jednak powrócić w przyszłym tygodniu. Najpierw jednak musimy przetrwać ostatnie dni gorszych warunków. Chmury, deszcz i niskie temperatury mogą popsuć weekendowe plany.
Piaski Sahary pokonały Ocean Atlantycki i dotarły nad amerykański stan Floryda. Nagrzany pył może sprzyjać tworzeniu się huraganów, ale też potrafi dodać urody lokalnym zachodom słońca.
Seria burz i nawałnic, jaka przetoczyła się w czwartek przez Polskę, przysporzyła pracy strażakom. Pogoda dała się we znaki szczególnie na Śląsku - tam strażacy wyjeżdżali ponad 120 razy, w całym kraju naliczono niemal tysiąc interwencji.
Pożary w Grecji niebezpiecznie zbliżyły się do stolicy kraju. Ogień zniszczył kilka domów w zaliczanym już do przedmieść Aten miasteczku Keratea. Strażacy musieli ewakuować dzieci przebywające w tych okolicach na wakacjach i klasztor.
W większości kraju pogoda nie będzie sprzyjać kierowcom. We znaki dadzą się opady i burze. Na suche drogi mogą liczyć tylko podróżujący po południu i południowym zachodzie kraju.
Na dość pogodną i ciepłą aurę mogą liczyć mieszkańcy południa i południowego wschodu Polski. W północnej części kraju pogoda nie będzie już tak łaskawa. Tam będzie przelotnie padać, miejscami może też zagrzmieć, a termometry pokażą mniej niż 20 stopni.
Pożary lasów, które od środy szaleją na portugalskiej Maderze, spowodowały ucieczkę części mieszkańców wyspy i zniszczenie kilkunastu domów. W czwartek z zagrożonych terenów ewakuowano kilkadziesiąt osób. Silne wiatry i upały utrudniają akcję gaśniczą.
Początek weekendu nie zapowiada się optymistycznie dla wypoczywających na nadmorskich plażach oraz na Mazurach. Aura zostanie zdominowana przez chmury, deszcz, lokalnie pojawią się burze.
Kiedy ludzie mówią, że potrafią wyczuć burzę, mówią prawdę. Niektóre zjawiska atmosferyczne wytwarzają charakterystyczne dla siebie zapachy, które co wrażliwsze nosy są w stanie wyczuć. Wśród tych aromatów znajduje się m.in. geosmina.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił, w dużym zbliżeniu, fragment kosmicznej Galaktyki Igła. Stanowi ona cenne źródło odniesienia dla badaczy kosmosu zgłębiających tajniki Drogi Mlecznej, bowiem w dużym stopniu przypomina galaktykę, w której żyjemy.
- Europejczycy nie jedzą ryb ze swoich łowisk, ponieważ ich dla nich nie wystarcza - mówią przedstawiciele brytyjskiej organizacji New Economics Foundation. Ich zdaniem z takim samym problemem zmagają się również Polacy, a powodem jest nadmierna eksploatacja wód Starego Kontynentu.
- Wtorek 17 lipca był najcieplejszym dniem w tym roku - podało Portugalskie Biuro Meteorologiczne. Ponadto w kilku większych i mniejszych miastach zostały pobite dotychczasowe lipcowe rekordy ciepła.
Lato szerokim łukiem omija Londyn, a jak zaznaczają meteorolodzy - jeszcze przez jakiś czas nie zawita do stolicy Wielkiej Brytanii. Z najnowszych prognoz wynika, że co najmniej przez kilka dni będzie wietrznie i deszczowo. Niewykluczone jednak, że pogoda poprawi się na otwarcie Igrzysk Olimpijskich.
Rosyjscy naukowcy są przekonani o odkryciu nowej odnogi Golfsztromu. - Nasze odkrycie może nie ma rangi bozonu Higgsa, ale również jest bardzo ważne dla nauki - powiedział Aleksander Frołow, szef rosyjskiego urzędu meteorologicznego.
Jedna osoba nie żyje, dziesiątki tysięcy w całym kraju pozbawionych jest prądu. Seul sparaliżowany. To wynik przejścia tajfunu Khanun nad Koreą Południową. Żywioł przyniósł ulewne opady deszczu i huraganowy wiatr uniemożliwiające dotarcie do pracy mieszkańcom północnych prowincji kraju.
Uwaga na trąby powietrzne, burze i gradobicia. W czwartek o wystąpieniu gwałtownych zjawisk pogodowych możemy mówić niemal w całym kraju. Najbardziej niebezpiecznie będzie w województwach południowych - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Po raz drugi w ciągu dwóch lat ocielił się grenlandzki lodowiec Petermann. Oderwana od niego góra lodowa jest dwukrotnie większa od Manhattanu. Przesuwa się wzdłuż fiordu na północno-zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Jego trasę śledzi satelita Aqua NASA.
Policja brytyjska zamknęła dochodzenie w sprawie afery klimatycznej. "Climategate" wybuchła trzy lata temu i dotyczyła kradzieży e-maili z serwerów jednego z uniwersytetów. Z elektronicznej korespondencji naukowców wynikało, że globalne ocieplenie nie postępuje tak szybko, jak o tym informowano.